Przejdź do sekcji:

Przyznano tytuły „Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom”

m12

Dziewiętnaście firm z woj. opolskiego otrzymało 6 września tytuł „Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom”. Kilkanaście wyróżniono również za wspieranie zatrudniania uchodźców z Ukrainy.

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Konkurs

Organizatorem konkursu Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom był Wydział Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Opolu, Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki oraz Lożą Opolską BCC.

- Za ten konkurs dziękuję organizatorom, bo to doskonały pomysł, by promować firmy szczególnie troszczące się o pracowników-cudzoziemców i wypracowujące dobre praktyki w tym zakresie – mówił Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. – Ale szczególnie dziękuję przedsiębiorcom, którzy otrzymują tytuł Opolskiej Firmy Przyjaznej Cudzoziemcom. Przede wszystkim za to, że w bardzo trudnych gospodarczo czasach potrafią Państwo zadbać o swoich pracowników, niezależnie od tego, jakiej są narodowości. Państwo są po prostu dobrymi pracodawcami.

Celem konkursu było docenienie tych pracodawców, którzy kierują się zasadami równego traktowania pracowników bez względu na pochodzenie oraz wspierają ich integrację. Do tegorocznej, drugiej już jego edycji, zgłosiło się 26 firm. Były wśród nich przedsiębiorstwa reprezentujące różne branże, m.in. budownictwo, transport, przemysł spożywczy i meblarski oraz opiekę zdrowia. Zatrudnieni są w nich cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy, ale także z Mołdawii, Egiptu, Kolumbii, Wenezueli i Iraku.

- Cudzoziemców zatrudniamy już od kilku lat. Są to obywatele Ukrainy – mówił Radosław Gliński, dyrektor zarządzający NETECS  Sp. Z o.o. grupy  NESTRO w Starym Oleśnie. - Do tej pory właściwie tylko ich zatrudnialiśmy. Ostatnie miesiące to jednak wyjątkowy czas, bo wsparliśmy ich również w zakresie organizowania pobytu w Polsce ich rodzin, pomagając znaleźć mieszkanie, urządzając je czy pomagając znaleźć miejsca w szkołach dla dzieci z tych rodzin. Wyszliśmy więc z pewnością poza standardowe kwestie związane z zatrudnieniem, które polegają na zapewnieniu miejsca pracy i wynagrodzenia. To nowa sytuacja, ale znaleźliśmy się w niej nie tylko my. Myślę, że obecnie nie da się funkcjonować w biznesie bez zatrudniania cudzoziemców, bo zasoby na rodzimym rynku są mocno ograniczone. Choć pracujemy od lat ze szkołami i mamy wielu uczniów w szkołach brażowych, to bez doświadczonych pracowników z zagranicy trudno byłoby funkcjonować.

Nagrody w konkursie Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom przyznane zostały w dwóch głównych kategoriach: „Pracodawców bezpośrednio zatrudniający cudzoziemców” oraz „Pracodawca korzystający z cudzoziemców zatrudnianych przez agencję pośrednictwa pracy”. Uwzględniono przy tym wielkość firmy. Osobno rozpatrywane były też zgłoszenia agencji pracy. W tym roku, ze względu na wyjątkową sytuację związaną z wojną w Ukrainie, doceniono również pracodawców, którzy zatrudnili uchodźców.

- Przy ocenie firm pod uwagę brany był m.in. sposób zatrudnienia cudzoziemca, czyli czy otrzymuje umowę o pracę lub czy jest zatrudniony w oparciu o umowę cywilnoprawną – wyjaśnia dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. - Ponadto uwzględniano dodatkowe świadczenia lub pomoc, którą pracodawca oferował zagranicznym pracownikom. Chodzi m.in. o zakwaterowanie, transport z pracy i do pracy, szkolenia zawodowe, pomoc w legalizacji pobytu lub w różnych sytuacjach kryzysowych.  Pytaliśmy także o wsparcie udzielane pracownikom z Ukrainy w związku z wojną, m.in. pomoc w sprowadzeniu do Polski członków ich rodzin.

Wręczenie nagród odbyło się w Sali konferencyjnej CeNaBiz Politechniki Opolskiej. Patronami wydarzenia byli  Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu.

 

WEiZ PO/OCRG

 

Pracodawcy nagrodzeni w drugiej edycji konkursu Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom

Wielkość firmy

Nazwa firmy

Nagroda

Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców bezpośrednio

Mikroprzedsiębiorstwa

Virgin Salon Urody i Rehabilitacji

I miejsce

Firmy małe

KM-HYDRO SC

I miejsce

Kundzir Ivan F.H.U META

II miejsce

VIKING - Łodzie Aluminiowe Regina Gryszpińska

III miejsce

Univ Schody Polska sp. z o. o.

Podziękowanie

Firmy średnie

Bardusch Polska Sp. z o. o.

I miejsce

Gniotpol Trailers Sp. z o.o.

II miejsce

Firmy duże

OK-Construction Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o.

I miejsce

"GALMET SP. Z O.O." SP.K.

II miejsce

PACKPROFIL SP. Z O.O.

III miejsce

Solidaris Sp.z o.o.

Podziękowanie

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu

Podziękowanie

Pracodawcy korzystających z cudzoziemców zatrudnianych przez agencję pośrednictwa pracy

Firmy średnie

NETECS  Sp.zo.o.  (grupa  NESTRO

I miejsce

Stolarstwo i Usługi Meblowo Budowlane Adrian Halupczok

II miejsce

Firmy duże

Polaris Poland Sp. z o.o.

I miejsce

Filplast Sp. z o.o.

II miejsce

 

International Automotive Components Polska Sp z. o. o.

II miejsce

Agencje pracy

Firma mała

Paretti

I miejsce

Firma średnia

Otto

I miejsce

 


Wyróżnienia za wspieranie zatrudnienia uchodźców z Ukrainy

"GALMET SP. Z O.O." SP.K.

Bardusch Polska Sp. z o. o.

ELSTEEL POLAND SP. Z O.O.

Filplast Sp. z o.o.

International Automotive Components Polska Sp z. o. o.

Nutricia Zakłady Produkcyjne SP z O.O. w Opolu

OK-Construction Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o.

OTTO Work Force Solutions Sp. z o.o.

PARETTi Sp. z o.o. Sp.k.

Paul Schockemöhle Logistics Polska Sp. z o.o.

PB BAUMAR Sp. z o.o.

Polaris Poland Sp. z o.o.

Solidaris Sp. z o.o.

Stolarstwo i Usługi Meblowo Budowlane Adrian Halupczok

TARCO Sp. z o.o.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu

VIKING - Łodzie Aluminiowe Regina Gryszpińska

Weegree Sp. z o.o. S.K.

ZPH Doktorvolt Zbigniew Maleska

Więcej aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.