Przejdź do sekcji:

SMEOrigin - SMEs & European Original Georgaphical Indications

logo smeorigin min min

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki od 1 marca 2023 r. współrealizuje wraz z 6 partnerami reprezentującymi regiony Styrii (Austria), Południowo-wchodnia Bułgarii, Północno-wchodniej Finlandii, Zachodniej Grecji, Murcji (Hiszpania) i Nowej Akwitanii (Francja) projekt współpracy międzyregionalnej w ramach programu Interreg Europa pn. SMEOrigin - SMEs & European Original Geographical Indications (pol. SMEOrigin – MŚP i europejskie oznaczenia geograficzne).

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

Kraje europejskie oferują unikalne dziedzictwo regionalnych tradycji kulinarnych i zróżnicowany krajobraz specjałów, odzwierciedlający ich bogatą historię wieloetnicznego i kulturowego rozwoju. Żywność regionalna stanowi wspólne europejskie dziedzictwo kulturowe, w związku z czym jest także ważnym atutem gospodarczym wielu regionów Europy. Regionalne produkty żywnościowe mają ogromny wpływ na rozwój lokalny, są dobrem kulturowym i generują współpracę między różnymi sektorami, takimi jak turystyka i rolnictwo. Co więcej, znaczenie odpornego systemu żywnościowego stało się jeszcze bardziej widoczne podczas kryzysu Covid-19.

Ogólnym celem projektu jest poprawa polityki rozwoju regionalnego i programów finansowania mających na celu zwiększenie konkurencyjności MŚP w sektorze spożywczym. Mówiąc dokładniej, projekt ma na celu promowanie produktów z oznaczeniem geograficznym w zaangażowanych regionach poprzez poprawę standardów jakości MŚP, wspieranie ich transformacji cyfrowej i promowanie autentyczności produktów.

W wielu instrumentach polityki regionalnej produkty z oznaczeniami geograficznymi i sektor spożywczy są albo niedostatecznie reprezentowane, albo w ogóle nie są wymieniane. Partnerstwo będzie zatem dążyć, poprzez międzyregionalne uczenie się polityki oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, do poprawy odpowiednich polityk regionalnych i znalezienia programów mających na celu wspieranie sektora spożywczego. Ten międzyregionalny proces uczenia się będzie się odbywał w ramach wizyt studyjnych, wymiany dobrych praktyk i działań szkoleniowych. W planie projektu jest m.in. wizyta studyjna partnerów zagranicznych w woj. opolskim (w 2025 r.). Podczas projektu odbywać się będą również cykliczne spotkania regionalne: multilateralne i bilateralne z interesariuszami i ekspertami regionalnymi.

Partnerzy projektu:

  • Steirische Wirtschaftsförderungsges.m.b.H. (partner wiodący projektu)
  • Stara Zagora Regional Economic Development Agency
  • Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki/Województwo Opolskie
  • Savonlinna Development Services
  • Opolskie Centre for Economy Development/Opolskie Voivodeship
  • University of Patras
  • Municipality of Calasparra
  • INTERBIO Aquitaine/ Limousin/ Poitou-Charentes

Całkowity budżet projektu: 1 778 322 EUR

 Kontakt: Marcin Staniszewski – Koordynator projektu, m.staniszewski@ocrg.opolskie.pl, tel. +48 77 40 33 668 / +48 515 424 015.

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.