Przejdź do sekcji:
Logotypy_poziom

1.7 Opolskie Konkurencyjne – Wsparcie dla IOB w zakresie profesjonalizacji usług

dzialanie17

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu ogłasza konkurs grantowy do projektu grantowego Opolskie Konkurencyjne w ramach zadania: Wsparcie dla IOB w zakresie profesjonalizacji usług realizowanego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 oraz współfinasowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

|stripAttributes

O projekcie

„Opolskie Konkurencyjne” to projekt, którego głównym celem jest wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności województwa opolskiego poprzez stworzenie do roku 2030 efektywnego systemu umożliwiającego wsparcie MŚP oraz IOB w zakresie wprowadzania na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług zwiększających skalę ich działalności oraz wzrost zasięgu oferty. Realizacja projektu pozwoli na poprawę poziomu przedsiębiorczości, konkurencyjności i zmniejszenia dystansu w tym zakresie względem pozostałych regionów w Polsce.

Wartość projektu: 11 499 747,47 zł

Dofinansowanie: 8 998 818,00 zł

Realizacja

Termin konkursu grantowego: Nabór wniosków prowadzony będzie  od 23 stycznia 2025 r. do 28 lutego 2025 r. 

Zakres projektu

Szczegółowe informacje dot. konkursu grantowego:

W ramach konkursu grantowego wsparte zostaną IOB w formie grantu na profesjonalizację usług świadczonych przez IOB na rzecz MŚP w zakresie wprowadzania na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług zwiększających skalę ich działalności oraz wzrost zasięgu oferty co pozwoli na poprawę poziomu przedsiębiorczości, konkurencyjności. Dzięki działaniom projektowym oferta IOB będzie bardziej wyspecjalizowana i ukierunkowana na potrzeby przedsiębiorców, nastąpi zacieśnianie współpracy oraz poprawa komunikacji między tymi podmiotami.

Poziom dofinansowania:

Minimalna kwota dofinansowania: min. 10 000,00 zł, max: 100 000,00 zł dla IOB przypadająca na 1 wniosek grantowy (1 IOB może złożyć 1 wniosek) na łączną kwotę dofinansowania nieprzekraczającą 100 000,00 zł

Okres kwalifikowalności wydatków:

  • Okres realizacji usługi jest zgodny z okresem wskazanym we wniosku grantowym, jednak nie może być dłuższy niż 6 miesięcy. 

W jaki sposób zakwalifikować się do programu?

  1. Zgłoszenie udziału w konkursie grantowym odbywa się na podstawie złożonego wniosku grantowego, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do Regulaminu. Grantobiorca może złożyć nie więcej niż 1 wniosek grantowy w danym konkursie grantowym wraz z wszystkimi wymaganymi załącznikami.
  2. Termin składania wniosków grantowych zostanie podany każdorazowo zgodnie z informacjami wskazanymi w załączniku nr 10 – Ogłoszenie o konkursie grantowym. Złożenie wniosku grantowego po terminie, określonym w ogłoszeniu o konkursie grantowym skutkuje pozostawieniem wniosku grantowego bez rozpatrzenia.
  3. Wniosek grantowy należy wypełnić we wszystkich wymaganych polach, a także podpisać za pomocą profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego i wysłać do Grantodawcy poprzez platformę ePUAP na udostępnionym przez Grantodawcę (OCRG) na platformie ePUAP formularzu.

Co jest kosztem kwalifikowalnym?

Środki finansowe przyznane w ramach wniosku grantowego Grantobiorca przeznacza na:

  • Koszty specjalistycznych usług doradczych służących dążeniu do profesjonalizacji świadczonych usług, w tym m.in. w zakresie rozwoju IOB, automatyzacji, cyfryzacji, ochrony własności przemysłowej, technologii, badań rynku, testowania i certyfikacji;
  •  Zakup/najem aparatury badawczej/labolatoryjnej;
  • Materiały dydaktyczne;
  • Koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych;
  • Odpłatne korzystanie z wartości niematerialnych i prawnych;
  • Oprogramowanie i licencje (bez urządzeń do ich obsługi);
  • Koszty zakupu usług badawczych, eksperckich, doradczych;
  • Koszty związane z zakupem badań i analiz;
  • Koszty uzyskania certyfikacji / standaryzacji;
  • Koszty aktualizacji strategii rozwoju IOB;
  • Dostęp do płatnych baz danych, raportów i analiz;

Co jest kosztem niekwalifikowalnym?

