Przejdź do sekcji:

Współpraca międzynarodowa na rzecz rozwoju innowacyjności w Opolskiem

2

Współpraca w ramach programu IURC między Samorządem Województwa Opolskiego a Argentyńską prowincją Tierra del Fuego ukierunkowana na poprawę wdrażania regionalnych strategii innowacji została podsumowana tego lata Memorandum of Understanding, podpisanym przez przedstawicieli Prowincji Ziemi Ognistej i Opolskiego Centrum Gospodarki Rozwoju/ Województwa Opolskiego, Narodowego Uniwersytetu Tierra del Fuego, Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego.

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

Podpisany dokument otwiera nowe szanse i możliwości dla nauki, innowacji i zrównoważonego rozwoju. Sygnatariusze Memorandum wyrażają wolę współpracy w obszarze kultury, edukacji, badań i doskonalenia wdrażania regionalnych polityk innowacji (w oparciu o odpowiednie strategie RIS4 i STI) poprzez dostosowanie odpowiednich instrumentów polityki do Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ:

  • 7 – Przystępna i czysta energia,
  • 9 – Przemysł, innowacje i infrastruktura,
  • 11 – Zrównoważone miasta i społeczności,
  • 13 – Działania na rzecz klimatu.

Współpraca uszczegóławia obszary tematyczne programu IURC „RIS4: Zrównoważony rozwój specjalizacji inteligentnych” oraz „Edukacja, umiejętności, praca” poprzez wymiany i międzynarodową współpracę akademicką, naukową i ekspercką. Memorandum otwiera także drogę do kolejnych umów i wniosków o finansowanie przyszłych działań i projektów współpracy międzynarodowej.

Sygnatariusze zgodzili się dążyć do wymiany badaczy i kierowników badań, wymiany kadry na wykłady, szkolenia, krótkie wizyty studyjne, zaproszenia do udziału w konferencjach (online), sympozjach i sesjach informacyjnych, wymiany informacji, materiałów i publikacji w dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, a także dążyć do ułatwiania mobilności studentów, doktorantów, ekspertów i praktyków ds. wdrażania polityki regionalnej. Głównym założeniem współpracy jest aktywizacja naukowców jako ekspertów uczestniczących w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania (PPO) regionalnych specjalizacji inteligentnych i transferze dobrych praktyk do regionów partnerskich.

Memorandum jest wynikiem wielu spotkań online, sesji technicznych i wzajemnych wizyt studyjnych w ramach programu IURC przez przedstawicieli Opolskiego i Tierra del Fuego (Argentyna), które koordynowali od września 2021 do lipca 2023 Martin Gandolfo (IURC), Sonia Constanza Renzone (Tierra del Fuego i Marcin Staniszewski (Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki/Województwo Opolskie) przy aktywnym udziale regionalnych interesariuszy ze sfery samorządu regionalnego, uczelni, B+R, instytucji otoczenia biznesu, MŚP i dużych firm z obu regionów.

Memorandum of Understanding podpisali:

  • Prof. dr hab. Marek Masnyk – Rektor Uniwersytetu Opolskiego
  • Dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz – Prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Opolskiej
  • Dr Daniel Fernández  – Rektor Narodowego Uniwersytetu Tierra del Fuego
  • Tomasz Hanzel – Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki
  • Andrés Manuel Dachary - Sekretarz Malwin, Antarktydy, Wysp Pd. Pacyfiku i Stosunków Międzynarodowych, Prowincja Tierra del Fuego, Antarktydy Wysp Pd. Pacyfiku

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.