Zakończyliśmy właśnie VI edycję Opolskiego Programu Mentoringu Biznesowego. Podczas wspólnego spotkania, zarówno mentorzy jak ich podopieczni, mogli podzielić się zdobytym doświadczeniem.
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki działa na szeroką skalę i od początku naszego istnienia przyświecało nam główne zadanie: wspierać lokalne firmy, pomagać im się rozwijać, inwestować zarówno w swoją infrastrukturę, jak i pracowników. Przez 15 lat działalności Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podpisało około 1200 umów, za sprawą których możliwy był rozwój regionalnego biznesu, a realizacji doczekały się projekty warte łącznie około 2,5 miliarda złotych. Jednak program Mentoringu Biznesowego, choć nie zwiera wielkich kwot, posiada jedną cechę nadrzędną, która jest niepoliczalna: możliwość przekazania doświadczenia na zasadzie Mistrz - Uczeń.
- Posiadałem firmę już od kilku lat i wraz z jej rozwojem stanąłem w martwym punkcie. Nie byłem dalej w stanie funkcjonować przez złą organizację. Może bym doszedł do tego, jak to zrobić za np. 5 lat, ale dzięki pomocy pana Andrzeja Drosika wszystkie te kwestie udało mi się poukładać niemal od razu - mówił Sylwester Mazurkiewicz, jeden z uczestników programu.
Wszyscy uczestnicy podkreślali wartość wiedzy, którą na bazie relacji mogli pozyskać od swoich mentorów.
- Przyznam, że gdyby nie Agata Duliniec, to nie wiem w jakim punkcie bym teraz była. Okazuje się, że czasem rozwiązania i narzędzia potrzebne do tego, żeby sobie z różnymi zagadnieniami poradzić, mamy na wyciągnięcie ręki, tylko trudno je dostrzec. Jeśli mogę pozwolić sobie na szczerość, to współpraca z Agatą pomogła mi nie tylko w firmie, ale także, pod względem zarządzania swoim czasem, delegowania zadań i ustawiania ważności, w życiu prywatnym - wspominała Anna Karoń.
Jednak, jak się okazuje, program mentoringu biznesowego, działa w dwie strony, bowiem wymiana doświadczeń i uczenie się miało charakter wspólny.
- Musze przyznać, że Sandra Jagielska, która była moją podopieczną, wykazuje się ogromną dozą profesjonalizmu. Jestem przekonany, że w swoim fachu będzie jedną z najlepszych, jednak chciałbym dodać, że nauczyłem się od niej czegoś jeszcze. Sandra na każde nasze spotkanie przychodziła przygotowana, a jej czas przeznaczony na pracę jest ściśle określony, potrafi bowiem tak zaplanować sobie pracę, że posiada także niezmącony obowiązkami czas wolny, co w przypadku prowadzenia własnej działalności i bycia w biznesie jest niezwykle trudne. I to wszystko działa u niej nie tylko bez najmniejszego uszczerbku, ale przy zachowaniu najwyższego poziomu wykonywanych usług - mówił Andrzej Lepich.
Tegoroczna edycja Opolskiego Programu Mentoringu Biznesowego rozpoczęła się w lutym szeroką kampanią informacyjną. 20 kwietnia br. odbyło się spotkanie Dragons Den, podczas którego swoje firmy zaprezentowało 12 kandydatów na mentee. Ostatecznie mentorzy zdecydowali się wesprzeć 9 mentee. 10 czerwca odbyły się warsztaty dla mentee wprowadzające ich w proces mentoringu, natomiast mentorzy uczestniczyli w szkoleniu doskonalącym narzędzia pracy mentora w dniu 7 czerwca. Spotkania mentee z mentorami odbywały się w miesiącach od czerwca do listopada br. W planach są kolejne edycje.
MENTORZY:
MENTEE: