Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Wyścigi smoczych łodzi, rejsy szlakiem industrialnym czy zwiedzanie ciekawych firm – to tylko niektóre atrakcje zaplanowane przez organizatorów Dni Przemysłu i Żeglugi, które odbędą się w ramach projektu InduCult 2.0 w Krapkowicach i Gogolinie od 20 do 22 lipca.
W bogatym programie imprezy znalazły się również: warsztaty ceramiczne i kowalstwa, pokazy akrobacji na wodzie i w powietrzu, szanty przy ognisku, cała masa atrakcji dla dzieci i młodzieży oraz koncerty takich gwiazd, jak Ania Wyszkoni, Żuki, Tabu czy Molly Mallone's.
- Z pewnością każdy znajdzie w ten weekend coś dla siebie, by spędzić czas miło i twórczo – zapewnia Marcin Staniszewski z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, koordynator projektu InduCult2.0.
Aby zapisać się na bezpłatne rejsy szklakiem industrialnym w sobotę 21 lipca 2018 w Krapkowicach uruchomiony został system rezerwacji dostępny na stronie www.port-krapkowice.pl
W podobny sposób zapisywać się też można na wizyty w firmach: Kopalni Wapienia „Górażdże”, POM Krapkowice, N-Steel i Parku Przemysłowym „Otmęt”. - Zachęcamy do odwiedzania firm. Można się na nich dowiedzieć nie tylko o tym jak funkcjonuje przemysł, ale także w jaki sposób jego tradycje i innowacje kształtują tożsamość i kulturę naszego regionu – podkreśla Marcin Staniszewski.
Zainteresowanych dowiozą do tych przedsiębiorstw bezpłatne, specjalnie podstawiane autobusy. Harmonogram kursu autobusów znajduje się poniżej, a zapisać się można wypełniając formularz pod linkiem https://goo.gl/forms/GJYVGR0SvVKURdXh1
Współczesne, poszerzone rozumienie pojęcia „kultura przemysłowa”, wychodzi poza kwestię zachowania dziedzictwa przemysłowego oraz wykorzystania i włączanie jego zasobów do zasobów kulturowych. W odnowionej formule kultura przemysłowa jest rozumiana jako dynamiczna koncepcja ujmująca także trwającą transformację gospodarki oraz społeczności lokalnych. To podejście jest widoczne zwłaszcza w regionach Europy Środkowej skoncentrowanych na produkcji przemysłowej.InduCult2.0 to ponadnarodowy projekt partnerski poświęcony kulturze przemysłowej, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Interreg CENTRAL EUROPE. Realizowany jest w ośmiu krajach Europy. Jego partnerem wiodącym jest Powiat Zwickau (Saksonia, Niemcy), a partnerami instytucje, organizacje i uczelnie z Niemiec, Austrii, Czech, Włoch, Słowenii, Chorwacji, Polski i Belgii – w tym Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.
Projekt InduCult2.0 łączy te regiony. Jego partnerzy mają - w ramach projektu - wykorzystać materialne i niematerialne zasoby ich przemysłowej przeszłości, teraźniejszości czy przyszłego rozwoju ich przemysłu. Celem tych działań jest m.in. uczynienie z regionów atrakcyjnego miejsca dla pracy, życia i rekreacji.
Partnerstwo przede wszystkim zamierza do tego, by promować i tworzyć ideę kultury przemysłowej w Europie Środkowej, wzmocnić znaczenie kultury przemysłowej regionów i wykorzystać ją jako czynnik przyciągający i ożywić ducha pionierskości regionów przemysłowych.
Więcej informacji o samym projekcie znajduje się na w zakładce „Realizowane projekty” oraz na stronie partnerstwa www.inducult.eu