Przejdź do sekcji:

Firmowa sztafeta pokoleń

ak6

Sukcesja - jedno z największych wyzwań firm rodzinnych była głównym tematem Akademii Biznesu OCRG. Konferencja skierowana do właścicieli firm z terenu województwa opolskiego, którzy staną przed lub są w trakcie procesu sukcesji, tj. dziedziczenia przedsiębiorstwa, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. 

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

Gości spotkania powitali Członek Zarządu Województwa Opolskiego Szymon Ogłaza, dziękując za wkład we wzrost gospodarczy oraz budowanie wizerunku województwa opolskiego oraz Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, który omówił dostępne środki unijne z nowej perspektywy finansowej FEO 2021-2027. Jedną z głównych części Akademii Biznesu OCRG był wykład dr. inż. Jerzego Bara - przedsiębiorcy i założyciela Polskiego Klubu Nestora i Sukcesora, który opowiadał o tym, jak ułatwić następcom kontynuowanie działalności firmy w rękach kolejnego pokolenia, powołując się na wejście w życie nowej ustawy o fundacjach rodzinnych, która ma pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę. 

Kwestie prawne związane z pojęciem fundacji oraz ustawy o zarządzie sukcesyjnym omawiane były przez przedstawicieli Okręgowej Rady Radców Prawnych w Opolu, których celem jest ochrona przedsiębiorstw przed skutkami śmierci prowadzących je osób. Ustawa o zarządzie sukcesyjnym wprowadziła kompleksowe rozwiązania, dzięki którym działalność firm jednoosobowych oraz spółek cywilnych prowadzonych we własnym imieniu przez osoby fizyczne może być kontynuowana mimo śmierci przedsiębiorcy. Powołanie zarządcy sukcesyjnego za życia przedsiębiorcy zapewnia ciągłość stosunków pracy, a tym samym bezpieczeństwo dla pracowników oraz następców prawnych przedsiębiorcy.

Dopełnieniem spotkania była moderowana debata ekspercka prowadzona przez Michała Wojczyszyna, zastępcę dyrektora OCRG, z udziałem opolskich przedsiębiorców, na której poruszane były kwestie związane z korzyściami wynikającymi z posiadania biznesu rodzinnego w Polsce, krokami jakie należy podjąć, aby zapewnić sukcesję oraz ciągłość biznesu po przejściu na kolejne pokolenie.

Konferencję zakończyły pytania zaproszonych gości z wyczerpującymi odpowiedziami ekspertów oraz uroczysty lunch w hotelowej restauracji. 

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.