Sztuczna inteligencja (AI) przestaje być jedynie tematyką dalekiej przyszłości. Województwo Opolskie, wraz z europejskimi partnerami, realizuje projekt ENAIBLER, który wspiera wdrażanie sztucznej inteligencji w sektorze publicznym i biznesie z korzyścią dla administracji i obywateli.
Polska znajduje się na etapie wdrażania dokumentów, które będą ułatwiały zastosowanie systemów AI w życiu publicznym. Urzędy, które już teraz podejmują pierwsze kroki w tym kierunku, opracowały rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które wspomogą urzędników oraz obywateli. AI może pomóc w automatycznym wyszukiwaniu dokumentów, załatwianiu spraw urzędowych, a także wspierać procesy takie jak uzyskiwanie odpisów aktów urodzenia czy kompletowanie dokumentów potrzebnych do wydania pozwolenia budowlanego. Już teraz AI pomaga także redaktorom stron internetowych w dostosowywaniu ich do wymogów ustawy o dostępności. Chodzi np. o automatyzację opisów zdjęcia czy napisów w filmach umieszczanych na stronie internetowej czy profilach społecznościowych.
AI w praktyce – przykłady z regionu
ENAIBLER to projekt, który zrzesza 8 partnerów z 5 regionów Unii Europejskiej, w tym jednostki samorządu terytorialnego, agencje rozwoju i uczelnie. Celem projektu jest umożliwienie cyfrowej transformacji regionów poprzez strategiczne wdrażanie sztucznej inteligencji. Województwo Opolskie angażuje w inicjatywę organizacje otoczenia biznesu, jednostki samorządu terytorialnego oraz lokalne firmy, które mają kluczową rolę w rozwoju technologii AI.
Sławomir Milewski z firmy netkoncept wskazuje, że celem jego firmy jest automatyzacja wielu procesów, które do tej pory były wykonywane manualnie, np. dostosowywanie treści stron internetowych do potrzeb osób z deficytem wzroku. Tworzone są również systemy, które umożliwiają urzędnikom szybsze i bardziej efektywne przetwarzanie dokumentów. - Stawiamy na rozwiązania, które automatyzują codzienną pracę w urzędach, w tym tworzenie opisów, które pomagają w dostosowaniu stron do przepisów o dostępności – mówi Sławomir Milewski.
Sztuczna inteligencja w biznesie: Rewolucja w finansach i zarządzaniu
Marcin Kawalerowicz z firmy CODEFUSION, specjalizującej się w tworzeniu oprogramowania dla sektora biznesowego, zaznacza, że AI wkracza także do sektora finansowego. W szczególności banki korzystają z systemów, które automatycznie wydają decyzje kredytowe, co znacząco przyspiesza procesy decyzyjne. - Jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej, która zmienia sposób funkcjonowania nie tylko biznesu, ale także administracji publicznej – mówi Marcin Kawalerowicz.
Wyzwania i korzyści związane z AI
Choć sztuczna inteligencja w administracji publicznej i biznesie ma ogromny potencjał, jej wdrożenie wiąże się również z wyzwaniami, takimi jak kwestie etyczne, bezpieczeństwo danych oraz zmiany w strukturze rynku pracy. Pracownicy administracji publicznej oraz sektora finansowego będą musieli dostosować się do nowych technologii, a rola analityków może ulec zmianie.
Odpowiedzialnym za wdrażanie programu ENAIBLER w województwie opolskim jest Marcin Staniszewski z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. – Chcemy aby sektor publiczny działający w województwie opolskim był w stanie wdrażać technologie oparte na AI. Angażujemy różnych partnerów z regionu np. organizacje otoczenia biznesu, jednostki samorządu terytorialnego oraz firmy. Firmy mają ogromną rolę związaną z wdrażaniem sztucznej inteligencji. Naszym zadaniem jest wsparcie ich – mówi Marcin Staniszewski.
Zaznaczmy, że to Fundusze Europejskie dla Opolskiego będą pomocne wdrażaniu takich projektów.
ENAIBLER promuje usługi i polityki publiczne wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI), które przynoszą korzyści obywatelom, firmom, organizacjom badawczym i samemu sektorowi publicznemu.
(PW)