Przejdź do sekcji:

Razem na rzecz przedsiębiorców

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

Tworzenie wspólnej oferty usług dla firm z woj. opolskiego czy wspieranie ich rozwoju np. w zakresie eksportu, innowacji, korzystania z unijnego wsparcia – to tylko niektóre cele porozumienia o współpracy, które 6 września podpiszą OCRG i instytucje otoczenia biznesu z regionu.

 

Sygnatariuszami tego dokumentu będą: Loża Opolska Business Centre Club; Izba Gospodarcza „Śląsk”, Opolska Izba Gospodarcza oraz podlegające samorządowi woj. opolskiego Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).

„To porozumienie ma pomóc w zacieśnieniu współpracy i usprawnieniu przepływu informacji na temat pełnej, dostępnej w naszym regionie palety usług instytucji otoczenia biznesu dla firm” – tłumaczy marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. I dodaje: „Opolszczyzna w ostatnim czasie często wygrywa bój z innymi województwami czy krajami o nowych inwestorów, a funkcjonujące już w regionie firmy dynamicznie się rozwijają. Dla mieszkańców oznacza to nowe miejsca pracy, a dla ogółu opolskich przedsiębiorców – nowe możliwości biznesowe. Ale sąsiadując z tak dużymi i silnymi gospodarczo regionami, jak województwo śląskie czy Dolny Śląsk musimy szukać swoich dodatkowych przewag, które będą uatrakcyjniać naszą ofertę dla biznesu. Takim atutem może być dobry klimat i współdziałanie instytucji otoczenia biznesu oferujących szeroką pomoc dla przedsiębiorców”.

Porozumienie, jak wynika z jego treści, ma służyć m.in. właśnie tworzeniu szerokiej palety usług na rzecz firm z woj. opolskiego; wspieraniu rozwoju przedsiębiorstw np. w obszarze innowacji, promocji nowoczesnych technologii, eksportu, wykorzystywania środków unijnych, optymalizacji procesów produkcyjnych czy rozwoju zasobów ludzkich; a także stałemu informowaniu się sygnatariuszy np. o trendach, tendencjach i oczekiwaniach przedsiębiorców zrzeszonych w poszczególnych instytucjach oraz podejmowaniu wspólnych działań. W ramach współpracy mają być np. organizowane wspólne seminaria czy konferencje dla przedsiębiorców oraz wspólne projekty i przedsięwzięcia wspierające rozwój współpracy między instytucjami otoczenia biznesu i między przedsiębiorstwami.

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w ramach porozumienia zobowiązało się m.in. do informowania o ofercie adresowanej do firm oraz możliwościach i warunkach korzystania ze wsparcia; do włączania firm zrzeszonych w Opolskiej Izbie Gospodarczej, Izbie Gospodarczej „Śląsk” oraz Loży Opolskiej BCC do inicjatyw wspierających rozwój gospodarczy, a realizowanych przez OCRG; a także do bieżącego informowania o dostępnych źródłach finansowania rozwoju firm w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego oraz o źródłach informacji o innych programach regionalnych i krajowych. Izby natomiast zadeklarowały np. pomoc w prowadzeniu konsultacji z firmami w sprawach dotyczących działalności OCRG.

 

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono podkreślił, że współpraca sygnatariuszy porozumienia ma już miejsce. Podpisany dokument ma ją natomiast usprawnić. Zaznaczył, że na potrzebę skoordynowania współpracy opolskich instytucji otoczenia biznesu, do których należy też OCRG, zwrócili uwagę przedsiębiorcy. Jednym z impulsów było spotkanie w tym roku pracowników działającego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera z dyrektorem Zakładu NUTRICIA Danone Sp. z o.o. panem Andrzejem Drosikiem. Zasugerował on, że z punktu widzenia opolskiego biznesu warto podąć próbę nawiązania ściślejszej współpracy opolskich instytucji otoczenia biznesu oraz przeanalizowania obszarów potencjalnego wspólnego wsparcia firm.

 

Pierwsze wspólne działania prowadzone w duchu podpisywanego właśnie porozumienia już się odbyły. Np. w kwietniu br. OCRG wraz z opolskimi izbami gospodarczymi zorganizowało I Opolskie Forum Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze. W czerwcu z kolei, wraz z Lożą Opolską BCC, zorganizowało warsztaty dotyczące budowania konkurencyjności w Grodźcu. „Pól współpracy i współdziałania widzimy wiele, więc i wspólnych inicjatyw z pewnością nie zabraknie” – zapewnił Roland Wrzeciono.

 

 

 

Podpisanie porozumienia OCRG, Loży Opolskiej BCC, Opolskiej Izby Gospodarczej oraz Izby Gospodarczej „Śląsk” odbędzie się 6 września w sali konferencyjnej OCRG (ul. Krakowska 38, III piętro) o godz. 14.00.

 

Wezmą w nim udział: Andrzej Buła – marszałek Województwa Opolskiego; Roland Wrzeciono – dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki; Dariusz Mazurczak – zastępca dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki; Henryk Galwas – prezes zarządu Opolskiej Izby Gospodarczej; Andrzej Lepich – kanclerz Opolskiej Loży Business Centre Club; Marek Wołyński – dyrektor biura Opolskiej Loży Business Centre Club; Claudius Badura – prezes zarządu Izby Gospodarczej „Śląsk”; Tomasz Kandziora – dyrektor biura Izby Gospodarczej „Śląsk”, a także p. Andrzej Drosik – dyrektor zakładu Nutricia Danone Sp. z o.o. oraz p. Karol Cebula.

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.