Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Kwestie wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w każdym wieku oraz zmiany jakie niosą wprowadzone w zeszłym roku dyrektywy unijne były głównymi tematami I Opolskiego Kongresu Kobiet . Wydarzeniu towarzyszyło hasło "Unia dla Kobiet. Równość się opłaca!"
Jak wynika z badań niezależnych organizacji problem nierównego traktowania kobiet i mężczyzn wciąż istnieje, a jednym z obszarów silnie doświadczających jego skutków jest rynek pracy. Dane statystyczne pokazują, że kobiety wciąż stanowią mniejszość w sferze biznesowej, zwłaszcza na wyższych szczeblach. – Jednoosobowe działalności gospodarcze tworzy 34% kobiet. Jeśli wejdziemy na wyższy poziom jak struktura rad nadzorczych czy zarządów dużych spółek to mamy w nich 8% kobiet. Cały czas warto promować aktywność kobiet. Równość szans kobiet i mężczyzn to jedna z naczelnych zasad unijnych – zaznaczył Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.
Działania podejmowane przez Unię Europejską oraz jej państwa członkowskie skutkują zauważalnymi postępami w zakresie równości kobiet i mężczyzn, co jest związane z zasadami horyzontalnymi polityki równości, niestety - jak wskazała Monika Ksieniewicz-Mil z Europejskiego Lobby Kobiet - wiele dziedzin życia wciąż jest zdominowane przez mężczyzn.
- Jeśli popatrzymy na statystyki unijne tzw. gender index, mamy do czynienia z nierównościami rzędu 10 do 30 procent w zależności od sfery. W życiu publicznym reprezentacja kobiet to np. 30% kobiet w sejmie, przy czym ogólnie patrząc w społeczeństwie polskim panie stanową 52%. Kobiety zdominowały większość organizacji pozarządowych, instytucji nieodpłatnych, są sołtyskami, tj. tam gdzie nie ma prestiżu i pieniędzy, tam jest dużo kobiet. Liczę, że UE tak będzie restrukturyzowała prawo, że zapanuje po prostu równość – wyjaśniła Monika Ksieniewicz-Mil.
- Aktywność kobiet w życiu publicznym jest coraz większa i jestem absolutnym zwolennikiem i orędownikiem tego, aby kobiety aktywne się realizowały a my, mam nadzieję, jesteśmy w stanie stwarzać ramy do tej aktywności. Co ważne, nad tym pracować muszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni – apelował Szymon Ogłaza, członek zarządu Województwa Opolskiego. Wymienił również pola, które w których nierówność powinna być niwelowana: m.in. nieproporcjonalna ilość kobiet w życiu publicznym, niewłaściwa struktura zarobków na tych samych stanowiskach i stereotypy, o których należy rozmawiać.
Zagadnienie dyskryminacji i stereotypów związanych z płciami powinno być eliminowane za pomocą prawa i dobrych praktyk wdrażanych przez pracodawców, polityków oraz organizacje pozarządowe. Jest to jednak niemożliwe bez odpowiedniej edukacji – naświetlania problemu nierówności i jej negatywnych skutków, a także promowania działań, które przyniosły pozytywne efekty. Dzięki takim właśnie inicjatywom budowana jest świadomość pomagająca przeciwdziałać niekorzystnym tendencjom.
I Opolski Kongres Kobiet zorganizowany został przez Punk Europe Directe Opole będący częścią Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki przy współpracy z Uniwersytetem Opolskim.