Przejdź do sekcji:

Zainaugurowano projekt dotyczący wsparcia szkolnictwa zawodowego

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Spotkanie

Organizacja staży i praktyk zawodowych; specjalistycznych kursów zawodowych podnoszących kwalifikacje, obozów naukowych czy wyjazdów na targi branżowe, a także wsparcie nauczycieli i szkół – tego typu działania będą realizowane w ramach projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2”. Zainaugurowano go 5 września w RCRE.

 

„Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2” to druga już edycja projektu Samorządu Województwa Opolskiego dla szkół zawodowych. Realizują go Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji (RCRE) w Opolu we współpracy z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG ) oraz z Politechniką Opolską i miastem Opole.

„Najważniejszym celem projektu jest zbliżenie środowiska szkół zawodowych w naszym regionie do lokalnego biznesu, który w naturalny sposób szuka kadry wśród wychowanków tych szkół” – mówił marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła, który uczestniczył w inauguracji. W rozmowie z dziennikarzami jeszcze przed uroczystą inauguracją dodał: „To bardzo ważny projekt, bo od początku kojarzy przedsiębiorcę z uczniem i uczy młodego człowieka poruszania się w świecie biznesu”.

W projekcie biorą udział 33 szkoły zawodowe i technika (21 zespołów szkół) z całego regionu – ich uczniowie (ok. tysiąca), dyrektorzy, nauczyciele i instruktorzy. Wsparcie w jego ramach skierowane jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, prowadzących kształcenie zawodowe oraz uczniów szkół licealnych, którzy chcą podnieść swoje umiejętności praktyczne, np. biorąc udział w stażach zawodowych. Będzie ono realizowane zarówno poprzez zajęcia w szkołach, jak i w formie pozaszkolnego kształcenia zawodowego, m.in. w laboratoriach Politechniki Opolskiej i na terenie nowoczesnych firm z Opolszczyzny.

Planowane są m.in.: staże i praktyki zawodowe; utworzenie uczniowskich grup kreatywnego myślenia „design-thinking” w firmach; zajęcia innowacyjne z zakresu kształcenia zawodowego; konkursy dla uczniów dotyczące prowadzenia własnych firm czy organizacja specjalistycznych kursów zawodowych nadających dodatkowe kwalifikacje czy wizyt studyjnych oraz spotkań z przedstawicielami opolskiego biznesu. Projekt zakłada również realizację kursów przygotowawczych na studia wyższe techniczne, zajęcia eksperymentalne realizowane na terenie nowoczesnych laboratoriów Politechniki Opolskiej i RCRE, organizację seminariów i budowę systemu doradztwa edukacyjno-zawodowego w powiązaniu z rynkiem pracy, obozów naukowych oraz wyjazdów na targi branżowe.

Wsparcie w ramach projektu dostaną też nauczyciele i szkoły zawodowe. Obejmować ono będzie – w przypadku nauczycieli - kursy i szkolenia doskonalące z zakresu kształcenia zawodowego; staże zawodowe w firmach; organizację wizyt i spotkań roboczych związanych z budowaniem symbiozy pomiędzy opolskimi szkołami zawodowymi, a rynkiem pracy; wsparcie z zakresu dostosowywania programów nauczania w zawodzie do aktualnych wymagań i potrzeb rynku pracy; budowę sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli i prowadzenie procesu doskonalenia oraz doradztwa metodycznego. Zaplanowano także np. realizację w szkołach programów wspomagania obejmujących prowadzenie procesu doskonalenia nauczycieli czy budowanie, prowadzenie i nadzór lokalnych (i regionalnej) sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli w oparciu o już istniejące i nowo powstałe sieci, w tym Klub Dyrektora Szkoły Zawodowej.

Szkoły z kolei mogą liczyć na doposażenie pracowni kształcenia zawodowego zgodne z ukierunkowaniem branżowym danej placówki i wsparcie w zakresie budowania ich stałej współpracy z opolskim rynkiem pracy oraz tworzenie klas patronackich.

W inauguracji projektu w RCRE wzięli również udział wicemarszałek woj. opolskiego Stanisław Rakoczy, opolski wicekurator oświaty Artur Zapała, przedstawiciele opolskiego urzędu miasta, a także samorządów i szkół z całego regionu.

