Przejdź do sekcji:
koop

Opolszczyzna – baza pod innowacyjny biznes

1

Ostatnie lata na Opolszczyźnie cechował wzrost inwestycji, a liczba firm zainteresowanych rozwojem w województwie opolskim stale rośnie. Nowopowstałe zakłady, różnorodność branżowa, wysokie kwalifikacje pracowników oraz preferencyjne warunki prowadzenia działalności przez nowe podmioty to tylko niektóre z atutów wpływających na konkurencyjność naszego regionu.

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej w latach 2014-2022 Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ogłosiło 29 naborów, w ramach których podpisano 526 umów, a wartość dofinasowania, jaką przekazano firmom z województwa opolskiego wyniosła aż 629 400 833,21 zł. To tylko część pieniędzy, jakie zasiliły nasz region, bowiem całkowita wartość wniosków, które realizowały firmy z Opolszczyzny wyniosła aż 1 033 893 536, 83 zł. Dzięki tak olbrzymiej kwocie udało się stworzyć nowe miejsca pracy, w ramach których stabilne zatrudnienie w perspektywicznych branżach możliwe jest wielu zakątkach naszego województwa – Tylko w ostatnim roku 5 inwestorów z branż takich jak motoryzacja, budownictwo i wyposażenie wnętrz zdecydowało się na zainwestowanie w województwie opolskim, dzięki czemu powstanie 6300 nowych miejsc pracy, a nakłady finansowe inwestorów, którzy zdecydowali się wybrać Opolszczyznę wyniosą 2,395 mld zł - podkreśla Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Motoryzacja i elektromobilność filarami rozwoju

Szczególnie silna wydaje się być branża motoryzacyjna, bowiem w naszym regionie rośnie baza poddostawców, a liczba firm zainteresowanych rozwojem w województwie opolskim w sektorze automotive ciągle rośnie. – Nowe zakłady i nowe miejsca pracy to jest zawsze radość, zwłaszcza wtedy, gdy mówimy o tzw. wysokojakościowych miejscach pracy, w których koncern gwarantuje stabilność zatrudnienia i wysokie zarobki, jak np. w otwartym na początku maja w Strefie Aktywności Gospodarczej Gminy Ujazd zakładzie Isringhausen Polska, będącym producentem podzespołów w branży motoryzacyjnej – mówi Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa Opolskiego.  Łącznie z halą produkcyjną w Ujeździe inwestor dysponuje 53 zakładami w 21 krajach na świecie i zatrudnia blisko 8 tysięcy pracowników. – W przypadku Ujazdu 80% zatrudnionych stanowią mieszkańcy powiatu strzeleckiego i, co warte także podkreślenia, 85% kadry kierowniczej to również mieszkańcy naszego regionu – dodaje Ogłaza.

Branża motoryzacyjna i elektromobilności to sektory gospodarki w województwie opolskim, które cechują się jednym z najszybszych wskaźników rozwoju. – Rokrocznie obserwujemy zapytania od kolejnych inwestorów zainteresowanych ulokowaniem swoich fabryk i zakładów w naszym regionie. A co ważniejsze, mamy też kolejne pozytywne dla nas decyzje inwestycyjne – mówi Andrzej Buła. Wśród firm, które zdecydowały się na to, by swoje nowe zakłady otworzyć na Opolszczyźnie, były dwa przedsiębiorstwa z Japonii oraz inwestorzy z Niemiec, Korei Południowej, Polski i USA.  – W sumie może powstać od dwóch do trzech tysięcy nowych miejsc pracy, a planowane nakłady inwestycyjne mogą wynieść około kilku miliardów złotych, co jest niebagatelną wartością dla opolskiej gospodarki i regionalnego rynku pracy – dodaje Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Mapa gospodarcza regionu stale się powiększa

