Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Jakie są stawki płac dla pracowników w różnych branżach? Jakie podatki trzeba płacić w Niemczech? Jak zaplanować wejście na niemiecki rynek? Kto może w tym pomóc doradzając albo wspierając finansowo? Odpowiedź na wszystkie te pytania padła na forum zorganizowanym przez Izbę Gospodarczą Śląsk.
Forum zatytułowane „Polski przedsiębiorca na niemieckim rynku – możliwości, wsparcie instytucjonalne, ograniczenia” odbyło się 19 maja 2021 r. Jego współorganizatorem było podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).
- Ostatnie badania pokazują, że Niemcy są najlepszym miejscem w Europie do inwestowania. Są siłą napędową europejskiej gospodarki, zajmujemy pod tym względem czwarte miejsce w świecie. Jesteśmy też numerem jeden w Europie jako miejsce prowadzenia badan naukowych – zachęcała podczas forum do inwestowania w Niemczech konsul tego kraju w Opolu Brigit Fisel – Rösle. - Dzięki szeroko zakrojonej reformie opodatkowania przedsiębiorstw w Niemczech zostało ono znacznie obniżone, a pozapłacowe koszty pracy zmniejszone. To daje nam zdecydowaną przewagę nad Francją czy Włochami, korzystają na tym także inwestorzy.
- Rynek niemiecki jest jednym z najważniejszych dla naszych opolskich przedsiębiorców. A skoro udział eksportu i importu rośnie, to warto się nim zainteresować. Warto też wiedzieć, jakie są możliwości wsparcia na zdobycie tego rynku – dodał dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.
O tym, gdzie i jakiego wsparcia szukać, mówili podczas forum przedstawiciele kilku instytucji. Był wśród nich Sven Erichson z IHK Magdeburg, który podpowiedział, że dobrym adresem po niemieckiej stronie są np. izby przemysłowo – handlowo, których jest w całych Niemczech 79 (członkostwo w nich jest w Niemczech obowiązkowe), izby rzemieślnicze, których za naszą zachodnią granicą działa 53 czy tzw. związki fachowe, których jest 40. Dodał, że dla Saksonii Anhalt, gdzie działa IHK Magdeburg, Polska jest pierwszym rynkiem eksportowym. - Do Polski z Saksonii Anhalt eksportowane są głównie produkty farmaceutyczne, tworzywa sztuczne, produkty chemiczne oraz produkty z miedzi lub stopów miedzi. Jeśli chodzi o eksport z Polski do Saksonii Anhalt, to Polska jest na czwartym miejscu, a eksportowane są głównie produkty farmaceutyczne i tworzywa sztuczne – podał.
Roland Wrzeciono opowiedział o wsparciu, jakie przedsiębiorcy znajdą w OCRG. Mówił m.in. o oferowanej pomocy w procesie inwestycyjnym i poinwestycyjnym oraz dostępnym w kierowanej przez niego jednostce wsparciu unijnym, m.in. na szkolenia pracowników, kadry kierowniczej czy na usługi specjalistyczne, w tym wejście na nowe rynki – także zagraniczne. - Obecnie możemy zaoferować przedsiębiorcom dwie formy wsparcia. Pierwsza to wyszukanie informacji o potencjalnych partnerach czy klientach na rynkach zagranicznych z bazy danych Kompass. Jest to największa baza polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych z różnych branż z ponad 60 krajów świata. Zawiera dane o ponad 5 milionach firm i ponad 12 mln kontaktów do potencjalnych kooperantów biznesowych producentów, importerów, usługodawców – mówił Roland Wrzeciono. - Drugą formą wsparcia, którą możemy zaoferować obecnie, jest dofinansowanie w wysokości do 50 tysięcy złotych i do 70 proc. wartości całego zadania na opracowanie strategii wejścia na rynki zewnętrzne, także zagraniczne, oraz na organizację procesu wejścia na rynki zewnętrzne, na przykład na kooperację z partnerami biznesowymi, udział w giełdach kooperacyjnych, misjach zagranicznych czy targach branżowych.
Zapowiedział, że nowym budżecie unijnym na lata 2021-2027 będą pieniądze na innowacje, ochronę środowiska, rozwiązania teleinformatyczne, sprawy socjalne i zrównoważony rozwój.
Andrea Zachoń z Enterprise Europe Network opowiedziała natomiast w jaki sposób utworzona przez Komisję Europejską w 2008 roku sieć Enterprise Europe Network wspiera przedsiębiorców w wejściu na rynki zagraniczne. Wyjaśniła m.in., że ponad 3 tys. ekspertów tej sieci działa na rzecz mikro, małych i średnich firm w 67 krajach na 5 kontynentach i skupia ok. 600 organizacji – izb handlowych czy gospodarczych, organizacji pozarządowych czy uczelni.
Georg Smuda z firmy Smuda-Consulting podpowiedział, że polski przedsiębiorca może zaistnieć w Niemczech na dwa sposoby: założyć tam firmę albo działać na terenie Niemic jako polska firma. Bardzo szczegółowo omówił też najczęściej popełniane błędy polskich firm, które wchodzą na niemiecki rynek. Wymienił wśród nich np. to, że polscy przedsiębiorcy często nie sprawdzają przed podpisaniem umów wysokości stawek płac w poszczególnych branżach w Niemczech, a jest ich kilkanaście. Wskazał też kwestie, które może kontrolować niemiecki urząd celny. Może to być np. fakt, czy pracownik polski pracujący w Niemczech jest ubezpieczony i czy to ubezpieczenie jest ważne właśnie na terenie Niemiec; czy stawka minimalna jest płacona i czy prowadzona jest ewidencja czasu pracy. Zaznaczył, że kara w Niemczech np. za niepłacenie stawki minimalnej może wynieść nawet do 500 tys. euro, a za brak ewidencji czasu pracy – nawet 30 tys. euro.
Z kolei Agniesza Gross, dyrektor zakładu Euroceras opowiadała o doświadczenia 20 lat współpracy zagranicznej. Podpowiedziała, że bardzo ważne jest sprawdzenie rynku zagranicznego, na który firma zamierza wejść – m.in. branży, cen, różnic skarbowych, a także analiza wartości potencjalnych przychodów. Mówiła też m.in. o przepisach dotyczących unikania podwójnego opodatkowania czy korzyściach płynących ze współpracy z dystrybutorami. - Rynek niemiecki jest bardzo wymagający pod względem jakości usług, produktów, dokumentacji tych usług czy produktów – podsumowała. – Ale jest to też rynek o ugruntowanej kulturze biznesowej, funkcjonujący w stabilnym otoczeniu formalnym, przewidywalny, dający stabilne podłoże do prowadzenia działalności.
Kto nie mógł obejrzeć forum 19 maja – może to zrobić w dowolnym, pasującym mu momencie. Poniżej podajemy linki do zarejestrowanych nagrań. Można je też obejrzeć na profilu facebookowym OCRG.
Link do zarejestrowanego forum na facebooku Izby Gospodarczej Śląsk:
https://www.facebook.com/igsilesia/videos/498666778238812
Link do zarejestrowanego forum na kanale Izby Gospodarczej Śląsk na YouTube: