System wynagradzania i premiowania pracowników to temat najbliższego spotkania szefów firm w ramach Międzynarodowej Akademii Zarządzania. Cykl tych spotkań zaplanowano na cały rok. Jego podsumowaniem ma być skrypt, w którym opisane zostaną poruszane w trakcie spotkań tematy.
Międzynarodowa Akademia Zarządzania to kameralny cykl spotkań przedstawicieli świata biznesu, którzy wymieniają się doświadczeniami i spostrzeżeniami, dyskutując podczas poszczególnych sesji na wąsko zakreślone tematy. Organizuje ją Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. W ubiegłym roku odbyła się pierwsza jego edycja, w tym roku 1 marca rusza edycja druga. Spotkanie inauguracyjne odbędzie się w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu.
- Planujemy, by spotkania te odbywały się średnio raz w miesiącu, z wyjątkiem wakacji. Ale wszystko tu zależy od przedsiębiorców, bo to na ich wniosek cykl się odbywa. Tematy także proponują sami szefowie firm – wyjaśnia Magdalena Możdżeń, zastępca kierownika Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego w ramach OCRG, które koordynuje Akademię.
Tematem spotkania pierwszego będzie system wynagradzania i premiowania pracowników. Przedsiębiorcy uczestniczący w Międzynarodowej Akademii Zarządzania zaproponowali już, by na kolejnych sesjach poruszyć np. takie kwestie jak obszar B+R, organizacja szkoleń i dobór firm szkolących czy tzw. zarządzanie bez szefów.
Podczas spotkań, które odbywały się w ub. roku mówiono już np. o informatyzacji i wykorzystywaniu narzędzi elektronicznych w zarządzaniu przedsiębiorstwem, konkurencyjności i budowaniu przewag; budowaniu zasobów – ludzkich, materiałowych czy zasobów wiedzy oraz zarządzaniu kryzysem, a także o tym, co jest najtrudniejsze w przywództwie i jaki styl kierowania firmą prowadzi ich zdaniem do sukcesu.
W ramach II edycji cyklu Międzynarodowej Akademii Zarządzania, podobnie jak w pierwszej, uczestniczyć mają przedstawiciele kadry kierowniczej kilku znanych na Opolszczyźnie firm, takich jak np. Polaris, Pasta Food Company, MM Systemy, i-systems, Atmoterm czy Narzędziownia Pszenica. Nowością jest to, że spotkania te będą miały moderatora. Roli tej podjął się Lesław Adamczyk, dyrektor ds. ekonomicznych i prokurent firmy Atmoterm SA. Natomiast po zakończeniu cyklu powstać ma skrypt, w którym ujęte zostaną wszystkie poruszone w trakcie spotkań tematy tak, by spostrzeżenia szefów firm uczestniczących w Akademii mogły zostać przekazane szerzej.
Przedsiębiorcy, którzy brali udział w ubiegłorocznych spotkaniach cyklu podkreślali, że były one dla nich okazją do bardzo konkretnych, merytorycznych rozmów i wymiany doświadczeń z zakresu zarządzania. Uznali też, że wymiana wiedzy jest jedną z najważniejszych spraw potrzebnych obecnie w zarządzaniu. – Dlatego zdecydowaliśmy się kontynuować Międzynarodową Akademię Zarządzania – wyjaśniła kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera dr Iwona Święch-Olender.
Szefowa opolskiego COIE podkreśla też, że dla niej i osób zaangażowanych w koordynowanie cyklu spotkania w ramach Akademii to inspiracja do podejmowania kolejnych działań na rzecz przedsiębiorców. – Widać na nich, które tematy są obecnie gorąco przez świat biznesu dyskutowane i które budzą emocje. W ubiegłym roku udało się nam przekuć tę wiedzę na ciekawe dla przedsiębiorców warsztaty. Mam nadzieję, że w tym roku będzie podobnie – zaznaczyła Iwona Święch-Olender.