Przejdź do sekcji:

WARTO WIEDZIEĆ

Polecamy i podpowiadamy ciekawe artykuły, webinary, omówienia czy akcje na czasy pandemii COVID-19.

NAJNOWSZY INFORMATOR ZUS

Przekazujemy Państwu najnowszy informator ZUS. Można w nim znaleźć teksty nt.:

- pomocy dla firm dostępnej w ramach Tarczy Antykryzysowej

- o tym, jak poprawić błąd we wniosku

- artykuł o tym, kiedy zleceniobiorca dostanie świadczenie postojowe

 

CYKL KONFERENCJI ONLINE

KPMG - międzynarodowa sieć firm audytorsko-doradczych - organizuje cykl bezpłatnych konferencji online obejmujący najbardziej aktualne tematy, z którymi mierzą się przedsiębiorcy w obecnej sytuacji biznesowej. Będzie to seria czterech konferencji pt. „KPMG (e)Forum | Biznes w czasach pandemii”.

 

Terminarz i tematyka przedstawia się następująco:

- 21 maja 2020: Wsparcie w wyzwaniach prawnych, księgowych i podatkowych

- 28 maja 2020: Źródła finansowania i dotacji

- 2️ czerwca 2020: Cyfrowoprzygotowani – digitally ready

- 9 czerwca 2020: Restrukturyzacja firmy lub upadłość

 

Więcej informacji o cyklu można znaleźć tu:
https://home.kpmg/pl/pl/home/campaigns/2020/05/kpmg-e-forum-biznes-w-czasach-pandemii.html

KOLEJNE BEZPŁATNE WEBINARY

"Rozwiązywanie sporów w czasie pandemii", "Ocena sytuacji i konieczności lokalnej współpracy u progu kryzysu ekonomicznego" czy "Bezpieczny powrót do biura" - to kolejne tematy webinarów, które organizuje Brytyjsko-Polska Izba Handlowa. Polecamy!

Więcej informacji o webinarach można znaleźć tu:

http://bpcc.org.pl/pl/wydarzenia

CO W TARCZY SIĘ WYKLUCZA?

Chcesz skorzystać z Tarczy Antykryzysowej? Zastanawiasz, po które z form wsparcia sięgnąć? W tym tekście znajdziesz informacje o tym, które instrumenty dla firm wykluczają się, a z których można korzystać jednocześnie.

https://spidersweb.pl/bizblog/tarcza-antykryzysowa-instrumenty-pomoc-publiczna/

ZUS UMARZA SKŁADKI

Pozytywne wiadomości płyną do płatników składek w województwie opolskim. ZUS rozpatrzył właśnie pierwszą część wniosków o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Wartość składek umorzonych za marzec to w regionie prawie 11,4 mln zł.

Ile i komu?

Dokładnie 8662 mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych z regionu opolskiego może odetchnąć. ZUS w Opolu zatwierdził właśnie zwolnienie ich z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za marzec. W całym kraju ZUS rozpatrzył pozytywnie ponad
436 tys. takich wniosków, a płatnicy zaoszczędzili tym samym około 590 mln zł.

- Uruchomiliśmy specjalny system do rozpatrywania wniosków o pomoc z tarczy. Pomimo ustawowych zapisów dających Zakładowi na rozpatrzenie wniosków 30 dni od złożenia dokumentów rozliczeniowych za ostatni miesiąc podlegający zwolnieniu, są one już rozpatrywane i będą sukcesywnie realizowane. Robimy wszystko, żeby pomoc dotarła tam, gdzie jest ona potrzebna. Wiemy jak bardzo jest to ważne dla przedsiębiorców w tych trudnych czasach. Dlatego rozpatrywanie wniosków traktujemy priorytetowo -
prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W jaki sposób przedsiębiorcy dowiedzą się, że ich wnioski o zwolnienie ze składek zostały  pozytywnie zaopiniowane? Taka wiadomość będzie widoczna na Platformie Usług Elektronicznych ZUS już w najbliższych dniach. Aby odebrać odpowiedź z ZUS, wystarczy zalogować się do swojego konta, wejść w Dokumenty i wiadomości i w skrzynce odbiorczej przejść do dokumentów wymagających poświadczenia odbioru.

Kto może?

- W kwietniu, do wszystkich opolskich placówek ZUS wpłynęło ponad 15,8 tysięcy formularzy RDZ czyli wniosków o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od marca do maja. ZUS w całym kraju odnotował już prawie 1,3 miliona takich próśb, a ich liczba ciągle rośnie - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Z całkowitego zwolnienia z opłacania składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do
9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę
i pracujące dla niego osoby. O odpuszczenie składek mogą też wnioskować samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł czyli do 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Zmiany wprowadzone w tarczy antykryzysowej przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

 

Sebastian Szczurek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa opolskiego

WEBINAR WIG

Ilustracja: WIG

Jak zabezpieczać się przed ryzykiem walutowym? – to tytuł webinaru, na który zaprasza Warszawska Izba Gospodarcza. Będzie w nim mowa np. o tym, co w sytuacji gdy kontrahent wystawił nam fakturę w walucie obcej 4 marca z terminem zapłaty np. 21 dni? Jak się zabezpieczać przed ryzykiem walutowym? Oraz o tym, jak wygląda rynek surowców i jaki wpływ mają surowce na prowadzenie biznesu w dobie coronawirusa? Czy tania ropa pomaga gospodarce?

Webinar odbędzie się 29 kwietnia, czyli w najbliższą środę, o godz. 11.00. Prowadzą go przedstawiciele Domu Maklerskiego Velocity Trade LTD z Wielkiej Brytanii oraz zarządzających firmy – Kantor dla Firm. Osoby zainteresowane proszone są o rejestrację on-line: http://kantordlafirm.szef.co/formularze/webinar

WARTO OBEJRZEĆ - Tarcza 2.0

Polecamy webinar, w którym w ciekawy i przystępny sposób są przedstawione założenia Tarczy 2.0. Warto zarezerwować sobie czas!

https://www.youtube.com/watch?v=8Tb_Bca5Ar0

 

Akcja #RatujBiznes

Dla tych, którzy poszukują informacji z różnych źródeł: #RatujBiznes to akcja informacyjno-organizacyjna Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który informuje firmy o przysługujących im możliwościach wsparcia, ulg czy zwolnień.

https://rzecznikmsp.gov.pl/ratujbiznes/

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.