Przejdź do sekcji:

Kolejni inwestorzy wybrali Opolszczyznę

konf1

Siedmiu inwestorów zdecydowało w 2021 r., że zbudują swoje zakłady i fabryki w woj. opolskim. Ich docelowe nakłady na te inwestycje mają wynieść ponad 2 miliardy złotych, a docelowe zatrudnienie ma sięgnąć ponad 11,7 tysięcy miejsc pracy.

Zobacz inne aktualności z katergorii:
News

– W 2020 roku, gdy wybuchła pandemia Covid-19, wstrzymywaliśmy oddech, bo zainteresowanie inwestorów naszym regionem, podobnie jak i Polską, wyhamowało – mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu woj. opolskiego. – Na szczęście okazało się, że w ubiegłym roku to zainteresowanie znów wzrosło, a decyzji inwestycyjnych było tyle, ile średnio w poprzednich latach.

W sumie Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE) działające w podlegającym samorządowi województwa Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) obsługiwało w ub. roku 78 projektów inwestycyjnych, w tym 67 nowych, czyli takich, które pojawiły się w 2021 r. To oznacza, że tyle firm dopytywało o tereny inwestycyjne lub hale na swoje nowe fabryki i zakłady w woj. opolskim. Pozytywne dla regionu decyzje podjęło w 2021 r. siedem firm. Były wśród nich firmy: 1) Eko-Okna S.A., przedsiębiorstwo zajmujące się stolarką okienną i drzwiową, które wybrało teren w Kędzierzynie-Koźlu; firma docelowo ma utworzyć nawet 5 tys. miejsc pracy, a jej nakłady inwestycyjne mają wynieść miliard złotych; 2) działający już w Opolu inwestor z kapitałem niemieckim – firma Ifm ecolink zajmująca się elektroniką, która w ramach nowej inwestycji zamierza docelowo stworzyć 500 nowych miejsc pracy i zainwestować 37 mln zł; 3) firma B+K z branży opakowań, która zainwestuje w Walcach, docelowo ma utworzyć 150 miejsc pracy, a deklarowane nakłady inwestycyjne mają wynieść 50 mln zł.

– Pozostałe cztery inwestycje mają wciąż status inwestycji utajonych – mówi Tomasz Hanzel, dyrektor OCRG. – Ale jeśli zliczyć na podstawie deklaracji wszystkich tych siedmiu firm planowane zatrudnienie i inwestycje, to wynika z tego, że w naszym regionie dzięki tym inwestycjom powstanie ponad 11,7 tysiąca nowych miejsc pracy, a nakłady na te inwestycje wyniosą nawet ponad 2,2 miliarda złotych.

Inwestorzy, którzy zainteresowani byli w ub. roku województwem opolskim, pochodzili z takich państwa jak Niemcy, Korea Południowa, Chiny, Holandia i Polska. Najwięcej zapytań pochodziło z firm z branży automotive, chemicznej, spożywczej i opakowań oraz branży budowlanej.

– Z punktu widzenia inwestorów największym atutem województwa opolskiego jest sąsiedztwo dużych aglomeracji: Wrocławia i Katowic – mówi Piotr Regeńczuk, zastępca kierownika COIE w OCRG i główny specjalista zajmujący się inwestorami. – Plusem jest też sprawnie działające szkolnictwo zawodowe i wyższe w regionie, a także niższe nasycenie rynku inwestycyjnego. Bardzo istotnym minusem jest natomiast destabilizacja rynku fiskalnego i prawnego oraz zauważany przez inwestorów w ostatnich latach brak przewidywalności tego, co stanie się w Polsce za rok czy dwa. Z tych powodów wiele firm rezygnuje z budowy obiektu kosztem najmu lub przenosi projekt do Czech, Słowacji czy Niemiec.

Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera OCRG wspierało też w ub. roku firmy zainteresowane eksportem oraz pracowników 38 gmin i 3 powiatów, którzy biorą udział w projekcie „Standardy obsługi inwestora w samorządzie opolskim”. – Wsparcie dla firm zainteresowanych eksportem polegało na wyszukaniu w największej bazie polskich i zagranicznych firm z ponad 60 krajów świata informacji o rynkach i partnerach zagranicznych. Przygotowaliśmy ponad czterdzieści takich raportów – mówi Magdalena Możdżeń, kierownik COIE w OCRG. – Natomiast w ramach projektu „Standardy obsługi inwestora w samorządzie opolskim”, który trwa od 2019 roku, dzielimy się wiedzą z samorządami z naszego regionu, jak skutecznie pozyskiwać inwestorów. W ramach tego projektu przeprowadzonych już zostało 77 spotkań doradczych i kilkanaście szkoleń. Wprowadziliśmy też 30 ofert inwestycyjnych samorządów biorących udział w projekcie do tak zwanego Generatora Ofert Inwestycyjnych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, wykonaliśmy dronem zdjęcia terenów inwestycyjnych, obiektów i hal oraz szereg audytów tych miejsc – wylicza Magdalena Możdżeń.

W ub. roku odbywały się także spotkania i konferencje dla firm zainteresowanych inwestowaniem lub kooperacją z partnerami z Czech, Niemiec, Austrii, Chin i Kazachstanu. COIE działające w OCRG zorganizowało też, wraz z Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową, konferencję Przemysł 4.0 dla firm zainteresowanych automatyzacją i cyfryzacją, cykl szkoleń z e-marketingu, cykl spotkań dla pracowników HR, V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego czy Turniej Piłki Nożnej dla Firm z Woj. Opolskiego o Puchar Marszałka Andrzeja Buły.

Warto dodać, że na początku 2021 r. Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera OCRG po raz kolejny znalazło się na pierwszym miejscu w Polsce wśród najlepszych zespołów ds. obsługi inwestora. W tej rywalizacji Polska Agencja Inwestycji i Handlu oceniała m.in. przeszkolenie pracowników, bazę ofert inwestycyjnych regionów, materiały promocyjne, liczbę obsługiwanych wizyt inwestorów czy współpracę z instytucjami otoczenia biznesu i samorządami.


Więcej aktualności

Ważne
automotive

Opolszczyzna – istotny gracz na rynku automotive

Informacja
Ważne
IMG_9004

Unia dla Kobiet. Równość się opłaca!

Informacja
Ważne
5

Komunikat z dnia 15.04.2024 r. dotyczący naboru wniosków do Działania 5.5.

Informacja
Ważne
info

System akredytacji Instytucji Otoczenia Biznesu

Informacja
Ważne
PLAKAT (450 x 450 px)

Opolski Kongres Kobiet - I edycja już 12.04.2024r.

Informacja
Ważne
MSG_facebook_strona

V Opolskie Forum MSG - czyli rozwój biznesu za granicą

Informacja
Ważne
wielkanoc_1

Spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych

Informacja
Ważne

Opolski Kongres Kobiet już niebawem !

Informacja
Ważne
ważne informacje

29.03.2024 - NIECZYNNE

Informacja
Ważne
image003

Skuteczna i wydajna gospodarka odpadami tematem spotkania z przedsiębiorcami w kwietniu

Informacja
Ważne
Logo_konkursu

III edycja konkursu "Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom"

Informacja
Ważne
COIE

Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera certyfikowanym partnerem PAIH

Informacja
Ważne
ekomobilnosc-slider (002)

Ekomobilność w inżynierii ruchu tematem rozważań ekspertów

Informacja
Ważne
DSCF7503

Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera OCRG najlepsze w kraju!

Informacja
Ważne
_mentoring

Jak uczynić biznes bardziej efektywnym? Skorzystaj z wiedzy mistrzów

Informacja
Ważne
5-5-info

DZIAŁANIE 5.5 ADAPTACYJNOŚĆ PRACODAWCÓW I PRACOWNIKÓW - zmiany w regulaminie

Nabór
Ważne
Plakat konferencja Olesno_1 - okładka II

Sztuczna inteligencja w nauce, biznesie i samorządzie tematem konferencji w Oleśnie

Informacja
Ważne
SMEOrigin-WEB

Nabory na zwiększenie konkurencyjność MŚP w sektorze spożywczym w toku

Informacja
Ważne
IMG_2643

Podsumowanie 2023 oraz plany OCRG na najbliższe miesiące

Informacja
Ważne
kk4

Kozły Biznesu 2023 przyznane

Informacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.