Przejdź do sekcji:

To są bardzo dobrze wydane pieniądze

łukasiewicz laboratorium (15)

Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Opolu zmodernizował swoje laboratorium. Wspierać będzie rozwój innowacyjnych rozwiązań w ochronie środowiska oraz inżynierii materiałowej. Skorzystają z tego przedsiębiorcy.

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych (ICiMB) w Opolu zakończył kompleksową modernizację swojego laboratorium badawczo-rozwojowego, które teraz stanowi zaawansowane centrum wspierające rozwój innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska oraz inżynierii materiałowej. Inwestycja ta nie tylko wzmocni działalność naukową Instytutu, ale także zapewni przedsiębiorcom, zwłaszcza z sektora budowlanego, dostęp do nowoczesnych narzędzi badawczo-rozwojowych.

Nowe zaplecze badawcze ICiMB umożliwi prowadzenie zaawansowanych prac naukowych w obszarze ceramiki, materiałów budowlanych oraz technologii przyjaznych środowisku. Wdrożono tam najnowocześniejsze urządzenia do badań materiałowych, w tym sprzęt służący do analizy właściwości mechanicznych, termicznych i chemicznych materiałów budowlanych.

Nowoczesne technologie wspierają rozwój branży budowlanej

O tym, jak istotne jest zastosowanie nowoczesnych technologii w procesie badań materiałowych, mówi Agnieszka Cykan, pełniąca obowiązki lidera grupy badawczej w ICiMB.

- Nasza praca w laboratorium koncentruje się na badaniach materiałów budowlanych oraz odpadów przemysłowych, takich jak cementy, betony, pyły krzemionkowe, popioły lotne czy odpady. Oprócz oznaczania wskaźników promieniotwórczych, analizujemy również obecność metali ciężkich, alkalii oraz przeprowadzamy szereg badań fizykochemicznych. Współpracujemy ściśle z firmami budowlanymi, oferując wsparcie w zakresie badań i rozwoju technologii przyjaznych środowisku – mówi Agnieszka Cykan.

Korzystanie z zaawansowanych technologii pozwala na precyzyjne testowanie i optymalizowanie procesów produkcyjnych w branży budowlanej, co ma kluczowe znaczenie w kontekście rosnących wymagań środowiskowych.

Wspólny rozwój nauki i przemysłu

Agnieszka Cykan podkreśla również, jak ważna jest współpraca z uczelniami wyższymi. - Proponujemy współpracę z ośrodkami akademickimi, prowadząc wspólne prace badawcze, szczególnie w zakresie zagospodarowania odpadów – zaznacza.

Andrzej Marynowicz, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej, zwraca uwagę na wartość synergii między nauką a przemysłem. - Synergia istnieje dzięki temu, że kształcimy kadrę, która współpracuje bądź pracuje w instytucie. Kolejny element to współpraca w projektach badawczo-rozwojowych, w których łączymy nasze doświadczenie akademickie z potrzebami przemysłu budowlanego – podkreśla profesor Andrzej Marynowicz.

Nowoczesne laboratorium ICiMB to nie tylko inwestycja w rozwój naukowy, ale także odpowiedź na globalne wyzwania związane z ochroną środowiska i koniecznością dostosowania się do coraz bardziej rygorystycznych norm w przemyśle budowlanym.

Maria Mrówczyńska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, zaznacza, że  Centrum Inżynierii Środowiska w ICiMB jest jednym z elementów Sieci Badawczej Łukasiewicz. - Prowadzi ono badania na rzecz gospodarki niskoemisyjnej, rozwoju inżynierii materiałowej oraz zagospodarowania odpadów. To bardzo ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju całej gospodarki i badań naukowych w Polsce – mówi wiceminister.

Współpraca z przemysłem

ICiMB stawia na szeroką współpracę z przemysłem. Ma tutaj miejsce certyfikacja nowych technologii, prowadzone są badania na rzecz podniesienia standardów w polskim przemyśle materiałów budowlanych. Jak zauważa Robert Węgrzyn, członek zarządu województwa opolskiego, inwestycja w modernizację laboratorium ICiMB to bardzo dobry krok w stronę nowoczesnych technologii. - Dzięki tym badaniom możemy rozwijać materiały budowlane, które są bardziej funkcjonalne, ekologiczne i efektywne kosztowo. To pozwala zapewnić szybszą i tańszą budowę, bez uszczerbku na jakości, a wręcz poprawiając jej standardy – zauważa Robert Węgrzyn.

W trakcie uroczystości Instytut podpisał porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Opolskim.

ICiMB w Opolu stawia na innowacyjność i zrównoważony rozwój. Nowe zaplecze badawcze umożliwia prowadzenie prac naukowych, które będą miały istotny wpływ na przyszłość branży materiałów budowlanych. Instytut cały czas otwarty jest również na współpracę z opolskimi firmami.

 

Więcej aktualności

Ważne
dzialanie17

Rusza nabór na wsparcie dla IOB w zakresie profesjonalizacji usług

Informacja
Ważne
meltmann (4)

Nowa fabryka firmy Meltmann w Ujeździe. Inwestycja w rozwój i nowoczesne technologie

Informacja
Ważne
bh_dzialanie511

Projekt 5.11 - nabór dla osób bezrobotnych (start 10.02.2025)

Informacja
Ważne
bh_dzialanie511

Projekt 5.11 nabór otwarty (start 10.03.2025)

Informacja
Ważne
grafika 1

Vouchery dla MŚP na profesjonalne usługi świadczone przez akredytowane IOB

Nabór
Ważne
wręczenie certyfikatów dla IOB

Samorząd stawia na jakość

Informacja
Ważne
Projekt bez nazwy (11)

Kupuj u Swoich. Wspieraj lokalnych producentów z Opolszczyzny

Informacja
Ważne
smeo (7)

Pozytywnie wyróżnij się

Informacja
Ważne
Spotkanie grupy wdrażającej program ENAIBLER

Sztuczna inteligencja w urzędzie i biznesie. Fakt, nie mit

Informacja
Ważne
Tak było rok temu w trakcie kongresu

Porozmawiajmy o przyszłości, porozmawiajmy o gospodarce

Informacja
Ważne
spotkanie w Głubczycach

Głubczyce ważny region gospodarczy

Informacja
Ważne
monitoring_1

Łączymy doświadczenie z nowymi pomysłami

Informacja
Ważne
467776378_1131301972233425_8748711868856288639_n

Lokalne firmy liczą na wsparcie – dofinansowania kluczem do rozwoju

Informacja
Ważne
20241119_101510

Jak zmiany w polityce migracyjnej wpłyną na pracodawców?

Informacja
Ważne
20241118_090656

W poszukiwaniu genu przedsiębiorczości

Informacja
Ważne
Logotypy_poziom

Plan Działań Pomocy Technicznej Instytucji Pośredniczącej FEO 2021-2027 na 2023 rok

Informacja
Ważne
3 KONGRES  (Zdjecie w tle do wydarzenia Facebook)

III Regionalny Kongres Gospodarczy już niebawem!

Informacja
Ważne
20241113_092952

Transformacja energetyczna to konieczność

Informacja
Ważne
Zaproszenie OCRG i OTTO Work Force

Zadbaj o ciągłość i bezpieczeństwo swojego biznesu!

Informacja
Ważne
1_9

Spotkanie Informacyjne nt. 1.9 Wdrożenie B+R przez MŚP FEO 2021-2027

Informacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.