Przejdź do sekcji:

Nowe środki na rozwój regionu

11

Ogłoszone przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki działanie 1.1. przeznaczone jest na wsparcie przedsiębiorców z regionu. Jest to pierwszy nabór w ramach Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027 i pierwszy w Polsce nabór z programów regionalnych.

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

W siedzibie Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki odbyła się dziś konferencja prasowa, na której oprócz najnowszych wiadomości związanych z możliwościami wsparcia regionalnej gospodarki w ramach Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027, podsumowane zostały działania OCRG w roku 2022. 

Słowem wstępu spotkanie z dziennikarzami rozpoczął członek Zarządu Województwa Opolskiego Szymon Ogłaza, zaznaczając że opolscy przedsiębiorcy, jako pierwsi w kraju, zostali beneficjentami funduszy z nowej perspektywy finansowej. Dofinansowanie będzie przeznczone na badania i rozwój, tj.  na podniesienie innowacyjności naszych lokalnych przedsiębiorstw.

 - To że pieniądze w ramach FEO 2021-2027 jako pierwsze trafią na rozwój i wsparcie przedsiębiorców, a dokładnie tzw. MŚP, czyli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Opolszczyzny, jest nie bez znaczenia. Chcemy podkreślić, że jako Zarząd Województwa kwestie gospodarcze regionu są dla nas niezwykle ważne, jednak oprócz aspektu symbolicznego istotne są oczywiście namacalne kwoty, a te – jestem przekonany – będą potężnym zastrzykiem finansowym w tym trudnym dla prowadzących działalność gospodarczą czasie – mówi Szymon Ogłaza. 

W ramach Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027 do rozdysponowania jest 966,5 mln euro, z czego aż 881,7 mln euro przewidziano na dotacje w ramach wsparcia bezzwrotnego, a 84,8 mln euro udzielane w ramach instrumentów finansowych zwrotnych, jakimi są preferencyjne pożyczki. Warto podkreślić, że kwota jaką Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki jako Instytucja Pośrednicząca dysponuje, to 600 mln zł.

- Kontynuujemy wsparcie innowacji w regionie, wykorzystując nabyte doświadczenie w tym obszarze dzięki zrealizowanym projektom z poprzedniego okresu programowania. Udoskonaliliśmy procedury, tak by ułatwić cały proces pozyskania pieniędzy, dlatego teraz beneficjenci składają wniosek tylko i wyłącznie w wersji elektronicznej. Całość została w pełni zdygitalizowana i włącznie z podpisami odbywać się poprzez system informatyczny – dodaje Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Ogłoszony w poniedziałek nabór na Działanie 1.1.  Prace B+R i infrastruktura w MŚP przeznaczony jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z terenu województwa opolskiego, ujętych w tzw. specjalizacji inteligentnej województwa opolskiego. Przewidziany zakres wsparcia to infrastruktura i prace badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw. Do rozdysponowania jest 20 mln zł, a termin naboru kończy się 21.04.2023 roku. Wnioskodawca powinien prowadzić działalność gospodarczą na terenie województwa opolskiego, co oznacza, że w naszym regionie usytuowana musi być główna siedziba, oddział lub miejsce prowadzenia działalności. Szczegóły na temat naboru można znaleźć pod adresem: https://rpo.opolskie.pl/?p=48580

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.