Przejdź do sekcji:

TWI, czyli jak skutecznie wdrażać nowego pracownika

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Warsztaty

Nie wystarczy pokazać czy dać pisemną instrukcję pracy na danym stanowisku, by dobrze wdrożyć nowego pracownika. Najlepiej jest wyjaśnić pokazując i tłumacząc najważniejsze kwestie, tak by pracownik zrozumiał, dlaczego tak, a nie inaczej ma wykonywać swoje zadania.

Wcześniej trzeba jeszcze odpowiednio przygotować zatrudnianego i jego stanowisko do wykonywania zadań, a potem kazać mu powtórzyć zadanie i wyjaśniać, co robi i dlaczego. Na koniec trzeba monitorować przez jakiś czas, jak wygląda praca nowej osoby.

Taki model wdrażania nowych pracowników w pracę firmy wynika z jednego z narzędzi Lean – TWI (Training Within Industry). Koncepcja narodziła się w USA w latach 40-tych, gdzie przemysł musiał sobie radzić z zapewnieniem rąk do pracy, gdy tysiące mężczyzn walczyło w czasie wojny. Obecnie na TWI składają się trzy moduły: instruowania pracownika, doskonalenia metod pracy i budowanie dobrych relacji z pracownikami.

- Najważniejsze jest, by pracownik zrozumiał co i jak ma robić. By wykonywał swoje obowiązki sprawnie, poprawnie i świadomie. A także, by nie nabierał złych nawyków – podkreślał Michał Wieszczycki z firmy Leanpassion, który prowadził warsztaty BeLean zorganizowane przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki 28.02. w Centrum Nauka-Biznes (CeNaBiz) w Opolu.

O tym, że prawidłowe i skuteczne wprowadzanie pracownika w zakres jego zadań wcale nie jest proste przekonać się mogli biorący udział w specjalnym ćwiczeniu uczestnicy warsztatów. Zadaniem szkolącego w tym ćwiczeniu było poinstruowanie i pokazanie szkolonemu, jak trzema ruchami złożyć zwykłą, bawełnianą koszulkę. Niby proste, a jednak wymagało sporo wysiłku.

Jakie są najczęściej popełniane błędy przez firmy, które przyjmują i wprowadzają do obowiązków nowych pracowników? M.in. instruowanie bez pokazywania, opowiadanie o zadaniach pracownika „na sucho”, odsyłanie do instrukcji stanowiskowych czy pozostawianie bez nadzoru tuż po szkoleniu.

Warsztaty, które odbyły się 28.02 w CeNaBiz, były już ostatnimi w ramach cyklu BeLean. Kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera istniejącego przy OCRG dr Iwona Święch-Olender poinformowała na nich o wynikach ankiety przeprowadzonej wśród uczestników cyklu. Zarówno prowadzący, jak i zajęcia zostały ocenione wysoko. Ich uczestnicy – przedstawiciele opolskich firm – najbardziej chcieli mieć na nich wskazywane praktyczne przykłady, ćwiczenia warsztatowe, a ich celem było przede wszystkim pogłębienie wiedzy o Lean i konkretnych narzędziach.

- Byłem na niemal wszystkich warsztatach cyklu i uważam, że były bardzo przydatne – mówi Darek Szepietowski z firmy Betafence, która wprowadza obecnie elementy Lean. – Ktoś, to tak jak ja miał już wcześniej do czynienia z Kaizen czy Lean, mógł sobie przypomnieć metody czy pojęcia. Poza tym na zajęciach można też było podpatrzyć, jak wiedzę o konkretnych narzędziach przekazywać innym.

Cykl spotkań „Be Lean!” adresowany był do firm zainteresowanych lub już wdrażających poszczególne narzędzia Lean. Ma on na celu przybliżenie opolskim przedsiębiorcom tajników wielu stosowanych już na świecie narzędzi. Partnerem strategicznym cyklu spotkań była firma Leanpassion, która od ponad 11 lat wspiera organizacje w doskonaleniu procesów i budowaniu przewagi konkurencyjnej oraz realizuje tzw. strategiczne podejście do lean. Firma ta pracowała już z ponad 300 klientami.

Więcej aktualności

Ważne
MSG_facebook_strona

V Opolskie Forum MSG - czyli rozwój biznesu za granicą

Informacja
Ważne
wielkanoc_1

Spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych

Informacja
Ważne

Opolski Kongres Kobiet już niebawem !

Informacja
Ważne
ważne informacje

29.03.2024 - NIECZYNNE

Informacja
Ważne
image003

Skuteczna i wydajna gospodarka odpadami tematem spotkania z przedsiębiorcami w kwietniu

Informacja
Ważne
Logo_konkursu

III edycja konkursu "Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom"

Informacja
Ważne
COIE

Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera certyfikowanym partnerem PAIH

Informacja
Ważne
ekomobilnosc-slider (002)

Ekomobilność w inżynierii ruchu tematem rozważań ekspertów

Informacja
Ważne
DSCF7503

Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera OCRG najlepsze w kraju!

Informacja
Ważne
_mentoring

Jak uczynić biznes bardziej efektywnym? Skorzystaj z wiedzy mistrzów

Informacja
Ważne
5-5-info

DZIAŁANIE 5.5 ADAPTACYJNOŚĆ PRACODAWCÓW I PRACOWNIKÓW - zmiany w regulaminie

Nabór
Ważne
Plakat konferencja Olesno_1 - okładka II

Sztuczna inteligencja w nauce, biznesie i samorządzie tematem konferencji w Oleśnie

Informacja
Ważne
SMEOrigin-WEB

Nabory na zwiększenie konkurencyjność MŚP w sektorze spożywczym w toku

Informacja
Ważne
IMG_2643

Podsumowanie 2023 oraz plany OCRG na najbliższe miesiące

Informacja
Ważne
kk4

Kozły Biznesu 2023 przyznane

Informacja
Ważne
5

Nabór wniosków do działania 5.5. Lista wniosków rekomendowanych do oceny

Informacja
Ważne
webinar

INTERREG - nabory wniosków w 2024 roku

Informacja
Ważne
Podrecznik-wnioskodawcy-i-beneficjenta-Funduszy-Europejskich-na-lata-2021-2027-w-zakresie-informacji-i-promocji

Aktualizacja "Podręcznika wnioskodawcy i beneficjenta FEO2021-2027

Informacja
Ważne
IMG_2046

OCRG gra razem z WOŚP!

Informacja
Ważne
post_facebook

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Informacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.