Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Właścicielka firmy, która zajmuje się fotografią reportażową, właściciel firmy produkującej zestawy akwarystyczne czy firmy świadczącej wysoko wyspecjalizowane usługi z wykorzystaniem dronów są wśród absolwentów kolejnej edycji Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego.
- Zgłosiłem się do tego Programu, bo czułem potrzebę zaczerpnięcia wiedzy od osób bardziej doświadczonych . A że pojawiła się taka możliwość, to uznałem, że grzechem byłoby nie skorzystać. I to był strzał w dziesiątkę – mówi Michał Junik, właściciel firmy SNH Drones świadczącej usługi z wykorzystaniem dronów. W zakończonej właśnie edycji programu mentoringu był podopiecznym Agaty Duliniec, prezes Gniotpol Trailers. – Największą wartością dodaną było dla mnie to, że mogłem podpatrzeć na spotkaniach, jak pani Agata funkcjonuje w swoim przedsiębiorstwie i jaką jest osobą. Poza tym już mogę powiedzieć, że te kilka miesięcy przełożyło się też na pracę mojej firmy. Dzięki nim lepiej zorganizowałem zespół, który obecnie jest samodzielny i realizuje takie działania, o których jeszcze niedawno nie marzyłem, że w tak krótkim czasie mógłbym je realizować.
- Postanowiłem wziąć udział w tym programie z ciekawości, ale też żeby spojrzeć na moją firmę z punktu widzenia osoby bardziej doświadczonej – wyjaśniał z kolei Adama Anlauf, właściciel firmy Depcor zajmującej się m.in. tworzeniem stron i aplikacji internetowych oraz brandingiem. – Udział w programie dał mi większy spokój i zrozumienie tego, co robię i jak robię. Okazało się, że wcale nie jest tak, że to, co myślałem że robię źle, faktycznie robię źle. Trzeba było tylko spojrzeć na to z innej strony.
Program Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego już po raz piąty został zorganizowany przez podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). W ramach tego programu znani i uznani szefowie, prezesi czy właściciele firm z Opolszczyzny na kilka miesięcy stają się mentorami młodych stażem przedsiębiorców, którzy prowadzą swoje firmy nie dłużej, niż 5 lat. Celem tego programu jest transfer wiedzy i doświadczenia od tych opolskich przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces rynkowy do małych i średnich firm o dużym potencjale. Pomysłodawcą Programu była Loża Opolska BCC; a wspierają to przedsięwzięcie Opolska Izba Gospodarcza, Izba Gospodarcza “Śląsk” oraz Izba Rzemieślnicza w Opolu. OCRG koordynuje projekt i pełni w nim obsługę organizacyjną.
Wśród mentorów w tym Programie jest m.in. Roland Krause, prezes zarządu firmy MM Systemy. W zakończonej właśnie edycji był on mentorem pochodzących z Ukrainy właścicieli funkcjonującej na Opolszczyźnie firmy, która produkuje meble. – To było również dla mnie coś zupełnie nowego i niesamowitego, bo nauczyłem się od mentee wiary w to, że można osiągnąć sukces także w sytuacji, kiedy przyjeżdża się do zupełnie nowego otoczenia – relacjonował Roland Krause. – W trakcie tych kilku miesięcy mierzyliśmy z różnymi problemami. Jednym z głównych było to, że kiedy moi mentee rozmawiają z klientami i ci zauważają, że panowie są obcokrajowcami, to czasem mają problem ze zdobyciem zamówienia. To był jeden z elementów, o których rozmawialiśmy. Ustalaliśmy też na przykład miesięczne plany do realizacji w firmie. I za każdym razem były one realizowane.
Roland Krause od początku, czyli od 5 lat, jest mentorem w Programie. Podkreśla, że każdy jego edycja jest zupełnie inna. – Przez te kilka lat były wśród moich podopiecznych osoby, które miały doskonałą wiedze ekonomiczną, ale też takie, które były świetnymi sprzedawcami czy technologami. Każdy z nich miał inne spojrzenie i inny pomysł. I to jest dla mnie wartość dodana, tego przedsięwzięcia, bo za każdym razem omawiamy zupełnie inne tematy i potrzebne jest inne doświadczenie – podsumowuje Roland Krause.
Co warte podkreślenia – udział w Programie Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego, który koordynuje OCRG jest bezpłatny. A mentorzy, którzy biorą w nim udział, robią to w pełni społecznie, traktując jako swoją misję.
