Przejdź do sekcji:

Unia dla Kobiet. Równość się opłaca!

IMG_9004

Kwestie wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w każdym wieku oraz zmiany jakie niosą wprowadzone w zeszłym roku dyrektywy unijne były głównymi tematami  I Opolskiego Kongresu Kobiet . Wydarzeniu towarzyszyło hasło "Unia dla Kobiet. Równość się opłaca!"

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

Jak wynika z badań niezależnych organizacji problem nierównego traktowania kobiet i mężczyzn wciąż istnieje, a jednym z obszarów silnie doświadczających jego skutków jest rynek pracy. Dane statystyczne pokazują, że kobiety wciąż stanowią mniejszość w sferze biznesowej, zwłaszcza na wyższych szczeblach. – Jednoosobowe działalności gospodarcze tworzy 34% kobiet. Jeśli wejdziemy na wyższy poziom jak struktura rad nadzorczych czy zarządów dużych spółek to mamy w nich 8% kobiet. Cały czas warto promować aktywność kobiet. Równość szans kobiet i mężczyzn to jedna z naczelnych zasad unijnych – zaznaczył Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Działania podejmowane przez Unię Europejską oraz jej państwa członkowskie skutkują zauważalnymi postępami w zakresie równości kobiet i mężczyzn, co jest związane z zasadami horyzontalnymi polityki równości, niestety -  jak wskazała Monika Ksieniewicz-Mil z Europejskiego Lobby Kobiet -  wiele dziedzin życia wciąż jest zdominowane przez mężczyzn.

 - Jeśli popatrzymy na statystyki unijne tzw. gender index, mamy do czynienia z  nierównościami rzędu 10 do 30 procent w zależności od sfery. W życiu publicznym reprezentacja kobiet to np. 30% kobiet w sejmie,  przy czym ogólnie patrząc w społeczeństwie polskim panie stanową 52%. Kobiety zdominowały większość organizacji pozarządowych, instytucji nieodpłatnych, są sołtyskami, tj. tam gdzie nie ma prestiżu i pieniędzy, tam jest dużo kobiet. Liczę, że UE tak będzie restrukturyzowała prawo, że zapanuje po prostu równość – wyjaśniła Monika Ksieniewicz-Mil.

- Aktywność kobiet w życiu publicznym jest coraz większa i jestem absolutnym zwolennikiem i orędownikiem tego, aby kobiety aktywne się realizowały a my, mam nadzieję, jesteśmy w stanie stwarzać ramy do tej aktywności. Co ważne, nad tym pracować muszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni – apelował Szymon Ogłaza, członek zarządu Województwa Opolskiego.  Wymienił również pola, które w których nierówność powinna być  niwelowana: m.in. nieproporcjonalna ilość kobiet w życiu publicznym, niewłaściwa struktura zarobków na tych samych stanowiskach i stereotypy, o których należy rozmawiać.

Zagadnienie dyskryminacji i stereotypów związanych z płciami powinno być eliminowane za pomocą prawa i dobrych praktyk wdrażanych przez pracodawców, polityków oraz organizacje pozarządowe. Jest to jednak niemożliwe bez odpowiedniej edukacji – naświetlania problemu nierówności i jej negatywnych skutków, a także promowania działań, które przyniosły pozytywne efekty. Dzięki takim właśnie inicjatywom budowana jest świadomość pomagająca przeciwdziałać niekorzystnym tendencjom. 

 I Opolski Kongres Kobiet zorganizowany został przez Punk Europe Directe Opole będący częścią Opolskiego Centrum  Rozwoju Gospodarki przy współpracy z Uniwersytetem Opolskim. 

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.