Przejdź do sekcji:

Rekordowe środki dla regionu - FEO 2021-2027

99

Dzięki Funduszom Europejskim dla Opolskiego 2021-2027 do Opolszczyzny popłynie rekordowe 966 milionów euro. Konferencja inaugurująca program, w ramach której doszło do uroczystego przekazania oficjalnej akceptacji Komisji Europejskiej dla FEO 2021-2027, odbyła się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. 

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 to największa jak do tej pory pula pieniędzy, która będzie miała realny wpływ na rozwój regionu, to także wymierne korzyści dla mieszkańców województwa opolskiego. Zakres tematyczny przewidziany w nadchodzącej perspektywie jest ogromny, nabory na projekty ruszą niebawem, ale już teraz można wymienić kwoty, które trafią do poszczególnych sektorów:  

  • 104 mln euro dla przedsiębiorców 
  • 22 mln euro dla pracowników przedsiębiorstw
  • 113 mln euro na rzecz wzrostu innowacyjności i konkurencyjności Opolszczyzny 
  • 32 mln euro dla studentów i pracowników naukowych 
  • 169,4 mln euro dla czystej energii i zasobów środowiska opolskiego
  • 147,3 mln euro na wspieranie opolskiego rynku pracy i edukację 

To tylko niektóre z kwot, bowiem zakres działania FEO 2021-2027 zawiera również takie zagadnienia jak poprawa jakości życia mieszkańców regionu, służbę zdrowia, inwestycje w kulturę oraz infrastrukturę, inwestycje społeczne, politykę senioralną, inwestycje w zrównoważony transport w regionie oraz wiele innych. Podczas konferencji wyjątkowość nowej perspektywy finansowej podkreślał Marszałek Andrzej Buła, zwracając przy okazji uwagę, że „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” to wspólna praca, wspólne doświadczenia i wspólne refleksje. – Tak zaczyna się prawdziwe partnerstwo i właśnie praca nad tym programem była takim partnerstwem, za które wszystkim bardzo serdecznie dziękuję.

W konferencji w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu udział wzięły także przedstawicielki Komisji Europejskiej, Cinza Masina z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego oraz Angela Martinez Sarasola z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE. - Jestem pod wrażeniem tego, jak wygląda wasz region. Wczoraj, kiedy wizytowaliśmy gminę Popielów, jadąc tam autem i tylko rozglądając się na prawo i lewo, naliczyłyśmy wspólnie 40 inwestycji, które realizowane były ze środków europejskich - wspominała w przemówieniu Angela Martinez Sarasola. Przygotowania i dobrego negocjowania opolskiego programu gratulował władzom regionu Piotr Zygadło z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. – Wszystkie programy regionalne udało się zatwierdzić do końca 2022 roku. Teraz trzeba szybko ruszać z konkursami i naborami, bo zegar „n+2” już zaczął tykać – mówił.

Oprócz wystąpień i uroczystego przekazania oficjalnej akceptacji dla FEO 2021-2027, miejsce miała również debata o funduszach europejskich, ich wpływie na rozwój samorządności oraz samego regionu i kraju. Udział w niej wzięli: Elżbieta Bieńkowska, była komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług oraz minister rozwoju i infrastruktury, Piotr Zygadło z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, dr Marek Szczepański, dyrektor w Banku Ochrony Środowiska S.A., a wcześniej specjalista związany z sektorem publicznym i odpowiedzialny za wdrażaniem pierwszych programów europejskich oraz prof. Jacek Szlachta ze Szkoły Głównej Handlowej. Debatę moderowała Karina Bedrunka, Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich UMWO, która wraz Jackiem Partyką,  Zastępca Dyrektora Departamentu, podjęli się prowadzenia całej konferencji. 

Jak informował w słowie podsumowującym Andrzej Buła, na luty i marzec zaplanowane są spotkania we wszystkich subregionach, połączone z warsztatami, by pokazać więcej szczegółów programu i jak najlepiej się do nowych projektów przygotować. W lutym prawdopodobnie po raz pierwszy spotka się Komitet Monitorujący, a pierwsze nabory ruszą już w tym kwartale.

Konferencję uświetnił koncert uczestniczki programu stypendialnego "Marszałkowskiego Talenty" Anny Furkałowskiej z zespołem Cellos.

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.