Trwa XVI Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki w Opolu, który koncentruje się na efektywności energetycznej i transformacji sektora energetycznego. Uczestnicy, w tym specjaliści z Polski i zagranicy, prezentują najnowsze rozwiązania technologiczne oraz omawiają planowane regulacje prawne, które wpłyną na całą Europę.
W Opolu dyskutują o ekoenergetycznej rewolucji. Trwający XVI Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki przyciąga ekspertów, samorządowców i innowatorów z całej Europy, którzy dzielą się najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. W tym roku, oprócz prezentacji nowoczesnych technologii, festiwal stał się platformą do dyskusji o przyszłości energetycznej kontynentu, integracji OZE z krajową siecią oraz roli samorządów w transformacji energetycznej. Festiwal to także okazja do wręczenia nagrody Zielonego Feniksa oraz zorganizowania wyjazdów studyjnych.
Spotkanie ekspertów i samorządowców
Festiwal skierowany jest głównie do samorządowców, specjalistów z sektora energetycznego oraz instytucji i firm odpowiedzialnych za zaopatrzenie w energię elektryczną. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Komisji Europejskiej, instytucji zajmujących się finansowaniem nowych rozwiązań związanych z ochroną środowiska oraz eksperci z USA, Czech i Szwecji. Omawiane są m.in. innowacyjne rozwiązania związane z tzw. „zieloną energią”.
Jak zaznacza Robert Węgrzyn, członek zarządu województwa opolskiego, takie forum daje szansę na wymianę doświadczeń z innymi krajami oraz na zaprezentowanie krajowych osiągnięć w dziedzinie ekoenergetyki. – Forum to pozwala porównać mechanizmy wdrożone u naszych sąsiadów, ale także umożliwia pokazanie rozwiązań opracowanych przez polski biznes i naukowców – mówi Robert Węgrzyn. – Cały proces transformacji energetycznej w Europie wynika z wyzwań, przed którymi staje nasz kontynent. Polska jest w czołówce krajów stawiających na nowoczesne technologie zarówno w zakresie produkcji, jak i zużycia energii. Świadomość ekologiczna społeczeństwa jest kluczowa. Dodatkowo, konferencja odbywa się w Opolu, gdzie studenci mają okazję posłuchać o kierunkach rozwoju sektora energetycznego – dodaje.
Innowacje Politechniki Opolskiej
W trakcie festiwalu głos zabrał także rektor Politechniki Opolskiej, Marcin Lorenc, który podkreślił znaczenie współpracy między samorządem, światem biznesu i nauką. – Uczelnia, bez wsparcia ze strony samorządu i biznesu, nie byłaby w stanie zrealizować wielu z tych projektów – mówi Marcin Lorenc. – Politechnika inwestuje w odnawialne źródła energii. Tydzień temu otworzyliśmy laboratorium INVEST-PARK LAB, które umożliwia badanie i rozwój nowych technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii. Przedsiębiorcy mogą korzystać z naszego wyposażenia, wartego milion złotych, aby optymalizować swoje rozwiązania. Przykładem jest Toyota, która w sposób wzorcowy planuje zużycie energii, nawet z miesięcznym wyprzedzeniem. Mając dane o prognozowanej pogodzie, możemy zarządzać mocą szczytową w naszym parku fotowoltaicznym. Koszty energii nie będą tanieć, dlatego poszukiwanie efektywnych rozwiązań jest kluczowe – podkreśla rektor Politechniki Opolskiej.
Polska na drodze do OZE
Konferencja skoncentrowana jest na zmianach, które zachodzą w polskim sektorze energetycznym. Jak zaznaczają prelegenci, Polska zmierza ku większemu wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, jednak zmiany te muszą być wprowadzane w sposób zrównoważony, uwzględniając potrzeby rynku pracy, rozwój regionalny oraz bezpieczeństwo energetyczne. Ważnym tematem omawianym podczas festiwalu jest również integracja odnawialnych źródeł energii z krajową siecią energetyczną.
Jacek Walski, prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „Zielony Feniks”, organizator festiwalu, zwraca uwagę na rosnące zainteresowanie panelami skierowanymi do młodzieży. – Młodsze pokolenie ma ogromną rolę do odegrania w transformacji energetycznej. W trakcie festiwalu rozmawiamy o sieciach energetycznych, energetyce lokalnej i prezentujemy rozwiązania, które sprawdzają się w innych krajach, jak np. w Szwecji – mówi Jacek Walski.
Kontrowersje wokół turbin wiatrowych i inne tematy
Podczas konferencji poruszane są także tematy, które budzą emocje wśród Polaków, takie jak kwestie związane z turbinami wiatrowymi. Inne omawiane zagadnienia to m.in. ciepłownictwo, nowoczesne instalacje przemysłowe oraz technologie poprawiające efektywność energetyczną i minimalizujące ślad węglowy.
Prof. dr hab. inż. Jan Kiciński z Zakładu Energetyki Rozproszonej w Instytucie Maszyn Przepływowych PAN zaznacza, że transformacja energetyczna w Polsce nie ma sensu, jeśli nie będzie ukierunkowana na samorządy i indywidualnych odbiorców. – Najważniejsze jest stworzenie samowystarczalnych energetycznie samorządów. Powinniśmy budować miejskie ekosystemy, które będą korzystać z rozproszonych źródeł energii. Nie ma jednej idealnej technologii – trzeba korzystać z synergii różnych rozwiązań, dobierając je do specyfiki konkretnych obiektów użyteczności publicznej – mówi prof. Jan Kiciński.
Nagrody Zielonego Feniksa i wyjazdy studyjne
Podczas wieczornej gali wręczono statuetki Zielonego Feniksa. Robert Węgrzyn, członek zarządu województwa opolskiego, zauważył, że wśród laureatów jest wiele samorządów z całej Polski. – To bardzo dobry sygnał, że rozwiązania z zakresu ekoenergetyki wdrażane są nie tylko przez instytucje publiczne, ale także przez mieszkańców. Przykładem jest spółdzielnia mieszkaniowa, która zamontowała panele fotowoltaiczne na balkonach – mówi Robert Węgrzyn.
Festiwal to także wyjazdy studyjne. W tym roku uczestnicy odwiedzają Rybnik, gdzie wdrożono autobusy wodorowe, Ostrawę, gdzie znajdują się instalacje wodorowe, Brno (kogeneracja) oraz Wiedeń, gdzie z powodzeniem działa zakład spalania odpadów MVA Spittelau.