Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Dwuosobowa delegacja opolskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE) przez dwa dni odbyła szereg spotkań w Kopenhadze, na których zachęcała duńskie firmy i wspomagające je instytucje do inwestowania w woj. opolskim i przedstawiała potencjał gospodarczy Opolszczyzny.
Wizyta studyjna delegacji działającego w ramach Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki COIE w Danii odbyła się 3 i 4 listopada. Główny specjalista COIE Ewa Dudik poinformowała, że wyjazd ten był kontynuacją działań rozpoczętych w 2015 roku przez przedstawicieli PAIiIZ w ramach zrealizowanej wtedy w Danii wizyty. Finalnym efektem tamtego wyjazdu była pozytywna decyzja duńskiej firmy SKAMOL o zainwestowaniu w Opolu. Firma ta 3 listopada oficjalnie rozpoczęła budowę swojego zakładu w Opolu.
3 i 4 listopada dwuosobowa reprezentacja opolskiego COIE odwiedziła Kopenhagę ponownie w poszukiwaniu nowych inwestorów. Wybór kierunku tej wizyty podyktowany był również widocznym w ostatnich 2-3 latach trendem rosnącego napływu zapytań o tereny inwestycyjne na Opolszczyźnie ze strony duńskich inwestorów. Interesowały się nimi już duńskie firmy m.in. z branży metalowej, budowlanej, energetycznej, OZE, automotive czy tekstylnej.
W pierwszym dniu wizyty w Danii wysłannicy OCRG odbyli rozmowach B2B podczas targów budownictwa ekonenergetycznego Building Green w Kopenhadze. - Były to jedne z targów polecanych do odwiedzenia przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze. Dodatkowo wystawiały się na nich firmy reprezentujące branżę zbliżoną do tej, w której działa obsługiwana już przez COIE i realizująca właśnie swoją inwestycję w Opolu firma SKAMOL – wyjaśnia Piotr Regeńczuk, główny specjalista Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w Opolu.
Poza tym branża budowlana wskazywana jest w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego jako jeden z kluczowych obszarów rozwoju z wykorzystaniem technologii i wiedzy. - Myślę, że wiele przeprowadzonych na stoiskach rozmów z firmami daje kilka konkretnych punktów zaczepienia do dalszej współpracy i szanse na nowe inwestycje – dodaje Piotr Regeńczuk.
W drugim dniu wizyty przedstawiciele opolskiego COIE spotkali się m.in. z Ambasador RP w Danii Henryką Densys-Mościcką. Rozmawiali m.in. o możliwości wspólnej organizacji wydarzeń dla duńskich przedsiębiorców dla zainteresowania ich współpracą z woj. opolskim. Przy wsparciu Ambasady RP delegacja OCRG miała też okazję spotkać się m.in. z kancelarią prawną obsługującą duńskie inwestycje na terenie Polski oraz duńską firmą rozważającą inwestycję w Polsce.
- Praca nad nowymi inwestycjami nie kończy się jednak w chwili powrotu do Opola. Teraz przed nami duże zadanie domowe - dostarczenie rozmówcom materiałów i danych, które będą pomocne w rozwoju współpracy z województwem opolskim oraz skojarzenie ich z konkretnymi instytucjami czy podmiotami – zaznacza Ewa Dudik.