„Dla nas, instytucji otoczenia biznesu podlegającej Samorządowi Województwa Opolskiego, a współpracującej na szeroką skalę z firmami w regionie ważne jest również to, że przedsiębiorstwa są zainteresowane inaugurowanym właśnie projektem” – mówił podczas inauguracji dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. „Z sygnałów, które mamy, wynika iż dla firm ten projekt jest z pewnością jedną z możliwości rozeznania rynku pracownika, co w obecnej sytuacji gospodarczej jest szczególnie ważne” - dodał.

Podczas uroczystości marszałek Buła podkreślił, że najważniejsze jest to, by stworzyć dzieciom i uczniom atrakcyjną szkołę – przyjazną, inspirującą młodych ludzi i spełniającą ambicje ich rodziców. Zaznaczył, że Samorząd Województwa realizuje i w najbliższych latach będzie realizował wiele projektów wspierających rozwój edukacji na każdym poziomie – od żłobka i przedszkola, po szkoły ponadgimnazjalne i uczelnie, czyli od poziomu najmłodszego dziecka do młodzieży, która ma zetknąć się z rynkiem pracy. „Trzeba pamiętać, że ostatecznym beneficjentem tych wszystkich działań jest dziecko, uczeń i nauczyciel” – podsumował Andrzej Buła.

Projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2”  formalnie rozpoczął się w sierpniu br. i potrwa do końca lipca 2018 r. Realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020. Koszt drugiej edycji projektu to 8,8 mln zł.

Pierwsza edycja trwała od sierpnia 2013 roku do końca 2015 roku. Wzięło w niej udział ponad 7 tys. uczniów z 54 szkół w woj. opolskim, a także wiele firm – np. Johnson Controls, FM Logistic, ifm Ecolink, Multiserwis, Narzędziownia Pszenica czy Polaris.

Więcej aktualności

Ważne
automotive

Opolszczyzna – istotny gracz na rynku automotive

Informacja
Ważne
IMG_9004

Unia dla Kobiet. Równość się opłaca!

Informacja
Ważne
5

Komunikat z dnia 15.04.2024 r. dotyczący naboru wniosków do Działania 5.5.

Informacja
Ważne
info

System akredytacji Instytucji Otoczenia Biznesu

Informacja
Ważne
PLAKAT (450 x 450 px)

Opolski Kongres Kobiet - I edycja już 12.04.2024r.

Informacja
Ważne
MSG_facebook_strona

V Opolskie Forum MSG - czyli rozwój biznesu za granicą

Informacja
Ważne
wielkanoc_1

Spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych

Informacja
Ważne

Opolski Kongres Kobiet już niebawem !

Informacja
Ważne
ważne informacje

29.03.2024 - NIECZYNNE

Informacja
Ważne
image003

Skuteczna i wydajna gospodarka odpadami tematem spotkania z przedsiębiorcami w kwietniu

Informacja
Ważne
Logo_konkursu

III edycja konkursu "Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom"

Informacja
Ważne
COIE

Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera certyfikowanym partnerem PAIH

Informacja
Ważne
ekomobilnosc-slider (002)

Ekomobilność w inżynierii ruchu tematem rozważań ekspertów

Informacja
Ważne
DSCF7503

Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera OCRG najlepsze w kraju!

Informacja
Ważne
_mentoring

Jak uczynić biznes bardziej efektywnym? Skorzystaj z wiedzy mistrzów

Informacja
Ważne
5-5-info

DZIAŁANIE 5.5 ADAPTACYJNOŚĆ PRACODAWCÓW I PRACOWNIKÓW - zmiany w regulaminie

Nabór
Ważne
Plakat konferencja Olesno_1 - okładka II

Sztuczna inteligencja w nauce, biznesie i samorządzie tematem konferencji w Oleśnie

Informacja
Ważne
SMEOrigin-WEB

Nabory na zwiększenie konkurencyjność MŚP w sektorze spożywczym w toku

Informacja
Ważne
IMG_2643

Podsumowanie 2023 oraz plany OCRG na najbliższe miesiące

Informacja
Ważne
kk4

Kozły Biznesu 2023 przyznane

Informacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.