Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki od 1 marca 2023 r. współrealizuje wraz z 6 partnerami reprezentującymi regiony Styrii (Austria), Południowo-wchodnia Bułgarii, Północno-wchodniej Finlandii, Zachodniej Grecji, Murcji (Hiszpania) i Nowej Akwitanii (Francja) projekt współpracy międzyregionalnej w ramach programu Interreg Europa pn. SMEOrigin - SMEs & European Original Geographical Indications (pol. SMEOrigin – MŚP i europejskie oznaczenia geograficzne).
Kraje europejskie oferują unikalne dziedzictwo regionalnych tradycji kulinarnych i zróżnicowany krajobraz specjałów, odzwierciedlający ich bogatą historię wieloetnicznego i kulturowego rozwoju. Żywność regionalna stanowi wspólne europejskie dziedzictwo kulturowe, w związku z czym jest także ważnym atutem gospodarczym wielu regionów Europy. Regionalne produkty żywnościowe mają ogromny wpływ na rozwój lokalny, są dobrem kulturowym i generują współpracę między różnymi sektorami, takimi jak turystyka i rolnictwo. Co więcej, znaczenie odpornego systemu żywnościowego stało się jeszcze bardziej widoczne podczas kryzysu Covid-19.
Ogólnym celem projektu jest poprawa polityki rozwoju regionalnego i programów finansowania mających na celu zwiększenie konkurencyjności MŚP w sektorze spożywczym. Mówiąc dokładniej, projekt ma na celu promowanie produktów z oznaczeniem geograficznym w zaangażowanych regionach poprzez poprawę standardów jakości MŚP, wspieranie ich transformacji cyfrowej i promowanie autentyczności produktów.
W wielu instrumentach polityki regionalnej produkty z oznaczeniami geograficznymi i sektor spożywczy są albo niedostatecznie reprezentowane, albo w ogóle nie są wymieniane. Partnerstwo będzie zatem dążyć, poprzez międzyregionalne uczenie się polityki oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, do poprawy odpowiednich polityk regionalnych i znalezienia programów mających na celu wspieranie sektora spożywczego. Ten międzyregionalny proces uczenia się będzie się odbywał w ramach wizyt studyjnych, wymiany dobrych praktyk i działań szkoleniowych. W planie projektu jest m.in. wizyta studyjna partnerów zagranicznych w woj. opolskim (w 2025 r.). Podczas projektu odbywać się będą również cykliczne spotkania regionalne: multilateralne i bilateralne z interesariuszami i ekspertami regionalnymi.
Partnerzy projektu:
Całkowity budżet projektu: 1 778 322 EUR
Kontakt: Marcin Staniszewski – Koordynator projektu, m.staniszewski@ocrg.opolskie.pl, tel. +48 77 40 33 668 / +48 515 424 015.