Przejdź do sekcji:

Nowe obowiązki podatkowe dla firm

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Spotkanie

Co nowego w podatkach?

„Co nowego w podatkach?” - pod takim hasłem odbyło się spotkanie dla opolskich przedsiębiorców zorganizowane przez firmę doradczą PwC oraz Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Dużo mówiono m.in. o cenach transferowych.


Śniadanie biznesowe (25.10, Hotel DeSilva) cieszyło się sporym zainteresowaniem, ponieważ przybyło na nie ponad 70 przedsiębiorców z Opolszczyzny. Wszak podatki płaci każda firma, a dodatkowo regulacje prawne często ulegają modyfikacjom. O to, by przedsiębiorcy byli z nimi na bieżąco, zadbali eksperci z PwC. - Zdecydowanie wzrosła w ostatnim czasie liczba kontroli. Tematem nr 1, który jest kontrolowany, są ceny transferowe. Jeśli do firmy wchodzi kontrola z UKS, to z dużym prawdopodobieństwem zainteresuje się też cenami transferowymi – mówili eksperci
Ceny transferowe są cenami stosowanymi w transakcjach realizowanych przez podmioty powiązane. Ich nasilona kontrola jest między innymi efektem informacji o wielkich międzynarodowych korporacjach, które  - od miliardowych obrotów płaciły często symboliczny podatek.  UE oraz OECD postanowiły zająć się tą kwestią i zaproponowały szereg rozwiązań mających na celu usprawnienie kontroli tego typu transakcji.

- Nowe przepisy w tym zakresie zostały wdrożone również w Polsce. Równocześnie ze zmianą przepisów zmieniło się podejście do kontroli. Jest ich więcej i są dokładniejsze– mówił Bartłomiej Wajda z PwC.

Kontrolujący sprawdzają czy ceny są rynkowe wykorzystując przy tym bazy danych i narzędzia analityczne pozwalające oszacować, jaki jest rynkowy poziom cen i marż. Na tej podstawie weryfikują następnie ceny zawierane między podmiotami powiązanymi.


Eksperci tłumaczyli, że 2 mln euro przychodów jest barierą, powyżej której przedsiębiorcy muszą mieć przygotowaną kompleksową dokumentację cen transferowych dla transakcji wewnątrzgrupowych.  Z kolei, przy 10 mln euro przychodów potrzebne jest potwierdzenie, że ceny są rynkowe. Przy 20 mln euro trzeba składać dodatkową dokumentację grupową.

- W tle tych wszystkich zmian w prawie podatkowym mamy rosnącą transparentność grup międzynarodowych, a cześć dokumentacji cen transferowych (raport „County by country reporting”) będzie przekazywana między organami podatkowymi zainteresowanych Państw w celu sprawniejszej identyfikacji transakcji realizowanych na warunkach nierynkowych – tłumaczył Bartłomiej Wajda. Ta część dokumentacji – po raz pierwszy – musi być przygotowana za 2016 r. Firmy mają na jej sporządzenie 12 miesięcy.

W trakcie Śniadania Biznesowego rozmawiano również o nowych przepisach Ordynacji podatkowej służących zwalczaniu unikania opodatkowania (tzw. klauzula obejścia prawa podatkowego). Ponadto Marcin Majewski - ekspert PwC w dziedzinie prawa celnego, przybliżył gościom zapisy Unijnego Kodeksu Celnego oraz nowej Ustawy Prawo Celne, które wniosły w 2016 r. istotne zmiany w zakresie cła. Eksperci PwC omówili również wnioski i obserwacje dotyczące pierwszych miesięcy funkcjonowania Jednolitego Pliku Kontrolnego, była także mowa o możliwościach optymalizacji obciążeń pracowniczych.

- Wydawało nam się, że ceny transferowe nie są chwytliwym tematem. Okazało się jednak, że zainteresowanie wśród opolskich przedsiębiorców było bardzo duże. Tematy podatkowe są ciągle aktualne, bo przepisy nieustannie się zmieniają. Firmy mają problemy z ich interpretacją. Rozmowa z ekspertami, którzy opowiadali o konkretnych przypadkach, zawsze pomaga rozwiać pewne wątpliwości i ułatwia poruszanie się w gąszczu przepisów – uważa Iwona Święch-Olender, kierownik Centrum Obsługi Inwestora działającego przy OCRG. - Takich spotkań nigdy za wiele. Myślę, że będziemy organizować kolejne.
 

Więcej aktualności

Ważne
5

Komunikat z dnia 15.04.2024 r. dotyczący naboru wniosków do Działania 5.5.

Informacja
Ważne
info

System akredytacji Instytucji Otoczenia Biznesu

Informacja
Ważne
PLAKAT (450 x 450 px)

Opolski Kongres Kobiet - I edycja już 12.04.2024r.

Informacja
Ważne
MSG_facebook_strona

V Opolskie Forum MSG - czyli rozwój biznesu za granicą

Informacja
Ważne
wielkanoc_1

Spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych

Informacja
Ważne

Opolski Kongres Kobiet już niebawem !

Informacja
Ważne
ważne informacje

29.03.2024 - NIECZYNNE

Informacja
Ważne
image003

Skuteczna i wydajna gospodarka odpadami tematem spotkania z przedsiębiorcami w kwietniu

Informacja
Ważne
Logo_konkursu

III edycja konkursu "Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom"

Informacja
Ważne
COIE

Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera certyfikowanym partnerem PAIH

Informacja
Ważne
ekomobilnosc-slider (002)

Ekomobilność w inżynierii ruchu tematem rozważań ekspertów

Informacja
Ważne
DSCF7503

Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera OCRG najlepsze w kraju!

Informacja
Ważne
_mentoring

Jak uczynić biznes bardziej efektywnym? Skorzystaj z wiedzy mistrzów

Informacja
Ważne
5-5-info

DZIAŁANIE 5.5 ADAPTACYJNOŚĆ PRACODAWCÓW I PRACOWNIKÓW - zmiany w regulaminie

Nabór
Ważne
Plakat konferencja Olesno_1 - okładka II

Sztuczna inteligencja w nauce, biznesie i samorządzie tematem konferencji w Oleśnie

Informacja
Ważne
SMEOrigin-WEB

Nabory na zwiększenie konkurencyjność MŚP w sektorze spożywczym w toku

Informacja
Ważne
IMG_2643

Podsumowanie 2023 oraz plany OCRG na najbliższe miesiące

Informacja
Ważne
kk4

Kozły Biznesu 2023 przyznane

Informacja
Ważne
5

Nabór wniosków do działania 5.5. Lista wniosków rekomendowanych do oceny

Informacja
Ważne
webinar

INTERREG - nabory wniosków w 2024 roku

Informacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.