Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) to jednostka Samorządu Województwa Opolskiego. Działa od 2007 r. Jej główne zadania to pobudzanie aktywności gospodarczej, tworzenie warunków rozwoju gospodarczego, podnoszenie poziomu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki regionu czy pozyskiwanie i obsługa inwestorów.
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu ogłasza konkurs grantowy do projektu grantowego Opolskie Innowacyjne w ramach zadania Praktyczne prace dyplomowe realizowanego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 oraz współfinasowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Opolskie Innowacyjne to projekt, którego głównym celem jest wzmacnianie konkurencyjności i innowacyjności województwa opolskiego poprzez stworzenie do roku 2030 efektywnego systemu wsparcia i współpracy w zakresie transferu wiedzy pozwalającego na rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystanie zaawansowanych technologii w regionie.
Głównym celem grantu jest stworzenie praktycznej pracy dyplomowej przez studentów Uczelni Wyższych we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami, której efektem będzie opracowanie koncepcji wdrożeń technologicznych – (w szczególności w zakresie automatyzacji/cyfryzacji AI) w tych podmiotach. Poniżej skrótowe informacje.
Warunki udziału w naborze
Warunkami zakwalifikowania do udziału w programie są:
zawarcie umowy (o pracę / umowy cywilnoprawnej) pomiędzy Grantobiorcą oraz studentem Uczelni Wyższej z określeniem jej celu naukowego, czasu trwania oraz planowanego efektu zgodnego z celami Grantu;
przygotowanie przez Grantobiorcę wraz ze studentem założeń o charakterze merytorycznym oraz technicznym (Plan praktycznej pracy dyplomowej) z uwzględnieniem planowanych do poniesienia kosztów oraz ram czasowych (Załącznik nr. 6 do Wniosku)
Dokument powinien zawierać:
temat pracy dyplomowej;
cel pracy;
zakres merytoryczny oraz techniczny;
określenie metod badawczych niezbędnych do osiągnięcia zakładanego celu.
wyrażenie przez promotora studenta zgody na opiekę merytoryczną nad pracą dyplomową wraz z dostarczeniem akceptacji Planu praktycznej pracy dyplomowej;
wskazanie przez Grantobiorcę spośród pracowników tego podmiotu opiekuna studenta, która przez cały okres realizacji Grantu będzie nadzorować zgodność z założeniami pracy oraz stanowić będzie wsparcie merytoryczne podczas prowadzonych badań. Opiekun studenta nie może pozostawać z nim w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia włącznie ani być związany z nim z tytułu przysposobienia, opieki albo kurateli.
Warunki finansowe
Okres kwalifikowalności wydatków rozpoczyna się z dniem 1 października 2024r.
Okres realizacji praktycznej pracy dyplomowej ( w tym złożenie praktycznej pracy dyplomowej) nie może wykraczać poza termin 30 czerwca 2025 r.
Okres realizacji praktycznej pracy dyplomowej jest zgodny z okresem wskazanym we wniosku grantowym.
Grantobiorca może zawnioskować o zmianę terminu realizacji praktycznej pracy dyplomowej w uzasadnionych przypadkach.
Minimalna kwota dofinansowania na 1 praktyczną pracę dyplomową wynosi 50 tysięcy zł, natomiast maksymalna 102 tysiące złotych przy maksymalnym procentowym wsparciu na poziomie 70% (30% wkładu własnego Grantobiorcy).
Środki finansowe przyznane w ramach wniosku grantowego Grantobiorca przeznacza na:
koszty wynagrodzenia studenta – w wymiarze nie mniejszym niż ½ etatu (lub wymiarze zaangażowania czasowego równoważnego do etatu w przypadku umów cywilno – prawnych) zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi;
koszty wynagrodzenia opiekuna studenta z ramienia Grantobiorcy (określone na podstawie danych historycznych wynagrodzenia danego pracownika w firmie);
koszty specjalistycznych usług doradczych;
koszty ubezpieczenia społecznego, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 7b ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 497), których finansowanie jest obowiązkiem Grantobiorcy ;
dofinansowanie kosztów wykorzystania własnej (w tym koszty materiałowe) oraz zewnętrznej infrastruktury badawczej mających bezpośredni wpływ na osiągnięcie celu badawczego (koszty bezpośrednie);
inne koszty wskazane w Katalogu kosztów kwalifikowalnych w załączniku nr 2 do Regulaminu – Kwalifikowalność wydatków.
W odniesieniu do kosztów wynagrodzenia ponoszonych w trakcie realizacji praktycznej pracy dyplomowej kosztem kwalifikowalnym będzie koszt wynagrodzenia poniesiony do dnia złożenia praktycznej pracy dyplomowej na Uczelnię. Za zgodą Grantodawcy możliwe jest ponoszenie wydatków po okresie kwalifikowalności wydatków określonym we wniosku grantowym pod warunkiem, że wydatki te odnoszą się do okresu realizacji grantu, zostaną poniesione oraz uwzględnione we wniosku o płatność końcową (dotyczą składek odprowadzanych przez Grantobiorcę z tytułu wynagrodzeń współfinansowanych na końcowym etapie realizacji wniosku grantowego).
Zaangażowanie czasowe ujęte we wniosku grantowym (wymiar czasu pracy) opiekuna studenta z ramienia Grantobiorcy nie może być większe, niż zaangażowanie studenta wynikające z zawartej pomiędzy stronami (Grantobiorcą a studentem) umowy o pracę/ umowy cywilno-prawnej.
Rozliczanie wniosku grantowego
Rozliczenie grantu następuje jednorazowo na podstawie „Wniosku o rozliczenie wsparcia grantowego”, którego integralnym załącznikiem jest Praktyczna praca dyplomowa, będąca efektem realizacji przedmiotowego grantu (zgodnie z założeniami określonymi w Umowie o powierzenie grantu oraz Wniosku grantowym).
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.