Przejdź do sekcji:

Sztuczna inteligencja w urzędzie i biznesie. Fakt, nie mit

Spotkanie grupy wdrażającej program ENAIBLER

Sztuczna inteligencja (AI) przestaje być jedynie tematyką dalekiej przyszłości. Województwo Opolskie, wraz z europejskimi partnerami, realizuje projekt ENAIBLER, który wspiera wdrażanie sztucznej inteligencji w sektorze publicznym i biznesie z korzyścią dla administracji i obywateli.

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

Polska znajduje się na etapie wdrażania dokumentów, które będą ułatwiały zastosowanie systemów AI w życiu publicznym. Urzędy, które już teraz podejmują pierwsze kroki w tym kierunku, opracowały rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które wspomogą urzędników oraz obywateli. AI może pomóc w automatycznym wyszukiwaniu dokumentów, załatwianiu spraw urzędowych, a także wspierać procesy takie jak uzyskiwanie odpisów aktów urodzenia czy kompletowanie dokumentów potrzebnych do wydania pozwolenia budowlanego. Już teraz AI pomaga także redaktorom stron internetowych w dostosowywaniu ich do wymogów ustawy o dostępności. Chodzi np. o automatyzację opisów zdjęcia czy napisów w filmach umieszczanych na stronie internetowej czy profilach społecznościowych.

AI w praktyce – przykłady z regionu

ENAIBLER to projekt, który zrzesza 8 partnerów z 5 regionów Unii Europejskiej, w tym jednostki samorządu terytorialnego, agencje rozwoju i uczelnie. Celem projektu jest umożliwienie cyfrowej transformacji regionów poprzez strategiczne wdrażanie sztucznej inteligencji. Województwo Opolskie angażuje w inicjatywę organizacje otoczenia biznesu, jednostki samorządu terytorialnego oraz lokalne firmy, które mają kluczową rolę w rozwoju technologii AI.

Sławomir Milewski z firmy netkoncept wskazuje, że celem jego firmy jest automatyzacja wielu procesów, które do tej pory były wykonywane manualnie, np. dostosowywanie treści stron internetowych do potrzeb osób z deficytem wzroku. Tworzone są również systemy, które umożliwiają urzędnikom szybsze i bardziej efektywne przetwarzanie dokumentów. - Stawiamy na rozwiązania, które automatyzują codzienną pracę w urzędach, w tym tworzenie opisów, które pomagają w dostosowaniu stron do przepisów o dostępności – mówi Sławomir Milewski.

Sztuczna inteligencja w biznesie: Rewolucja w finansach i zarządzaniu

Marcin Kawalerowicz z firmy CODEFUSION, specjalizującej się w tworzeniu oprogramowania dla sektora biznesowego, zaznacza, że AI wkracza także do sektora finansowego. W szczególności banki korzystają z systemów, które automatycznie wydają decyzje kredytowe, co znacząco przyspiesza procesy decyzyjne. - Jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej, która zmienia sposób funkcjonowania nie tylko biznesu, ale także administracji publicznej – mówi Marcin Kawalerowicz.

Wyzwania i korzyści związane z AI

Choć sztuczna inteligencja w administracji publicznej i biznesie ma ogromny potencjał, jej wdrożenie wiąże się również z wyzwaniami, takimi jak kwestie etyczne, bezpieczeństwo danych oraz zmiany w strukturze rynku pracy. Pracownicy administracji publicznej oraz sektora finansowego będą musieli dostosować się do nowych technologii, a rola analityków może ulec zmianie.

Odpowiedzialnym za wdrażanie programu ENAIBLER w województwie opolskim jest Marcin Staniszewski z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. – Chcemy aby sektor publiczny działający w województwie opolskim był w stanie wdrażać technologie oparte na AI. Angażujemy różnych partnerów z regionu np. organizacje otoczenia biznesu, jednostki samorządu terytorialnego oraz firmy. Firmy mają ogromną rolę związaną z wdrażaniem sztucznej inteligencji. Naszym zadaniem jest wsparcie ich – mówi Marcin Staniszewski.

Zaznaczmy, że to Fundusze Europejskie dla Opolskiego będą pomocne wdrażaniu takich projektów.

ENAIBLER promuje usługi i polityki publiczne wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI), które przynoszą korzyści obywatelom, firmom, organizacjom badawczym i samemu sektorowi publicznemu.

(PW)

Więcej aktualności

Ważne
487508806_1225627146229356_4566498710810082151_n

Opolskie na światowych targach w Hanowerze

Informacja
Ważne
bh_bh-bh-dzialanie511

Lista rankingowa (nabór 10-14 marca 2025) – Działanie 5.11 „Kształcenie ustawiczne”

Informacja
Ważne
IMG_2693

Kompetencje przyszłości na rzecz rozwoju młodych ludzi

Informacja
Ważne
ee85b55b-df7d-47dd-9e8d-c3cb70a98143

Plan Działań Pomocy Technicznej Instytucji Pośredniczącej FEO 2021-2027 na 2025 rok

Informacja
Ważne
IMG_2576

Energetyczna przyszłość Polski i Europy – wyzwania, zagrożenia i innowacje

Forum
Ważne
mentoring (Post na Facebooka)(1)

Rekrutacja do Programu Mentoringu Biznesowego przedłużona do 31 marca!

Forum
Ważne
IMG_4513

Podsumowanie działań OCRG za 2024 rok i plany na przyszłość

Informacja
Ważne

Komunikat dot. zmian w Regulaminie rekrutacji i udzielania wsparcia z dnia 07.03.2025

Informacja
Ważne
IMG_1697

Zadbaj o swój biznes, skorzystaj z wiedzy ludzi sukcesu

Informacja
Ważne
Logo_FE_dla_Opolskiego_RGB-1

Zasady horyzontalne - warto wiedzieć!

Informacja
Ważne
bh_bh-dzialanie511

Lista rankingowa – Działanie 5.11 kształcenie ustawiczne

Nabór
Ważne
Targi Budowlane BUDMA w Poznaniu

Opolskie na BUDMIE – region stawia na rozwój i innowacje

Informacja
Ważne
foto strona

Twoja firma może być konkurencyjna

Informacja
Ważne
image2

Slodkie Targi w Niemczech

Informacja
Ważne
Grunt na medal_2025

XI edycja ogólnopolskiego konkursu „GRUNT NA MEDAL” 2025

Informacja
Ważne
podpisanie umowy

Prace naukowe dla biznesu

Informacja
Ważne
bh_baner

Konkurs grantowy na wyjazd na targi HANNOVER MESSE

Informacja
Ważne
dzialanie17

Rusza nabór na wsparcie dla IOB w zakresie profesjonalizacji usług

Informacja
Ważne
meltmann (4)

Nowa fabryka firmy Meltmann w Ujeździe. Inwestycja w rozwój i nowoczesne technologie

Informacja
Ważne
bh_dzialanie511

Projekt 5.11 - nabór dla osób bezrobotnych (start 10.02.2025)

Informacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.