Przejdź do sekcji:

Podsumowanie 2023 oraz plany OCRG na najbliższe miesiące

IMG_2643

Nabory podnoszące kwalifikacje zawodowe i umożliwiające rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw oraz  szkolenia, konferencje i wiele aktywności wspierających opolskich przedsiębiorców. OCRG podsumowało rok przedstawiając jednocześnie plany na rok 2024.

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

- Mimo przeciwnościom udało się jeszcze w roku poprzednim przekazać przedsiębiorcom część z 966 mln euro, które w ramach środków z Unii Europejskiej trafiły do naszego regionu. Na pierwszy rzut, aby wesprzeć zarówno regionalne firmy jak i ich pracowników oraz – po prostu – każdego chętnego mieszkańca, uruchomiono nabory na podnoszenie kwalifikacje zawodowe, z których mogły skorzystać zarówno osoby indywidualne, jak i firmy. W tym drugim przypadku o dofinansowanie mogli ubiegać się zarówno właściciele, jak i ich pracownicy. W sumie do OCRG wpłynęło ponad 4500 wniosków na łączną kwotę bliską 30 000 000 zł – mówi Szymon Ogłaza, Członek Zarządu Województwa Opolskiego.

W ramach działań 5.11 oraz 5.5. każdy chętny opolanin mógł aplikować o dofinansowanie w wysokości 9,5 tysiąca złotych.

- Jako pierwszy uruchomiliśmy nabór na studia podyplomowe, co wymagało od nas przyspieszenia całej procedury, tak by zdążyć jeszcze przed rozpoczęciem się roku akademickiego. Następnie możliwe było także aplikowanie na różnego rodzaju kursy i szkolenia. Zakładaliśmy, że przyczyni się to zwiększenia zainteresowania, ale trzeba przyznać, że skala popularności była ogromna – mówi Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

W ramach odrębnego naboru o dofinansowanie mogli ubiegać się także właściciele i pracownicy opolskich firm.

- Każdy pracodawca mógł ubiegać się o dofinansowanie nieprzekraczające 50 000 zł na firmę. W zależności od ceny kursu mogło to być od 5 do nawet kilkunastu kursów, szkoleń czy studiów, dzięki czemu możliwe było podniesie kwalifikacji zawodowych zarówno własnych, jak i pracowników – dodaje Michał Wojczyszyn, zastępca dyrektora OCRG.

Rok 2023 to także nabory na prace badawczo-rozwojowe i infrastrukturę w miko, małych i średnich przedsiębiorstwach. W ramach działania 1.1  opolskie firmy otrzymały już wsparcie w wysokości około 6 mln zł, a w trakcie oceny są wnioski II naboru na ponad 35 mln zł. Oprócz aktywności w charakterze instytucji pośredniczącej w przekazywaniu pieniędzy unijnych OCRG działało także w zakresie agencyjnym.

- W minionym roku Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki prowadziło 48 projektów inwestycyjnych, z czego 6 zakończyło się sukcesem, a szacowane nakłady finansowe tychże inwestycji wyniosą 9 mld zł, natomiast docelowa liczba nowych miejsc pracy wyniesie 2800 – mówi Ogłaza.

Miniony rok to także wsparcie regionalnych MŚP instrumentami finansowymi, dzięki którym mikro, małe i średnie przedsiębiorstw z regionu w ramach działania 1.11 instrumenty finansowe w gospodarce będą mogły pozyskać pieniądze na 3 obszary: pierwszy to ekoinnowacje i zarządzanie efektywnością środowiskową, drugi;  wdrażanie TIK, czyli realizacja rozwiązań cyfrowych jak np. oprogramowanie księgowe, systemy operacyjne czy bardziej  oraz trzeci; inwestycje w sprzęt produkcyjny czy inwestycje zwiększające skalę i zasięg działalność.

Do tego w ramach 2.7 instrumenty finansowe w obszarze środowiska możliwe będzie otrzymacie wsparcia na tzw. ekoinwestycje, tj. poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw, modernizacje budynków i oraz inwestycje w odnawialne źródła energii  – dodaje Ogłaza.

W minionym roku nie zabrakło także bezpłatnych wydarzeń, szkoleń i różnego rodzaju spotkań, w których wzięło udział prawie 5000 osób.

- Oferta była naprawdę bogata: były to np. szkolenia związane z HR, marketingiem, ale także nasz II Regionalny Kongres Gospodarczy „Opolskie dla biznesu” czy spotkania i prelekcje ze specjalistami nt. tzw. sukcesji – dodaj Hanzel. 

Na rok 2024 OCRG zaplanowało 5 naborów, w ramach których wsparcie będą mogły otrzymać różne grupy. Jako pierwszy, bo już w marcu,  ruszy nabór 1.6 internacjonalizacja i promocja gospodarcza, na który przeznaczono 8 mln zł.

- Z tych pieniędzy skorzystać będą mogły mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, aby sfinansować np. wyjazdy na międzynarodowe targi, ale także materiały promocyjne, które pomogą z wypromowaniu swojej oferty i znalezieniu nowych partnerów biznesowych – mówi Michał Durzyński, zastępca dyrektora OCRG.

Na tym jednak nie koniec, bowiem Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki realizować będzie także projekt skierowany branży hotelarsko-gastronomiczno-cateringowej. Tzw. HoReCa ma ruszyć jeszcze w  pierwszej połowie 2024.

- Kwota alokacji dla firm z województwa opolskiego wynosi około 30 mln zł. Do tego, w drugiej połowie roku, zaplanowana jest kolejna edycja naboru podnoszącego kwalifikacje zawodowe, działanie 1.7. - czyli wsparcie MŚP z subregionu południowego Opolszczyzny oraz dotacje na wdrożenie wyników prac badawczo – dodaje Durzyński.

W planach na najbliżej miesiące  OCRG ma także nabór na wsparcie Instytucji Otoczenia Biznesu, kolejną edycję Programu Mentoringu Biznesowego oraz III Regionalny Kongres Gospodarczy „Opolskie dla biznesu”, który odbędzie się 25 października.

 

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.