Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Ponad 400 tys. zł – tyle wyniosły w ub. roku szacowane oszczędności opolskich firm, które wzięły udział w zakupach grupowych energii elektrycznej i gazu. Spotkanie ws. kolejnej edycji tych zakupów odbyło się 5 kwietnia. Wzięło w nim udział ok. 40 przedstawicieli firm z regionu.
Spotkanie ws. grupy zakupowej dotyczącej zakupu energii elektrycznej na 2018 r. odbyło się w Centrum Nauka-Biznes w Opolu. Jedną z firm, które przystąpiły w minionych latach do tej grupy, jest firma Galmet z Głubczyc. – W tym roku znów chcemy w tej grupie być, bo to daje nam konkretne, idące w dziesiątki tysięcy złotych oszczędności – mówi dyrektor finansowy firmy Bolesław Płotnicki i wylicza, że w ostatnich dwóch latach, gdy jego firma kupowała energię w ramach grupy, koszty zakupu prądu były niższe o ok. 10 proc.
Po raz kolejny w grupowych zakupach energii zamierza też wziąć udział firma Nestro ze Starego Olesna. Dyrektor firmy Radosław Gliński podał, że w ubiegłym roku dzięki wynegocjowanym w ramach grupy cenom Nestro zaoszczędziło na kosztach energii ok. 11 proc. w stosunku do cen uzyskanych wcześniej. – Dlatego uważam, że w tej inicjatywie warto brać udział – podkreślił Gliński.
Grupowe zakupy energii od 2014 roku organizuje Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Z roku na rok do grupy zakupowej przystępuje więcej firm. W 2016 r. wspólnie energię kupiło już 19 przedsiębiorstw z naszego regionu. Znalazły się wśród nich zarówno duże firmy, jak również te z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Piotr Regeńczuk z działającego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE) podaje, że całkowity wolumen dokonanego w ub. roku zakupu osiągnął 289 GWh (w 2015 było to 242 GWh energii), a średnia cena wyniosła 205,22 zł/ MWh.
- Mamy nadzieję, że oferując firmom nie tylko możliwość pozyskania unijnego wsparcia na realizację ich pomysłów czy terenów pod inwestycje, ale też wypracowania dodatkowych korzyści w trakcie bieżącego ich funkcjonowania przyczyniamy się do tego, że przedsiębiorcy będą się czuć lepiej w naszym regionie i będą się rozwijać – zaznacza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.
Organizowane 5 kwietnia spotkanie w Centrum Nauka-Biznes w Opolu dotyczyło zakupu energii na 2018 rok. Ofertę przedstawiła firma INNPACT, która poza naszą grupą będzie prowadzić negocjacje również w imieniu firm z województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego. – W ubiegłym roku całkowita wartość energii zakupionej przez firmy, w imieniu których negocjowaliśmy, wyniosła 70 mln zł. Dla sprzedawców taka wartość ma swój ciężar, a to przekłada się na możliwość wynegocjowania dobrych cen – mówił Paweł Durkiewicz, dyrektor handlowy INNPACT.
– Dlatego zachęcamy do udziału w grupie wszystkie zainteresowane tym przedsiębiorstwa. By wynegocjować z dostawcami jak najkorzystniejsze warunki dobrze połączyć siły zwiększając wolumen docelowego zakupu –– dodaje kierownik działającego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera dr Iwona Święch-Olender.
Udział w spotkaniu, które odbyło się 5 kwietnia, nie był zobowiązaniem do udziału w grupie. Rozdawane były jedynie deklaracje intencji przystąpienia do niej. Przedstawiciele firmy INNPACT podali, że firmy mogą zgłaszać chęć przystąpienia do czerwca br.
Podczas spotkania informacyjnego omówione zostały nie tylko szczegóły współpracy w zakresie zakupów grupowych, ale także nowe trendy w polityce energetycznej przedsiębiorstw.