O dotychczasowych doświadczeniach i planowanych kolejnych działaniach podejmowanych w ramach poświęconego kulturze przemysłowej regionów projektu InduCult2.0 rozmawiają w Opolu jego partnerzy. Są wśród nich przedstawiciele ośmiu krajów.
Spotkanie potrwa od 10 do 12 października. Biorą w nim udział partnerzy z Austrii, Belgii, Czech, Chorwacji, Niemiec, Słowenii, Włoch oraz Polski. – Naszym celem jest podzielenie się dotychczasowymi rezultatami pracy, regionalnymi planami działań oraz wymiana doświadczeń – tłumaczy Carsten Debes, kierownik projektu ze strony jego partnera wiodącego, niemieckiego Powiatu Zwickau.
W pierwszym dniu spotkania w województwie opolskim jego uczestnicy w ramach poznawania kultury przemysłowej regionu odwiedzili Dobrotekę w Dobrodzieniu, nietypowy salon meblarski będący też centrum designu i wydarzeń dla branży meblarskiej na Opolszczyźnie. Odbyli także pierwsze z zaplanowanych spotkań w sali konferencyjnej domExpo – centrum wystawienniczego, budownictwa i wyposażenia wnętrz, które powstało w zabudowaniach po byłej cementowni Silesia – jednej z ośmiu działających w XIX i XX wieku w Opolu.
Przedstawiciele partnerów projektu zaprezentowali też m.in. plakaty promujące projekt InduCult2.0 oraz poświęcone kulturze przemysłowej i gospodarce każdego z regionów partnerskich broszury. Dlaczego na materiałach z woj. opolskiego znalazło się zdjęcie Zakładów Koksowniczych w Zdzieszowicach z Górą Świętej Anny w tle? - Ponieważ to widok i fotografia, w których kryje się wiele skojarzeń i treści dotyczących przemysłu, historii, religii, kultury i turystyki naszego regionu - tłumaczył kierujący projektem w Opolskim Marcin Staniszewski.
Całą, wykonaną w ramach InduCult2.0 broszurę dotyczącą kultury przemysłowej Opolszczyzny, załączamy poniżej. Mowa w niej m.in. o wapnie i cemencie, które w minionych wiekach stanowiły najważniejsze towary eksportowe naszego regionu; przemyśle chemicznym czy metalurgicznym, a także o rozwijających się dziś prężnie sektorach opolskiej gospodarki: przemyśle budowlanym, spożywczym, chemicznym czy motoryzacyjnym. Jest także informacja o założeniach dotyczących ożywionej kultury przemysłowej.
W kolejnych dniach uczestnicy spotkania zwiedzą m.in. zamek w Mosznej, firmę Chespa z Krapkowic oraz wystawę historycznego produktu regionalnego - porcelany tułowickiej w Pałacu w Sulisławiu.
Warto dodać, że w końcówce września osoby odpowiedzialne za projekt InduCult2.0 z naszego regionu wzięły udział w międzynarodowych warsztatach pt. „Współpraca Europy Centralnej na rzecz Przemysłu4.0”, które odbyły się w Budapeszcie. Ich celem była promocja i budowanie współpracy w projektach związanych z Przemysłem4.0 między przedsiębiorstwami oraz instytucjami badawczymi. Rozmawiano m.in. o zarządzania danymi, planowaniu rozwoju przedsiębiorstw, wykorzystaniu do wzmacniania potencjału specjalizacji inteligentnych w regionach poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii, a nawet o wykorzystaniu potencjału robotów.