Przejdź do sekcji:

Transformacja energetyczna to konieczność

20241113_092952

Trwa XVI Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki w Opolu, który koncentruje się na efektywności energetycznej i transformacji sektora energetycznego. Uczestnicy, w tym specjaliści z Polski i zagranicy, prezentują najnowsze rozwiązania technologiczne oraz omawiają planowane regulacje prawne, które wpłyną na całą Europę.

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

W Opolu dyskutują o ekoenergetycznej rewolucji. Trwający XVI Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki przyciąga ekspertów, samorządowców i innowatorów z całej Europy, którzy dzielą się najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. W tym roku, oprócz prezentacji nowoczesnych technologii, festiwal stał się platformą do dyskusji o przyszłości energetycznej kontynentu, integracji OZE z krajową siecią oraz roli samorządów w transformacji energetycznej. Festiwal to także okazja do wręczenia nagrody Zielonego Feniksa oraz zorganizowania wyjazdów studyjnych.

Spotkanie ekspertów i samorządowców

Festiwal skierowany jest głównie do samorządowców, specjalistów z sektora energetycznego oraz instytucji i firm odpowiedzialnych za zaopatrzenie w energię elektryczną. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Komisji Europejskiej, instytucji zajmujących się finansowaniem nowych rozwiązań związanych z ochroną środowiska oraz eksperci z USA, Czech i Szwecji. Omawiane są m.in. innowacyjne rozwiązania związane z tzw. „zieloną energią”.

Jak zaznacza Robert Węgrzyn, członek zarządu województwa opolskiego, takie forum daje szansę na wymianę doświadczeń z innymi krajami oraz na zaprezentowanie krajowych osiągnięć w dziedzinie ekoenergetyki. – Forum to pozwala porównać mechanizmy wdrożone u naszych sąsiadów, ale także umożliwia pokazanie rozwiązań opracowanych przez polski biznes i naukowców – mówi Robert Węgrzyn. – Cały proces transformacji energetycznej w Europie wynika z wyzwań, przed którymi staje nasz kontynent. Polska jest w czołówce krajów stawiających na nowoczesne technologie zarówno w zakresie produkcji, jak i zużycia energii. Świadomość ekologiczna społeczeństwa jest kluczowa. Dodatkowo, konferencja odbywa się w Opolu, gdzie studenci mają okazję posłuchać o kierunkach rozwoju sektora energetycznego – dodaje.

Innowacje Politechniki Opolskiej

W trakcie festiwalu głos zabrał także rektor Politechniki Opolskiej, Marcin Lorenc, który podkreślił znaczenie współpracy między samorządem, światem biznesu i nauką. – Uczelnia, bez wsparcia ze strony samorządu i biznesu, nie byłaby w stanie zrealizować wielu z tych projektów – mówi Marcin Lorenc. – Politechnika inwestuje w odnawialne źródła energii. Tydzień temu otworzyliśmy laboratorium INVEST-PARK LAB, które umożliwia badanie i rozwój nowych technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii. Przedsiębiorcy mogą korzystać z naszego wyposażenia, wartego milion złotych, aby optymalizować swoje rozwiązania. Przykładem jest Toyota, która w sposób wzorcowy planuje zużycie energii, nawet z miesięcznym wyprzedzeniem. Mając dane o prognozowanej pogodzie, możemy zarządzać mocą szczytową w naszym parku fotowoltaicznym. Koszty energii nie będą tanieć, dlatego poszukiwanie efektywnych rozwiązań jest kluczowe – podkreśla rektor Politechniki Opolskiej.

Polska na drodze do OZE

Konferencja skoncentrowana jest na zmianach, które zachodzą w polskim sektorze energetycznym. Jak zaznaczają prelegenci, Polska zmierza ku większemu wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, jednak zmiany te muszą być wprowadzane w sposób zrównoważony, uwzględniając potrzeby rynku pracy, rozwój regionalny oraz bezpieczeństwo energetyczne. Ważnym tematem omawianym podczas festiwalu jest również integracja odnawialnych źródeł energii z krajową siecią energetyczną.

Jacek Walski, prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „Zielony Feniks”, organizator festiwalu, zwraca uwagę na rosnące zainteresowanie panelami skierowanymi do młodzieży. – Młodsze pokolenie ma ogromną rolę do odegrania w transformacji energetycznej. W trakcie festiwalu rozmawiamy o sieciach energetycznych, energetyce lokalnej i prezentujemy rozwiązania, które sprawdzają się w innych krajach, jak np. w Szwecji – mówi Jacek Walski.

