Przejdź do sekcji:

Rozwój międzynarodowy regionalnego sektora spożywczego

ir8

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki od 1 marca 2023 r. współrealizuje wraz z 6 partnerami reprezentującymi regiony Styrii (Austria), południowo-wchodnia Bułgarii, północno-wchodniej Finlandii, zachodniej Grecji, Murcji (Hiszpania) i Nowej Akwitanii (Francja) projekt współpracy międzyregionalnej w ramach programu Interreg Europa pn. SMEOrigin - SMEs & European Original Geographical Indications (pol. SMEOrigin – MŚP i europejskie oznaczenia geograficzne)

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

Kraje europejskie oferują unikalne dziedzictwo regionalnych tradycji kulinarnych i zróżnicowany krajobraz specjałów, odzwierciedlający ich bogatą historię wieloetnicznego i kulturowego rozwoju. Żywność regionalna stanowi wspólne europejskie dziedzictwo kulturowe w związku z czym jest ważnym atutem gospodarczym wielu regionów Europy.  Produkty żywnościowe mają ogromny wpływ na rozwój lokalny, są dobrem kulturowym i generują współpracę między różnymi sektorami takimi jak turystyka i rolnictwo. Co więcej, znaczenie odpornego systemu żywnościowego stało się jeszcze bardziej widoczne podczas kryzysu Covid-19.

Ogólnym celem projektu jest poprawa polityki rozwoju regionalnego i programów finansowania mających na celu zwiększenie konkurencyjności MŚP w sektorze spożywczym. Mówiąc dokładniej, projekt ma na celu promowanie produktów z oznaczeniem geograficznym w zaangażowanych regionach poprzez poprawę standardów jakości MŚP, wspieranie ich transformacji cyfrowej i promowanie autentyczności produktów.

W wielu instrumentach polityki regionalnej produkty z oznaczeniami geograficznymi i sektor spożywczy są niedostatecznie reprezentowane lub w ogóle nie są wymieniane. Partnerstwo będzie zatem dążyć, aby poprzez międzyregionalne uczenie się polityki oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, doprowadzić do poprawy odpowiednich polityk regionalnych i znalezienia programów mających na celu wspieranie sektora spożywczego. Podstawą tego międzyregionalny procesu uczenia się będą wizyty studyjne, wymiany dobrych praktyk oraz szkolenia. W planie projektu przewidziano m.in. wizytę studyjna partnerów zagranicznych w województwie opolskim.

27 kwietnia 2023 r. w siedzibie Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki odbyło się pierwsze inauguracyjne Spotkanie regionalne projektu SMEOrigin z udziałem przedstawicieli sektorów samorządu, nauki, biznesu oraz pozarządowego. Podczas spotkania przedstawione zostały założenia projektu SMEOrigin, wsparcie MŚP oferowane przez OCRG oraz prezentacje uczestników regionalnych na temat wpierania MŚP w zakresie ubiegania się o oznaczenia geograficzne (ChNP, ChOG, OG). Podczas spotkania wystąpili:

- Tomasz Hanzel – Dyrektor OCRG

- Przemysław Burtny – Kierownik Działu RSI OCRG

- Marcin Staniszewski – Koordynator projektów i współpracy międzynarodowej OCRG

- Justyna Osiecka-Sułek – Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

- Anna Bodzioch - Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

- Piotr Mielec – Dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

- Szymon Godyla – Cukiernia Godyla

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.