Fabryki Porsche i Mercedesa udało się odwiedzić reprezentantom Opolszczyzny podczas wyjazdu studyjnego do Niemiec związanego z branżą automotive. Zapoznano się także z tym jak pracuje Invest in Bavaria.
- Nasza wizyta odbyła się w ramach projektu „Kooperacyjne opolskie – profesjonalne otoczenie biznesu” i była bodajże najbardziej efektywną z wszystkich dotychczasowych wyjazdów studyjnych – mówi Iwona Święch-Olender, kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki.
Wizyta odbyła się między 8 a 11 października br. Wzięło w niej udział 11 osób: pracowników Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki oraz przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu.
Podczas wyjazdu odwiedzono m.in. fabrykę Mercedesa w Sindelfingen, a także muzeum tegoż koncernu w Stuttgarcie i fabrykę Porsche w tym mieście. W muzeum Mercedesa można było podziwiać cały rozwój przemysłu motoryzacyjnego w regionie.
W programie wyjazdu był również udział w targach Electric Vehicle Exhibition (EVS30), a także spotkanie z Christophem Gelzerem, przedstawicielem klastra motoryzacyjnego Badenii-Wirtembergii - Clusterinitiative Automotive Regin Stuttgart CARS.
- W trakcie giełdy B2B udało nam się odbyć kilka ciekawych rozmów z potencjalnymi inwestorami, którzy myślą o zainwestowaniu w Polsce. Byliśmy jedynymi przedstawicielami naszego kraju, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu – mówi Iwona Święch-Olender. - Spotkaliśmy się m.in. z potencjalnym inwestorem, który poszukuje dobrej lokalizacji dla swojej firmy na terenie Europy. Przesłaliśmy mu już materiały promocyjne dotyczące Opolszczyzny. Na razie jednak nie możemy mówić o żadnych szczegółach – dodała.
Jednym z punktów wyjazdu była wizyta w Invest in Bavaria w Monachium, czyli regionalnej instytucji otoczenia biznesu. Christian Weber, kierownik referatu w Invest in Bavaria, opowiedział o specyfice pracy instytucji odpowiedzialnej za pozyskiwanie i obsługę inwestorów na terenie Bawarii.
- Mają podobne problemy jak my, ale stoi za nimi ogromny potencjał. Trudno byłoby znaleźć jakiś liczący się światowy koncern, który nie jest obecny w tym regionie - mówi Iwona Święch-Olender. - Mogliśmy podejrzeć jak pracują. Z satysfakcją stwierdziliśmy, że mamy podobne pomysły, a część działań prowadzimy także na Opolszczyźnie - dodała.
Źródło: Newsletter Klubu 150