- Bardzo za to dziękujemy, za poświęcony czas i otwartość – mówił podczas spotkania podsumowującego V edycję Programu dyrektor OCRG Tomasz Hanzel. – Tym bardziej, że od początku realizacji tego Programu z wiedzy i doświadczenia naszym mentorów miało okazję skorzystać już pięćdziesięciu młodych stażem przedsiębiorców. Deklarujemy, że w przyszłym roku chcemy uruchomić kolejną edycję programu i mamy nadzieję, że nasi mentorzy zgodzą się w niej uczestniczyć.
Pierwsza edycja Programu Mentoringu Biznesowego Woj. Opolskiego odbyła się w 2017 roku. Wzięło w niej udział 6 mentorów i 11 ich podopiecznych. W II edycji w 2018 r. było ośmiu mentorów i 9 mentee. III edycja trwała od marca do listopada 2019 r. Wzięło w niej udział 10 mentorów i 10 mentee. W IV edycji wzięło udział 8 mentorów i 9 mentee.
Wśród dotychczasowych podopiecznych projektu (mentee) byli np. właścicielka pracowni językowej prowadzącej kursy j. niemieckiego i blog językowy, właściciel agencji pracy tymczasowej pozyskującej pracowników z rynków wschodnich, właściciel firmy, która produkuje dekoracje czekoladowe i wyroby cukiernicze dla hoteli, właściciel firmy zajmującej się produkcją konstrukcji metalowych ze stali czarnej i nierdzewnej, prokurentka firmy, która zajmuje się doradztwem z zakresu logistyki i magazynowania, doradztwem strategicznym, obsługą rynków wschodnich, wprowadzaniem nowych marek na rynek polski oraz rynki zagraniczne, właściciel firmy gastronomicznej, właścicielka firmy zajmującej się realizacjami video, produkcją wydarzeń, transmisjami internetowymi, właścicielka firmy rekrutującej i delegującej opiekunów osób starszych w Niemczech, właściciela firmy projektującej inteligentne systemy zabezpieczeń, właściciela firmy produkującej innowacyjne drewniane panele ścienne 3D.
MENTORZY V EDYCJI PROGRAMU MENTORINGU BIZNESOWEGO WOJ. OPOLSKIEGO
- Agata DULINIEC, prezes Gniotpol Trailers
- Katarzyna RUDZIŃSKA, dyrektor ds. personalnych Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA
- Lesław ADAMCZYK, właściciel Butiku Inwestycyjnego LEAD i członek Rady Głównej BCC
- Ryszard BŁASZKÓW, były wieloletni dyrektor zakładu Lesaffre Polska
- Andrzej DROSIK, dyrektor przemysłowy na Europę Centralną Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA
- Roland KRAUSE, prezes zarządu firmy MM Systemy
- Andrzej LEPICH, prezes firmy ALU PRO, kanclerz Loży Opolskiej BCC
- Michał LEWICKI, prezes zarządu firmy Multiserwis Sp. z o.o.
- Wojciech PARUZEL, były wieloletni dyrektor operacyjny i członek zarządu firmy Diehl Controls Polska Sp. z o.o.
MENTEE V EDYCJI PROGRAMU MENTORINGU BIZNESOWEGO WOJ. OPOLSKIEGO:
- Alicja DUBIEL (Alicja Dubiel Fotografia – fotografia reportażowa, biznesowa i sportowa)
- Dennis BOROWITZA (Aquadebo – produkcja zestawów akwarystycznych od A do Z)
- Sylwia NIECKARZ (Między słowami – usługi psychoterapeutyczne dla osób uzależnionych i ich rodzin)
- Michał JUNIK (SNH Drones – wysoko wyspecjalizowane usługi z wykorzystaniem dronów, szkolenia dla kandydatów na pilotów dronów, szkolenia dla kandydatów na pilotów samolotów do uzyskania licencji PPL(A) )
- Oleksandra ALTUFIEVA (AB Smart Sp. z o.o. – pośrednictwo biur turystycznych, agencja ubezpieczeniowa, biuro tłumaczeń)
- Adam ANLAUF (Depcore – tworzenie stron i aplikacji internetowych, branding, tworzenie grafik, projektowanie logotypów i wizualizacji indywidualnej)
- Ewgenia VORONINA (Manufaktura Miodu Twórcza Pracownia – produkcja wyrobów z miodu, suszonych owoców, orzechów i innych produktów zdrowej żywności)
- Radosław ANDRULEWICZ (Exergy – audyty energetyczne przemysłowe i budowlane, usługi związane z obliczaniem śladu węglowego)
- Mariusz MAZUREK (Eko-Błysk – usługi sprzątania powierzchni wewnątrz budynków oraz na zewnątrz i czyszczenia oraz pielęgnacji samochodów)
- Yewhen SNITSAR i Yurii LUNIIANCHUN (IAVIS Comfort – produkcja mebli kuchennych, łazienkowych, biurowych oraz mebli tapicerowanych