Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Burze mózgów, ćwiczenia pobudzające twórcze myślenie czy zadania dotyczące projektowania – z tym mierzą się w ostatnich dniach w Dobrotece uczniowie opolskich szkół zawodowych i techników w ramach szkoleń zespołów kreatywnego myślenia Design Thinking.
Szkolenia z metodologii Design Thinking odbywają się od 21 listopada w ramach projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2”. Potrwają do 2 grudnia. Biorą w nich udział uczniowie opolskich szkół zawodowych i techników uczestniczących w projekcie, skupieni w 27 kilkuosobowych zespołach. Zajęcia prowadziła Natalia Hofman – trener, psycholog, doradca biznesowy, a odbywają się one w Apartamencie Przyszłości w Dobrotece w Dobrodzieniu.
- Każda z grup ma w Dobrodzieniu jednodniowe, kilkugodzinne szkolenie, na którym poznaje metodologię Design Thinking. To wprowadzenie do tego, co młodzieżowe zespoły powołane w ramach projektu będą potem wykonywały we współpracy z firmami – tłumaczy koordynator projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2” ze strony OCRG Anna Tęgosik.
W kolejnych miesiącach każdy z zespołów, które zawiązały się na początku bieżącego roku szkolnego, będzie współpracował z jedną z opolskich firm. Jego zadaniem będzie rozwiązanie problemu, który zada firma. – Pod koniec roku szkolnego odbędzie się konkurs zespołów. We współpracy z firmami zostanie oceniona efektywność pracy każdego z nich – wyjaśnia Anna Tęgosik.
Nagrodą dla zwycięskiego zespołu będzie kilkudniowy wyjazd do nowoczesnego parku technologicznego. Laureaci drugiego i trzeciego miejsca otrzymają nagrody rzeczowe.
„Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2” to druga już edycja projektu Samorządu Województwa Opolskiego dla szkół zawodowych. Realizują go Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji (RCRE) w Opolu we współpracy z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG ) oraz z Politechniką Opolską i miastem Opole.
Biorą w nim udział 33 szkoły zawodowe i technika z całego regionu – ich uczniowie (ok. tysiąca), dyrektorzy, nauczyciele i instruktorzy. Głównym celem projektu jest zbliżenie środowiska szkół zawodowych w woj. opolskim do lokalnego biznesu, który w naturalny sposób poszukuje kadry wśród wychowanków tych szkół.
W poprzedniej edycji projektu, która trwała od sierpnia 2013 do grudnia 2015, wzięło udział 7 tys. uczniów. Z tego 1,5 tys. z nich podniosło kwalifikacje zawodowe; 1,5 tys. wzięło udział w stażach i praktykach a 55 szkół wyposażonych zostało w nowoczesne pracownie.
W trwającej obecnie edycji (sierpień 2016 – lipiec 2018) realizowane są kursy zawodowe podnoszące kwalifikacje dla uczniów;”; spotkania uczniów z lokalnym biznesem; spotkania przedstawicieli firm, szkół i samorządu czy warsztaty dla dyrektorów szkół i przedstawicieli firm, a także właśnie praca zespołów kreatywnego myślenia „design thinking.