Organizacja staży i praktyk zawodowych; specjalistycznych kursów zawodowych podnoszących kwalifikacje, obozów naukowych czy wyjazdów na targi branżowe, a także wsparcie nauczycieli i szkół – tego typu działania będą realizowane w ramach projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2”. Zainaugurowano go 5 września w RCRE.
„Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2” to druga już edycja projektu Samorządu Województwa Opolskiego dla szkół zawodowych. Realizują go Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji (RCRE) w Opolu we współpracy z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG ) oraz z Politechniką Opolską i miastem Opole.
„Najważniejszym celem projektu jest zbliżenie środowiska szkół zawodowych w naszym regionie do lokalnego biznesu, który w naturalny sposób szuka kadry wśród wychowanków tych szkół” – mówił marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła, który uczestniczył w inauguracji. W rozmowie z dziennikarzami jeszcze przed uroczystą inauguracją dodał: „To bardzo ważny projekt, bo od początku kojarzy przedsiębiorcę z uczniem i uczy młodego człowieka poruszania się w świecie biznesu”.
W projekcie biorą udział 33 szkoły zawodowe i technika (21 zespołów szkół) z całego regionu – ich uczniowie (ok. tysiąca), dyrektorzy, nauczyciele i instruktorzy. Wsparcie w jego ramach skierowane jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, prowadzących kształcenie zawodowe oraz uczniów szkół licealnych, którzy chcą podnieść swoje umiejętności praktyczne, np. biorąc udział w stażach zawodowych. Będzie ono realizowane zarówno poprzez zajęcia w szkołach, jak i w formie pozaszkolnego kształcenia zawodowego, m.in. w laboratoriach Politechniki Opolskiej i na terenie nowoczesnych firm z Opolszczyzny.
Planowane są m.in.: staże i praktyki zawodowe; utworzenie uczniowskich grup kreatywnego myślenia „design-thinking” w firmach; zajęcia innowacyjne z zakresu kształcenia zawodowego; konkursy dla uczniów dotyczące prowadzenia własnych firm czy organizacja specjalistycznych kursów zawodowych nadających dodatkowe kwalifikacje czy wizyt studyjnych oraz spotkań z przedstawicielami opolskiego biznesu. Projekt zakłada również realizację kursów przygotowawczych na studia wyższe techniczne, zajęcia eksperymentalne realizowane na terenie nowoczesnych laboratoriów Politechniki Opolskiej i RCRE, organizację seminariów i budowę systemu doradztwa edukacyjno-zawodowego w powiązaniu z rynkiem pracy, obozów naukowych oraz wyjazdów na targi branżowe.
Wsparcie w ramach projektu dostaną też nauczyciele i szkoły zawodowe. Obejmować ono będzie – w przypadku nauczycieli - kursy i szkolenia doskonalące z zakresu kształcenia zawodowego; staże zawodowe w firmach; organizację wizyt i spotkań roboczych związanych z budowaniem symbiozy pomiędzy opolskimi szkołami zawodowymi, a rynkiem pracy; wsparcie z zakresu dostosowywania programów nauczania w zawodzie do aktualnych wymagań i potrzeb rynku pracy; budowę sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli i prowadzenie procesu doskonalenia oraz doradztwa metodycznego. Zaplanowano także np. realizację w szkołach programów wspomagania obejmujących prowadzenie procesu doskonalenia nauczycieli czy budowanie, prowadzenie i nadzór lokalnych (i regionalnej) sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli w oparciu o już istniejące i nowo powstałe sieci, w tym Klub Dyrektora Szkoły Zawodowej.
Szkoły z kolei mogą liczyć na doposażenie pracowni kształcenia zawodowego zgodne z ukierunkowaniem branżowym danej placówki i wsparcie w zakresie budowania ich stałej współpracy z opolskim rynkiem pracy oraz tworzenie klas patronackich.
W inauguracji projektu w RCRE wzięli również udział wicemarszałek woj. opolskiego Stanisław Rakoczy, opolski wicekurator oświaty Artur Zapała, przedstawiciele opolskiego urzędu miasta, a także samorządów i szkół z całego regionu.
„Dla nas, instytucji otoczenia biznesu podlegającej Samorządowi Województwa Opolskiego, a współpracującej na szeroką skalę z firmami w regionie ważne jest również to, że przedsiębiorstwa są zainteresowane inaugurowanym właśnie projektem” – mówił podczas inauguracji dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. „Z sygnałów, które mamy, wynika iż dla firm ten projekt jest z pewnością jedną z możliwości rozeznania rynku pracownika, co w obecnej sytuacji gospodarczej jest szczególnie ważne” - dodał.
Podczas uroczystości marszałek Buła podkreślił, że najważniejsze jest to, by stworzyć dzieciom i uczniom atrakcyjną szkołę – przyjazną, inspirującą młodych ludzi i spełniającą ambicje ich rodziców. Zaznaczył, że Samorząd Województwa realizuje i w najbliższych latach będzie realizował wiele projektów wspierających rozwój edukacji na każdym poziomie – od żłobka i przedszkola, po szkoły ponadgimnazjalne i uczelnie, czyli od poziomu najmłodszego dziecka do młodzieży, która ma zetknąć się z rynkiem pracy. „Trzeba pamiętać, że ostatecznym beneficjentem tych wszystkich działań jest dziecko, uczeń i nauczyciel” – podsumował Andrzej Buła.
Projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2” formalnie rozpoczął się w sierpniu br. i potrwa do końca lipca 2018 r. Realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020. Koszt drugiej edycji projektu to 8,8 mln zł.
Pierwsza edycja trwała od sierpnia 2013 roku do końca 2015 roku. Wzięło w niej udział ponad 7 tys. uczniów z 54 szkół w woj. opolskim, a także wiele firm – np. Johnson Controls, FM Logistic, ifm Ecolink, Multiserwis, Narzędziownia Pszenica czy Polaris.