12, 24 i 48 tys. złotych – to kwoty, jakie mogą dostać odpowiednio mikro, małe i średnie firmy na unijne dofinansowanie usług doradczych lub szkoleń dla swoich pracowników oferowane przez samorząd województwa opolskiego. Jak mogą się o nie starać? Oto 10 kroków, które trzeba zrobić, by dostać takie wsparcie!
KROK 1. Wejdź na stronę www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl i załóż konto indywidualne. Rejestracja wymaga podania podstawowych danych oraz numeru PESEL. Uwaga! Jest to krok, który muszą wykonać zarówno przedsiębiorcy, którzy chcą przeszkolić z unijnym dofinansowaniem swoich pracowników, jak i firmy szkolące, które chcą oferować swoje usługi w Bazie Usług Rozwojowych (BUR) prowadzonej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
KROK 2. Utwórz profil w ramach konta. Należy wybrać jeden z dwóch dostępnych profili.
Pierwszy z nich to
Profil drugi to
KROK 3. Przejrzyj ofertę szkoleń i usług dostępną w Bazie Usług Rozwojowych (BUR) i wybierz tę usługę, która jest Ci potrzebna. Może to być usługa świadczona przez firmę z woj. opolskiego albo z innego regionu Polski. Jeśli nie znalazłeś właściwej oferty – możesz złożyć na nią zapotrzebowanie. Dofinansowaniu podlegają wyłącznie usługi rozwojowe umieszczone w BUR i realizowane przez uprawnione podmioty szkolące bądź doradcze.
KROK 4. By dostać dofinansowanie do szkoleń wypełnij formularz zgłoszeniowy i złóż go wraz z załącznikami w biurze projektu, które znajduje się w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (ul. Krakowska 38, IV piętro, sekretariat). Uwaga! Aktualne i ostateczne wersje ww. dokumentów znajdują się na stronie projektu: http://www.ocrg.opolskie.pl/pl/projekty/operator-systemu-popytowego-w-ramach-dzialania-7-5-rpo-wo-2014---2020-22.html Przedsiębiorca pobiera tu plik - formularz zgłoszeniowy (plik zip), zawierający w sumie 11 plików i wzór umowy (drugi plik zip), zawierający 3 pliki, razem z wnioskiem o refundację.
KROK 5. Jeśli wniosek został złożony prawidłowo, a procedury związane z wpisaniem firmy do Bazy Usług Rozwojowych przeprowadzone, to Operator (Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki) ocenyi wniosek i w ciągu 10 dni podpisuje z Przedsiębiorcą umowę o dofinansowanie, nadając Przedsiębiorcy numer ID Wsparcia. Jeśli we wniosku są braki Operator wzywa Przedsiębiorcę do ich uzupełnienia w ciągu 3 dni roboczych.
KROK 6. Przedsiębiorca lub jego pracownicy korzystają z usługi rozwojowej - szkolenia lub usługi doradczej.
KROK 7. Przedsiębiorca z własnych środków płaci firmie szkolącej za przeprowadzoną usługę rozwojową.
KROK 8. Przedsiębiorca ocenia szkolenie, które odbyli jego pracownicy, zgodnie z SOUR (System Oceny Usług Rozwojowych), czyli w specjalnej ankiecie dostępnej poprzez jego profil w Bazie Usług Rozwojowych.
KROK 9. W ciągu 14 dni od daty zakończenia szkolenia przedsiębiorca składa dokumenty rozliczające szkolenie w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Dokumenty te to:
- dokument księgowy poświadczający realizację usługi, wystawiony przez usługodawcę;
- potwierdzenie dokonania zapłaty za szkolenie;
- kopie zaświadczeń/certyfikatów/potwierdzeń uzyskania kompetencji/kwalifikacji wystawione przez usługodawcę;
- oświadczenia Przedsiębiorcy o braku możliwości odzyskania podatku VAT;
- ankiety oceniające przeprowadzonej usługi rozwojowej, które przedsiębiorca wypełnił
poprzez profil w Bazie Usług Rozwojowych.
Uwaga! Złożenie dokumentów później, niż 14 dni po zakończeniu szkolenia może skutkować odmową refundacji szkolenia!
KROK 10. Jeśli dokumenty rozliczające szkolenie są kompletne i złożone w terminie, to Operator (OCRG) przelewa Przedsiębiorcy na wskazane przez niego konto refundację kosztu szkolenia. Uwaga! Zrefundowanych może zostać aż do 80 proc. wartości szkolenia, ale średnio nie więcej niż 4 tyś. złotych na osobę. Dofinansowanie dla mikroprzedsiębiorstwa może wynieść do 12 tys. złotych, dla małej firmy do 24 tys. złotych, a dla firmy średniej do 48 tys. złotych – w ramach całego projektu.
Uwaga! O dofinansowanie mogą się starać wyłącznie przedsiębiorcy (MSP) działający w branżach o największym potencjale kreowania miejsc pracy zidentyfikowanych jako inteligentne specjalizacje regionalne dla województwa opolskiego.
Są to:
- branża budowlana (z przemysłem mineralnym i usługami budowlanymi),
- branża chemiczna,
- branża drzewno-papiernicza (w tym przemysł meblarski),
- branża maszynowa i elektromaszynowa,
- branża metalowa i metalurgiczna,
- branża paliwowo-energetyczna,
- branża rolno-spożywcza,
- transport i logistyka,
- usługi medyczne i rehabilitacyjne,
- usługi turystyczne.