Przejdź do sekcji:

Rekordowe środki dla regionu - FEO 2021-2027

99

Dzięki Funduszom Europejskim dla Opolskiego 2021-2027 do Opolszczyzny popłynie rekordowe 966 milionów euro. Konferencja inaugurująca program, w ramach której doszło do uroczystego przekazania oficjalnej akceptacji Komisji Europejskiej dla FEO 2021-2027, odbyła się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. 

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 to największa jak do tej pory pula pieniędzy, która będzie miała realny wpływ na rozwój regionu, to także wymierne korzyści dla mieszkańców województwa opolskiego. Zakres tematyczny przewidziany w nadchodzącej perspektywie jest ogromny, nabory na projekty ruszą niebawem, ale już teraz można wymienić kwoty, które trafią do poszczególnych sektorów:  

  • 104 mln euro dla przedsiębiorców 
  • 22 mln euro dla pracowników przedsiębiorstw
  • 113 mln euro na rzecz wzrostu innowacyjności i konkurencyjności Opolszczyzny 
  • 32 mln euro dla studentów i pracowników naukowych 
  • 169,4 mln euro dla czystej energii i zasobów środowiska opolskiego
  • 147,3 mln euro na wspieranie opolskiego rynku pracy i edukację 

To tylko niektóre z kwot, bowiem zakres działania FEO 2021-2027 zawiera również takie zagadnienia jak poprawa jakości życia mieszkańców regionu, służbę zdrowia, inwestycje w kulturę oraz infrastrukturę, inwestycje społeczne, politykę senioralną, inwestycje w zrównoważony transport w regionie oraz wiele innych. Podczas konferencji wyjątkowość nowej perspektywy finansowej podkreślał Marszałek Andrzej Buła, zwracając przy okazji uwagę, że „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” to wspólna praca, wspólne doświadczenia i wspólne refleksje. – Tak zaczyna się prawdziwe partnerstwo i właśnie praca nad tym programem była takim partnerstwem, za które wszystkim bardzo serdecznie dziękuję.

W konferencji w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu udział wzięły także przedstawicielki Komisji Europejskiej, Cinza Masina z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego oraz Angela Martinez Sarasola z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE. - Jestem pod wrażeniem tego, jak wygląda wasz region. Wczoraj, kiedy wizytowaliśmy gminę Popielów, jadąc tam autem i tylko rozglądając się na prawo i lewo, naliczyłyśmy wspólnie 40 inwestycji, które realizowane były ze środków europejskich - wspominała w przemówieniu Angela Martinez Sarasola. Przygotowania i dobrego negocjowania opolskiego programu gratulował władzom regionu Piotr Zygadło z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. – Wszystkie programy regionalne udało się zatwierdzić do końca 2022 roku. Teraz trzeba szybko ruszać z konkursami i naborami, bo zegar „n+2” już zaczął tykać – mówił.

Oprócz wystąpień i uroczystego przekazania oficjalnej akceptacji dla FEO 2021-2027, miejsce miała również debata o funduszach europejskich, ich wpływie na rozwój samorządności oraz samego regionu i kraju. Udział w niej wzięli: Elżbieta Bieńkowska, była komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług oraz minister rozwoju i infrastruktury, Piotr Zygadło z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, dr Marek Szczepański, dyrektor w Banku Ochrony Środowiska S.A., a wcześniej specjalista związany z sektorem publicznym i odpowiedzialny za wdrażaniem pierwszych programów europejskich oraz prof. Jacek Szlachta ze Szkoły Głównej Handlowej. Debatę moderowała Karina Bedrunka, Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich UMWO, która wraz Jackiem Partyką,  Zastępca Dyrektora Departamentu, podjęli się prowadzenia całej konferencji. 

Jak informował w słowie podsumowującym Andrzej Buła, na luty i marzec zaplanowane są spotkania we wszystkich subregionach, połączone z warsztatami, by pokazać więcej szczegółów programu i jak najlepiej się do nowych projektów przygotować. W lutym prawdopodobnie po raz pierwszy spotka się Komitet Monitorujący, a pierwsze nabory ruszą już w tym kwartale.

Konferencję uświetnił koncert uczestniczki programu stypendialnego "Marszałkowskiego Talenty" Anny Furkałowskiej z zespołem Cellos.

Więcej aktualności

Ważne
IMG_3976

Pożyczki na efektywność energetyczną z częściowym umorzeniem już dostępne

Informacja
Ważne
bh-bh-bh-dzialanie511

Kształcenie ustawiczne - data kolejnego naboru!

Informacja
Ważne
487508806_1225627146229356_4566498710810082151_n

Opolskie na światowych targach w Hanowerze

Informacja
Ważne
bh_bh-bh-dzialanie511

Lista rankingowa (nabór 10-14 marca 2025) – Działanie 5.11 „Kształcenie ustawiczne”

Informacja
Ważne
IMG_2693

Kompetencje przyszłości na rzecz rozwoju młodych ludzi

Informacja
Ważne
ee85b55b-df7d-47dd-9e8d-c3cb70a98143

Plan Działań Pomocy Technicznej Instytucji Pośredniczącej FEO 2021-2027 na 2025 rok

Informacja
Ważne
IMG_2576

Energetyczna przyszłość Polski i Europy – wyzwania, zagrożenia i innowacje

Forum
Ważne
mentoring (Post na Facebooka)(1)

Rekrutacja do Programu Mentoringu Biznesowego przedłużona do 31 marca!

Forum
Ważne
IMG_4513

Podsumowanie działań OCRG za 2024 rok i plany na przyszłość

Informacja
Ważne

Komunikat dot. zmian w Regulaminie rekrutacji i udzielania wsparcia z dnia 07.03.2025

Informacja
Ważne
IMG_1697

Zadbaj o swój biznes, skorzystaj z wiedzy ludzi sukcesu

Informacja
Ważne
Logo_FE_dla_Opolskiego_RGB-1

Zasady horyzontalne - warto wiedzieć!

Informacja
Ważne
bh_bh-dzialanie511

Lista rankingowa – Działanie 5.11 kształcenie ustawiczne

Nabór
Ważne
Targi Budowlane BUDMA w Poznaniu

Opolskie na BUDMIE – region stawia na rozwój i innowacje

Informacja
Ważne
foto strona

Twoja firma może być konkurencyjna

Informacja
Ważne
image2

Slodkie Targi w Niemczech

Informacja
Ważne
Grunt na medal_2025

XI edycja ogólnopolskiego konkursu „GRUNT NA MEDAL” 2025

Informacja
Ważne
podpisanie umowy

Prace naukowe dla biznesu

Informacja
Ważne
bh_baner

Konkurs grantowy na wyjazd na targi HANNOVER MESSE

Informacja
Ważne
dzialanie17

Rusza nabór na wsparcie dla IOB w zakresie profesjonalizacji usług

Informacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.