Przejdź do sekcji:

Wmurowano kamień węgielny pod budowę zakładu Umicore

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Wydarzenie

W Radzikowicach odbyła się symboliczna ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego zakładu produkcyjnego Umicore, globalnego przedsiębiorstwa zajmującego się technologią materiałową. Belgijska firma pod Nysą wybuduje fabrykę, w której będą wytwarzane materiały katodowe wchodzące w skład baterii litowo-jonowych stosowanych w pojazdach elektrycznych.

W wydarzeniu, które odbyło się na placu budowy w Radzikowicach, wzięli udział między innymi: CEO Umicore Marc Grynberg, ambasador Królestwa Belgii Luc Jacobs, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Wojciech Murdzek, burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Piotr Sosiński, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grzegorz Słomkowski, parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnej społeczności.

Jesienią 2019 roku Umicore uzyskało pozytywną decyzję środowiskową, wydaną przez burmistrza Nysy i pozytywnie zaopiniowaną między innymi przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Firma ma wieloletnie doświadczenie w produkcji materiałów i przetwarzaniu metali. Przedstawiciele Umicore podkreślali, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii spełniających najwyższe standardy ochrony środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa, zakład nie będzie negatywnie wpływał na jakość powietrza czy wody.

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, zaczęły się intensywne prace budowlane. Proces produkcji materiałów katodowych ma rozpocząć się jeszcze w 2020 roku. W zakładzie zatrudnienie znajdzie około 400 wykwalifikowanych pracowników. W najbliższych miesiącach Umicore planuje zaangażować się w wiele wydarzeń takich jak chociażby uczestnictwo w lokalnych targach pracy.

Firma, dzięki innowacyjnym technologiom, odpowiedzialnemu wydobyciu surowców i zastosowaniu zamkniętego obiegu materiałów jest bardzo mocno zaangażowana w proces transformacji ku elektrycznej mobilności. Jesteśmy wiodącym dostawcą materiałów katodowych w transporcie elektrycznym i dlatego tak ważna jest dla nas możliwość docierania do klientów w różnych regionach świata. Budowa nowego zakładu produkcyjnego w Nysie świetne wpisuje się w tę strategię  - podkreślał CEO Umicore Marc Grynberg.

Inwestycja w Nysie jest ważnym elementem strategii rozwoju Umicore. Będzie to pierwszy w Europie zakład tej firmy zajmujący się produkcją materiałów katodowych wykorzystywanych w branży elektromobilności.

Od 2016 roku Umicore jest już obecny w Polsce. W Nowej Rudzie, na Dolnym Śląsku, produkuje katalizatory obniżające emisję spalin samochodowych.

Umicore

Umicore to globalna firma z branży technologii materiałowej i recyklingu. Koncentruje się na obszarach działalności, w których istotne znaczenie ma specjalistyczna wiedza w dziedzinie inżynierii materiałowej, chemii i metali.

Działalność Umicore jest podzielona na trzy grupy biznesowe: katalizę, technologie energetyczne i powierzchniowe oraz recykling. Każda z nich oferuje najnowocześniejsze materiały i rozwiązania rynkowe, sprawdzające się w codziennym funkcjonowaniu.

Umicore generuje większość swoich przychodów i przeznacza większość swoich prac badawczo-rozwojowych na materiały do czystej mobilności i recykling. Nadrzędny cel firmy, jakim jest tworzenie trwałej wartości, opiera się na ambicji opracowania, produkcji i recyklingu materiałów w sposób, który spełnia ich misję: materiały dla lepszego życia.

Działalność przemysłowa i handlowa Umicore oraz działalność badawczo-rozwojowa zlokalizowane są na całym świecie, aby jak najlepiej służyć globalnej bazie klientów. Grupa w 2019 r. wygenerowała obrót w wysokości 17,5 mld EUR (3,4 mld EUR z wyłączeniem metalu) i obecnie zatrudnia 11 100 osób.

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.