Zainteresować Opolszczyzną potencjalnych inwestorów i rozeznać, jak firmy z branży motoryzacyjnej współpracują w Niemczech w ramach klastrów – takie m.in. cele mają uczestnicy wyjazdu do Nadrenii-Palatynatu na Forum Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze 2016, które odbyło się w Moguncji.
Wyjazd, który odbywa się w dniach od 28 do 30 września, zorganizowało Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki oraz Biuro Województwa Opolskiego w Moguncji. Biorą w nim udział przedstawiciele Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, sześciu opolskich gmin mających swoje tereny w tych strefach (Opola, Kluczborka, Lewina Brzeskiego, Strzelec Opolskich, Kędzierzyna-Koźla i Olesna), Izby Gospodarczej Śląsk, która odpowiedziała na nasze zaproszenie oraz przedstawiciele OCRG.
W pierwszym dniu wizyty jej uczestnicy spotkali się z przedstawicielami saarland.innovation&standort e.V. - instytucji wspierającej rozwój przedsiębiorstw w Kraju Saary i Klastra Automotive. Odwiedzili także zakłady Opla w Kaiserslautern, by rozmawiać tam o obecnych trendach oraz kierunkach rozwoju branży motoryzacyjnej. 29 września natomiast dzień zaczęli od spotkania w Ministerstwie Gospodarki, Ruchu Drogowego, Rolnictwa oraz Winogrodnictwa Nadrenii-Palatynatu, a potem wzięli udział w Forum Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze 2016 w Moguncji.
„Mieliśmy okazję dowiedzieć się czegoś więcej o specyfice i głównych gałęziach gospodarki naszego partnerskiego regionu – Nadrenii Palatynatu. Tematem wiodącym całej naszej wizyty jest branża automotive. Podobnie jak w województwie opolskim jest ona bardzo silna właśnie w Nadrenii Palatynacie” – relacjonował dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.
Głównym celem wyjazdu był udział w Forum, gdzie mowa jest rokrocznie o perspektywicznych dla niemieckiej gospodarki rynkach. Przedstawiciele działającego przy OCRG opolskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera prezentowali tam na specjalnym stoisku ofertę inwestycyjną naszego regionu.
W ostatnim dniu wizyty zaplanowano natomiast spotkanie z przedstawicielami Automotive Cluster Rhein Main Neckar. Uczestnicy wyjazdu podczas wizyt w obu klastrach podpatrywali, jak kooperują w ich ramach firmy - w jakim zakresie i jak współpracują równocześnie konkurując ze sobą na rynku. Była to także kolejna okazja do spotkania z przedstawicielami branży automotive.
W ostatnim czasie zainteresowanie branży motoryzacyjnej województwem opolskim jest coraz większe. 28 września swoją fabrykę w Prudniku otworzyła oficjalnie amerykańska firma Henniges Automotive, dostawca uszczelek i komponentów amortyzujących drgania dla rynku motoryzacyjnego. Docelowo firma ta ma zatrudnić ponad 500 osób. Kilka tygodni temu decyzję o ulokowaniu zakładu w Ujeździe ogłosiła też niemiecka IFA. Deklaruje ona zatrudnienie ponad 400 pracowników. A 30 września swój zakład w Zimnej Wódce gm. Ujazd uroczyście otworzy Mubea.
Poza tym w opolskim działają też np. Global Steering Systems w Opolu, firma produkująca elementy układu kierowniczego; Tru-Flex w Ujeździe, który wytwarza elastyczne łączniki tłumiące drgania i oddzielające układ wydechowy od silnika. Są także firmy Polaris w Opolu, Donaldson Company czy Johnson Controls w Skarbimierzu; Broekelmann Polska w Opolu; Neapco w Praszce; MM Systemy w Kątach Opolskich czy Narzędziownia Bogdan Pszenica ze Strojca k. Praszki.
W sumie w woj. opolskim swoje zakłady ma kilkudziesięciu zagranicznych i krajowych (w tym rodzimych, opolskich) producentów podzespołów dla tego sektora. Wytwarzane na Opolszczyźnie różnego rodzaju części - aluminiowe, metalowe, elektryczne czy z tworzyw sztucznych - montowane są potem w samochodach takich marek jak Audi, BMW, Chrysler, Fiat, Ford, Mercedes, Opel, Toyota czy Volkswagen.