Przejdź do sekcji:

Wbito symboliczną łopatę pod budowę zakładu firmy Skamol

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Wydarzenie

Nowoczesne produkty, zaawansowana myśl technologiczna, dobre miejsca pracy – to atuty duńskiej firmy SKAMOL A/S, która właśnie rozpoczyna budowę fabryki w Opolu. Symboliczne wbicie łopaty miało miejsce 2 listopada w opolskiej podstrefie WSSE.

SKAMOL A/S to producent systemów ociepleń i termoizolacji dla przemysłu i budownictwa. Zakład w Opolu ma produkować bloczki i płyty silikatowe. Docelowo planuje zatrudnić ok. 24 osób.

- Dla nas dzisiejsza uroczystość to wielkie wydarzenie i duży krok w kierunku rozwoju firmy. Towarzyszą jej więc wielkie oczekiwania i ambicje – mówił na uroczystości zorganizowanej w opolskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym z okazji rozpoczęcia budowy Bo Rygaard, prezes zarządu Skamol. Poinformował przy tym, że koszt rozpoczynanej właśnie inwestycji w Opolu to 12 mln euro.

Dyrektor generalny Skamol Jesper Kirkeby Hansen dodał, że zanim jego firma zdecydowała się na inwestycję w Opolu rozpatrywała tereny w sześciu krajach, w tym w Polsce. Mówił, że w Opolu przedstawiciele przedsiębiorstwa pojawili się w czerwcu ub. roku i zostali tu bardzo dobrze przyjęci. – Gdy buduje się dużą fabrykę wiadomo, że mogą cię spotkać niespodzianki. Warto mieć wtedy przyjaciół, którzy pomogą poradzić sobie z tymi niespodziewanymi wydarzeniami. My mieliśmy przekonanie, że tu właśnie takich przyjaciół spotkaliśmy – zaznaczył Kirkeby.

Dodał, że prócz profesjonalnego i ciepłego przyjęcia przez służby odpowiedzialne za obsługę inwestorów atutami Opola i Opolszczyzny, które zdecydowały o pozytywnej decyzji o ulokowaniu zakładu była też bardzo dobra infrastruktura, atrakcyjna lokalizacja czy przyjazne środowisko akademickie, z którym firma chce współpracować.

Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Roland Wrzeciono podkreślił, że szczególnie ważny jest dla władz województwa fakt, iż firma Skamol reprezentuje branżę będącą jedną z wiodących w regionie. Poinformował przy tym, że od około dwóch lat województwo opolskie budzi duże zainteresowanie potencjalnych nowych inwestorów właśnie z Danii. Terenami na Opolszczyźnie interesowały się już duńskie firmy z branży metalowej, budowlanej, energetycznej, OZE, automotive czy tekstylnej.

- Tak się też składa, że właśnie dziś do Danii na kilkudniową misję gospodarczą z PAIiZ wyruszyli pracownicy naszego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, którzy będą zachęcać do inwestowania w województwie opolskim i przedstawiać nasz potencjał gospodarczy – dodał Roland Wrzeciono.

Pracownicy opolskiego COIE podczas misji wezmą m.in. udział w targach budownictwa ekoenergetycznego w Kopenhadze i spotkają się z przedstawicielami instytucji oraz firm wspierających inwestycje duńskie w Polsce.

SKAMOL A/S wybuduje fabrykę na trzyhektarowej działce przy ul. Północnej w Opolu, będącej częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Hala ma mieć ok. 8 tys. metrów kw. powierzchni. Zakład zatrudnić ma w większości kadrę techniczną i inżynieryjną. Firma liczy na współpracę z uczelniami, przede wszystkim z Politechniką Opolską.

Do inwestycji, która jest efektem misji gospodarczej do Danii z 2015, doszło dzięki współpracy Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE) działającego w ramach Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) oraz Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- W projekt zaangażowane były urzędy gmin, a przede wszystkim na ostatnim etapie miasto Opole. Ostatecznie w maju tego roku inwestor podjął pozytywną decyzję o realizacji inwestycji właśnie w Opolu – relacjonuje dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Pierwsze zapytanie o tereny inwestycyjne w woj. opolskim ze strony duńskiej firmy dotarło do OCRG w czerwcu 2015 roku. Wtedy też działające w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora wysłało przedsiębiorstwu ofertę regionu. Krótko po tym miała miejsce pierwsza wizyta Duńczynków w Polsce – m.in. w Nysie, Opolu, Strzelcach Opolskich, Skarbimierzu.

- Firma rozważała inwestycję w sumie w kilku państwach Europy – w Niemczech, Włoszech, Czechach czy na Węgrzech. W Polsce także rozpatrywane były inne lokalizacje poza Opolszczyzną, m.in. w województwach dolnośląskim, śląskim czy pomorskim – dodał główny specjalista opolskiego COIE Piotr Regeńczuk, który prowadził ten projekt inwestycyjny.

Wśród głównych powodów, które zdecydowały o wyborze Opola, wymieniano zasobność surowców, rozwijający się rynek, wysoką jakość obsługi inwestora, partnerstwo w relacjach z urzędami, potencjał naukowy miasta i obecność absolwentów uczelni, zwłaszcza Politechniki Opolskiej.

Firma SKAMOL A/S powstała w 1912 roku. Ma trzy zakładyw Danii oraz jeden w Rosji. Zakończenie budowy i rozpoczęcie produkcji w Opolu planowane jest na koniec 2017 r.

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.