Prowadzisz firmę nie dłużej, niż 5 lat? Chcesz poprawić jej funkcjonowanie ucząc się od najlepszych w świecie biznesu? Zgłoś się do udziału w kolejnej, czwartej już edycji Programu Mentoringu Biznesowego Woj. Opolskiego. Na zgłoszenia OCRG czeka do 23 marca.
- Ten program pomógł mi poukładać wiedzę, którą zdobyłem w trakcie prowadzenia własnej firmy, spojrzeć na przedsiębiorstwo z wielu perspektyw, odnaleźć swoje mocne strony i skupić się na nich, a także dobrać odpowiednie rozwiązania, które uzupełnią moje słabsze strony – mówi Michał Czerwiński, uczestnik poprzedniej edycji Programu, właściciel firmy GrandPartner, która zajmuje się tworzeniem brandów, logo, identyfikacji wizualnej czy projektowaniem stron internetowych. Czy warto wziąć udział w tym przedsięwzięciu?
- Zdecydowanie tak – nie ma wątpliwości Michał Czerwiński. – To program dla osób, które chcą stać się prawdziwymi przedsiębiorcami, są głodni wiedzy i doświadczeń innych osób – mówi. - W dzisiejszym świecie mamy wiele źródeł informacji: internet, biografie, podcasty. Ale esencją budowania biznesu jest sztuka interpretowania problemów jako wyzwań, świadomość swoich mocnych stron oraz – co najważniejsze - działanie! Takie właśnie wnioski można czerpać ze spotkań z mentorem, obserwując jakich narzędzi używa. W moim przypadku zrobiliśmy wraz z mentorem analizę mojej osobowości; mocnych i słabych stron. Przeanalizowaliśmy też firmy, które rozwijam i wysunęliśmy wnioski dotyczące tego, na czym powinna polegać moja rola w firmie, która z firm powinna mieć oddelegowane osoby do zarządzania, a w których ja powinienem być bardziej zaangażowany.
- Zdecydowanie warto było brać udział w tym programie. Jeśli ktoś dąży do osiągnięcia celu, nie tylko w biznesie, ale też na przykład w sporcie, powinien mieć mentora. Kogoś kto podpowie, udzieli rad – mówił też tuż po zakończeniu poprzedniej edycji programu Paweł Serafin, właściciel firmy Amiston Sp. z o. o. zajmującej się produkcją konstrukcji metalowych ze stali czarnej i nierdzewnej. – Dotychczas szukałem takich mentorów w książkach. Teraz miałem okazję siąść z doświadczonym menadżerem twarzą w twarz i na żywo zadać pytania.
Andrzej Drosik, dyrektor przemysłowy na Europę Centralną Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA nie ma wątpliwości, że uczestnictwo w Programie Mentoringu pozwala młodym przedsiębiorcom poznać biznes od strony praktycznej i „zdobyć wiedzę na tematy oczywiste, ale niekoniecznie dla tych, którzy swój biznes właśnie zaczynają”. – Chodzi o wiedzę na temat zakupów, sprzedaży, marketingu czy organizacji produkcji – tłumaczy szef Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA. – Dzięki temu młodzi ludzie nie muszą uczyć się na cudzych błędach i mogą znacznie szybciej przyswoić tę wiedzę. Trzeba przy tym zaznaczyć, że rozmowy mentora i mentee często dotyczą rozwiązań powszechnie stosowanych. Ale trzeba o nich wiedzieć, by móc je stosować.
- To bez wątpienia jedna z ciekawszych inicjatyw, jakie ma w ofercie Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Daje młodym przedsiębiorcom szansę na skorzystanie z niezwykłej, indywidualnej lekcji biznesu szytej dokładnie na ich miarę. Nic dziwnego, że wszyscy, którzy wzięli udział w poprzednich edycjach Programu Mentoringu, chwalą i polecają to przedsięwzięcie – mówi marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.
Kto zatem z młodych przedsiębiorców jest zainteresowany uczeniem się biznesu od mistrzów – powinien działać! Rusza bowiem właśnie kolejna, czwarta już edycja Programu Mentoringu, Mentorami zgodzili się być w niej:
- Agata Duliniec, prezes Gniotpol Trailers
- Katarzyna Rudzińska, dyrektor ds. personalnych Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA;
- Lesław Adamczyk, właściciel Butiku Inwestycyjnego LEAD i członek Rady Głównej BCC;
- Ryszard Błaszków, były wieloletni dyrektor zakładu Lesaffre Polska
- Andrzej Drosik, dyrektor przemysłowy na Europę Centralną Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA;
- Roland Krause, prezes zarządu firmy MM Systemy
- Andrzej Lepich, prezes firmy ALU PRO, kanclerz Loży Opolskiej BCC
- Wojciech Paruzel, dyrektor operacyjny i członek zarządu firmy Diehl Controls Polska Sp. z o.o.
Rekrutacja osób zainteresowanych udziałem w Programie potrwa od 4 do 23 marca. By zgłosić swój udział trzeba wejść na stronę www.ocrg.opolskie.pl w zakładkę „Projekty”, dalej „Mentoring Biznesowy”, pobrać formularz zgłoszeniowy, wypełnić i przesłać (na mail j.maczko@ocrg.opolskie.pl) lub złożyć osobiście w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (Opole, ul. Krakowska 38, sekretariat, IV piętro).
IV edycja Programu potrwa do końca listopada. Głównym celem projektu jest transfer wiedzy i doświadczenia opolskich menadżerów, którzy odnieśli sukces, do małych i średnich firm – przedsiębiorców, którzy swój biznes prowadzą nie dłużej, niż 5 lat. Pomysłodawcą uruchomienia Programu w naszym regionie była Loża Opolska BCC; wspierają go Opolska Izba Gospodarcza, Izba Gospodarcza "Śląsk" oraz Izba Rzemieślnicza w Opolu. Podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki projekt koordynuje i pełni w nim obsługę organizacyjną.
I edycja Programu Mentoringu Biznesowego Woj. Opolskiego odbyła się w 2017 roku. Wzięło w niej udział 6 mentorów i 11 ich podopiecznych. W II edycji w 2018 r. było ośmiu mentorów i 9 mentee. III edycja trwała od marca do listopada 2019 r. Wzięło w niej udział 10 mentorów i 10 mentee. Wśród dotychczasowych podopiecznych projektu (mentee) byli np. właścicielka pracowni językowej prowadzącej kursy języka niemieckiego i blog językowy, właściciel agencji pracy tymczasowej pozyskującej pracowników z rynków wschodnich, właściciel firmy, która produkuje dekoracje czekoladowe i wyroby cukiernicze dla hoteli, właściciel firmy zajmującej się produkcją konstrukcji metalowych ze stali czarnej i nierdzewnej, prokurentka firmy, która zajmuje się doradztwem z zakresu logistyki i magazynowania, doradztwem strategicznym, obsługą rynków wschodnich, wprowadzaniem nowych marek na rynek polski oraz rynki zagraniczne czy właściciel firmy gastronomicznej.