Katalog wydatków niekwalifikowalnych określony został w dokumencie Wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 w podrozdziale 2.3 Wydatki niekwalifikowalne. Ponadto w ramach wniosku grantowego niekwalifikowalne są:

  • koszty przyznawane na działalność związaną z wywozem do państw trzecich lub państw członkowskich, tzn. pomocy bezpośrednio związanej z ilością wywożonych produktów, tworzeniem i prowadzeniem sieci dystrybucyjnej lub innymi wydatkami bieżącymi związanymi z prowadzeniem działalności wywozowej Grantobiorcy;
  • zakup usług, których świadczenie stanowi przedmiot działalności gospodarczej Grantobiorcy;
  • koszty związane z szkoleniami pracowników Grantobiorcy;
  • koszty związane z projektami architektonicznymi;
  • koszty związane z zwykłymi kosztami operacyjnymi Grantobiorcy, takimi jak: rutynowe usługi doradztwa podatkowego, księgowość, regularne usługi prawnicze lub reklama;
  • koszty związane z udziałem Grantobiorcy w krajowych i zagranicznych targach, wyjazdach studyjnych, misjach gospodarczych, konferencjach, sympozjach, wystawach;
  • w związku z zakazem wspierania inwestycji w zakresie produkcji, przetwarzania, transportu, dystrybucji, magazynowania lub spalania paliw kopalnych ze środków programów regionalnych koszty związane z paliwami kopalnymi  stanowią koszt niekwalifikowany projektu (np. zakupu maszyn i urządzeń zasilanych paliwami kopalnymi, wymiana ogrzewania na gazowe, itp.).

Uczestnicy

Grantobiorcami mogą być wyłącznie IOB prowadzące działalność oraz posiadające siedzibę lub oddział na terenie województwa opolskiego wpisany do właściwego rejestru. Grantobiorca planujący realizację grantu wsparcia musi prowadzić aktywną działalność gospodarczą nie krócej niż 3 lata licząc od dnia poprzedzającego dzień złożenia ,,Wniosku grantowego”, rozumiane jako odprowadzanie podatku dochodowego na terenie województwa opolskiego.

Efekty/rezultaty projektu

Profesjonalizacja usług IOB, wyspecjalizowanie i ukierunkowanie oferty IOB na potrzeby przedsiębiorców a w efekcie poprawę poziomu przedsiębiorczości i konkurencyjności.

Gdzie znaleźć wniosek i regulamin?

Regulamin i wniosek grantowy oraz pozostałe dokumenty zamieszczone zostały poniżej.

Na co można dostać wsparcie?

Grantodawca dokonuje refundacji 70% kosztów kwalifikowalnych poniesionych  w ramach wniosku grantowego na koszty poniesione przez Grantobiorcę zgodnie z zał. nr 2 do Regulaminu – Kwalifikowalność kosztów w ramach grantu.

Kryteria udziału w konkursie grantowym

Kryteria wyboru grantów dotyczące zadania: Rozwijanie kompetencji IOB w celu uzyskania akredytacji i świadczenie profesjonalnych usług realizowane w ramach FEO 2021 – 2027 stanowią zał. nr 1 do Regulaminu.

Jak sięgnąć po wsparcie?

  • Podstawą do rozpoczęcia procesu rekrutacji do udziału w konkursie grantowym dla Grantobiorców (MSP) jest zgłoszenie poprzez: „Wniosek grantowy”, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do Regulaminu. Grantobiorca może złożyć 1 wniosek grantowy w danym konkursie grantowym. Wraz z wnioskiem grantowym należy złożyć również wymagane Regulaminem załączniki.
  • Wniosek grantowy należy wypełnić we wszystkich wymaganych polach, a także podpisać za pomocą profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego i wysłać do Grantodawcy poprzez platformę ePUAP na udostępnionym przez Grantodawcę (OCRG) na platformie ePUAP formularzu.
  • Należy mieć na względzie, że Grantodawca dopiero na etapie oceny merytorycznej po przyznaniu każdemu ze złożonych wniosków grantowych punktacji (na podstawie kryteriów formalno – merytorycznych określonych w zał. nr 1 do Regulaminu przyznawania grantów), będzie weryfikował prawdziwość złożonych przez Grantobiorców (MŚP) oświadczeń we wniosku grantowym. W tym celu Grantobiorcy zostaną poproszeni o złożenie dokumentów, o których mowa w  § 12 ust. 9 Regulaminu.
  • Tylko Grantobiorcy w przypadku, których weryfikacja przedłożonych dokumentów potwierdzi prawdziwość złożonych przez nich oświadczeń, mają możliwość uzyskania wsparcia w ramach naboru. Po etapie weryfikacji oświadczeń do wniosku grantowego dla projektów z najwyższą otrzymaną punktacją Grantodawca zatwierdzi listę projektów wybranych do otrzymania wsparcia grantowego w konkursie grantowym.

W jaki sposób się rozliczyć?

Rozliczenie grantu następuje jednorazowo na podstawie „Wniosku o rozliczenie wsparcia grantowego”, wraz z załącznikami (zgodnie z założeniami określonymi w Umowie o powierzenie grantu  oraz Wniosku grantowym).

dzialanie17

Dodatkowe informacje

Link do platformy ePUAP, za pomocą którego można składać dokumenty do udziału w konkursie:

  • Link aktywny będzie od dnia 23 stycznia 2025 r.

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUnijne

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.