Cztery tereny inwestycyjne z woj. opolskiego z 11 zgłoszonych łącznie przez opolskie samorządy zostały zakwalifikowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) do II etapu ogólnopolskiego konkursu Grunt na Medal 2021. Zakwalifikowane tereny z Opolszczyzny położone są w Krapkowicach, Ujeździe i - aż dwa - w Nysie.
Łącznie, ze wszystkich regionów Polski, do pierwszego etapu konkursu zgłoszono 164 tereny inwestycyjne. Po ich weryfikacji i ocenie 30 kwietnia do drugiego etapu konkursu zakwalifikowano łącznie 59 ofert (ich listę publikujemy poniżej).
- Zgodnie z decyzją komisji konkursowej, do dalszego udziału w konkursie zakwalifikowano z każdego województwa tereny, które uzyskały trzy najwyższe oceny – informuje PAIH w swoim komunikacie. - Wszystkim właścicielom tych lokalizacji oraz przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego, którzy je zgłosili, serdecznie gratulujemy.
Kolejny, drugi etap oceny zaplanowano na najbliższe miesiące. W tym czasie, po przeprowadzeniu audytów, zostanie wyłonionych 16 terenów - laureatów konkursu Grunt na Medal 2021r.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie PAIH S.A.: https://www.paih.gov.pl/20210507/grunt_na_medal_kwalifikacja_terenow
Konkursu „Grunt na medal” organizują co dwa lata Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) we współpracy z marszałkami województw oraz certyfikowanymi przez PAIH Centrami Obsługi Inwestora. Celem tego konkursu jest wyłonienie i promocja najlepszych terenów pod inwestycje produkcyjne we wszystkich województwach.
- Tereny nagradzane takim tytułem są potem promowane na stronie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, a także w pierwszej kolejności wskazywane podczas wizyt inwestycyjnych, jeśli tylko spełniają wymogi konkretnego inwestora – mówi Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). – Właściciel takiego terenu może też wykorzystywać po wygranej logo konkursu „Grunt na medal” na wszystkich swoich materiałach promocyjnych.
Grunty mogą zgłaszać do konkursu tylko wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast i starostowie. Mogą to być grunty należące do samorządów, ale też takie, które są własnością prywatną. Tereny te muszą jednak spełniać kilka warunków: mieć co najmniej 2 hektary powierzchni, być niezabudowanymi i przeznaczonymi pod działalność przemysłową czy produkcyjną. Muszą też mieć uregulowany stan prawny.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą, działającą we współpracy z Grupą Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) pod kierownictwem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. PAIH to pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.
(Tekst przygotowany na podstawie komunikatu PAIH oraz materiału własnego)