Kontrowersje wokół turbin wiatrowych i inne tematy

Podczas konferencji poruszane są także tematy, które budzą emocje wśród Polaków, takie jak kwestie związane z turbinami wiatrowymi. Inne omawiane zagadnienia to m.in. ciepłownictwo, nowoczesne instalacje przemysłowe oraz technologie poprawiające efektywność energetyczną i minimalizujące ślad węglowy.

Prof. dr hab. inż. Jan Kiciński z Zakładu Energetyki Rozproszonej w Instytucie Maszyn Przepływowych PAN zaznacza, że transformacja energetyczna w Polsce nie ma sensu, jeśli nie będzie ukierunkowana na samorządy i indywidualnych odbiorców. – Najważniejsze jest stworzenie samowystarczalnych energetycznie samorządów. Powinniśmy budować miejskie ekosystemy, które będą korzystać z rozproszonych źródeł energii. Nie ma jednej idealnej technologii – trzeba korzystać z synergii różnych rozwiązań, dobierając je do specyfiki konkretnych obiektów użyteczności publicznej – mówi prof. Jan Kiciński.

Nagrody Zielonego Feniksa i wyjazdy studyjne

Podczas wieczornej gali wręczono statuetki Zielonego Feniksa. Robert Węgrzyn, członek zarządu województwa opolskiego, zauważył, że wśród laureatów jest wiele samorządów z całej Polski. – To bardzo dobry sygnał, że rozwiązania z zakresu ekoenergetyki wdrażane są nie tylko przez instytucje publiczne, ale także przez mieszkańców. Przykładem jest spółdzielnia mieszkaniowa, która zamontowała panele fotowoltaiczne na balkonach – mówi Robert Węgrzyn.

Festiwal to także wyjazdy studyjne. W tym roku uczestnicy odwiedzają Rybnik, gdzie wdrożono autobusy wodorowe, Ostrawę, gdzie znajdują się instalacje wodorowe, Brno (kogeneracja) oraz Wiedeń, gdzie z powodzeniem działa zakład spalania odpadów MVA Spittelau.

Więcej aktualności

Ważne
487508806_1225627146229356_4566498710810082151_n

Opolskie na światowych targach w Hanowerze

Informacja
Ważne
bh_bh-bh-dzialanie511

Lista rankingowa (nabór 10-14 marca 2025) – Działanie 5.11 „Kształcenie ustawiczne”

Informacja
Ważne
IMG_2693

Kompetencje przyszłości na rzecz rozwoju młodych ludzi

Informacja
Ważne
ee85b55b-df7d-47dd-9e8d-c3cb70a98143

Plan Działań Pomocy Technicznej Instytucji Pośredniczącej FEO 2021-2027 na 2025 rok

Informacja
Ważne
IMG_2576

Energetyczna przyszłość Polski i Europy – wyzwania, zagrożenia i innowacje

Forum
Ważne
mentoring (Post na Facebooka)(1)

Rekrutacja do Programu Mentoringu Biznesowego przedłużona do 31 marca!

Forum
Ważne
IMG_4513

Podsumowanie działań OCRG za 2024 rok i plany na przyszłość

Informacja
Ważne

Komunikat dot. zmian w Regulaminie rekrutacji i udzielania wsparcia z dnia 07.03.2025

Informacja
Ważne
IMG_1697

Zadbaj o swój biznes, skorzystaj z wiedzy ludzi sukcesu

Informacja
Ważne
Logo_FE_dla_Opolskiego_RGB-1

Zasady horyzontalne - warto wiedzieć!

Informacja
Ważne
bh_bh-dzialanie511

Lista rankingowa – Działanie 5.11 kształcenie ustawiczne

Nabór
Ważne
Targi Budowlane BUDMA w Poznaniu

Opolskie na BUDMIE – region stawia na rozwój i innowacje

Informacja
Ważne
foto strona

Twoja firma może być konkurencyjna

Informacja
Ważne
image2

Slodkie Targi w Niemczech

Informacja
Ważne
Grunt na medal_2025

XI edycja ogólnopolskiego konkursu „GRUNT NA MEDAL” 2025

Informacja
Ważne
podpisanie umowy

Prace naukowe dla biznesu

Informacja
Ważne
bh_baner

Konkurs grantowy na wyjazd na targi HANNOVER MESSE

Informacja
Ważne
dzialanie17

Rusza nabór na wsparcie dla IOB w zakresie profesjonalizacji usług

Informacja
Ważne
meltmann (4)

Nowa fabryka firmy Meltmann w Ujeździe. Inwestycja w rozwój i nowoczesne technologie

Informacja
Ważne
bh_dzialanie511

Projekt 5.11 - nabór dla osób bezrobotnych (start 10.02.2025)

Informacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.