Od 2019 roku OCRG, będące jednostką samorządu województwa opolskiego, obsługiwało ponad 200 projektów inwestycyjnych oraz firm zainteresowanych ulokowaniem się w województwie opolskim. Najwięcej zainteresowanych inwestowaniem w naszym regionie inwestorów było z Korei Południowej, Belgii, Niemiec. Rozwój planują również firmy już działające w regionie: są to przedsiębiorstwa z kapitałem szwedzkim, francuskim, polskim, niemieckim oraz amerykańskim. W procesie projektowania lub budowy znajdują się obecnie m.in.: zakłady koreańskiej firmy Foosung, która planuje produkcję nieorganicznych związków fluorowych, wykorzystywanych do produkcji baterii akumulatorowych w samochodach elektrycznych, zakłady produkcji japońskiej firmy Mitsui High Tech, która w Skarbimierzu zamierza produkować rdzenie silników hybrydowych i elektrycznych. Zatrudnienie docelowo znajdzie 200 osób, a deklarowane nakłady inwestycyjne to 160 mln zł. W tej samej miejscowości projektowane są zakłady Hyundai Welding oraz ANP Enertech.

Jednak nowe inwestycje to nie wszystko, bowiem w ostatnich 3 latach rozbudowy lub znaczące modernizacje przeprowadziły firmy, które postanowiły na Opolszczyźnie nie tylko zainwestować, ale także rozwijać swój biznes. – Wśród tych firm są m.in. zajmujące się produkcją części metalowych na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego MM Systemy,  prudnickie Henniges Automotive, specjalizujące się w produkcji uszczelek i komponentów amortyzujących drgania na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego czy mieszczące się w Skarbimierzu Mitsui High Tech specjalizujące się w mechanice precyzyjnej dla branży automotive – wymienia Andrzej Buła. Miejsca dla kolejnych inwestorów nie brakuje, pod koniec 2022 roku województwo opolskie dysponowało gruntami o powierzchni 3000 ha, a największe z nich liczą sobie nawet 400 ha.  – W kraju nie ma zbyt wiele terenów inwestycyjnych o powierzchni kilkuset hektarów, które są szczególnie atrakcyjne choćby dla sektora automotive. To z pewnością duży atut Opolszczyzny - podkreśla Szymon Ogłaza. Niebagatelne znaczenie dla mapy gospodarczej regionu ma powstająca obecnie inwestycja belgijskiej firmy Umicore, zajmująca się produkcją materiałów katodowych służących do produkcji baterii. Zakład został zlokalizowany na terenach położonych na północ od obwodnicy Nysy w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park, a produkcję uruchomiono we wrześniu 2022 r. Jednocześnie rozpoczęto także przygotowania do kolejnej fazy inwestycji, w sumie firma zakupiła niemal 130 ha gruntów, a według zapowiedzi zatrudnienie w zakładzie wzrośnie ponad 1000 osób.

Specjalistyczna opieka na każdym etapie rozwoju

Jednak boom inwestycyjny nie byłby możliwy, gdyby nie odpowiednie warunki i opieka inwestycyjna i poinwestycyjna. – W celu poprawy skuteczności pozyskiwania inwestorów Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki realizuje projekt „Standardy obsługi inwestora w samorządzie opolskim”, do którego zgłosiło się 38 samorządów z naszego regionu, które mogą liczyć na szkolenia i doradztwo, a także indywidualną pomoc, w zakresie obsługi inwestora – mówi Tomasz Hanzel. Natomiast dzięki projektowi Kooperacyjne Opolskie (KOOP II) udało się zrealizować szereg zadań integrujących instytucje otoczenia biznesu, promować nowe rozwiązania z zakresu usług dla firm oraz działań związanych z badaniami i rozwojem. W ramach projektu zorganizowano kilkadziesiąt spotkań dla branży motoryzacyjnej związanych z m.in. z zagadnieniami kadrowymi, szkolnictwem zawodowym, usługami B+R czy mentoringiem biznesowym. Wiedzą z uczestnikami projektu, którego celem jest podniesienie jakości obsługi inwestorów w samorządach, mają dzielić się nie tylko pracownicy Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera OCRG, ale również specjalistyczne firmy, zajmujące się kompleksową obsługą inwestorów. –  Nowe firmy w regionie to nie tylko kolejne miejsca pracy, ale też nowe technologie, rozwój badań, a przez to rozwój całej regionalnej gospodarki. Dlatego wciąż warto o to zabiegać – podkreśla Andrzej Buła.

Więcej informacji,  możliwości oraz harmonogram naborów można znaleźć tutaj.

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.