Przejdź do sekcji:

Projekt SMEOrigin - SMEs & European original Geographical Indications

logo-smeorigin-min-min

Projekt SMEOrigin, to pionierska inicjatywa mająca na celu wspieranie produktów rolno-spożywczych z oznaczeniami geograficznymi (OG) w całej Europie. 

|stripAttributes

O projekcie

Ogólnym celem projektu jest poprawa polityki rozwoju regionalnego i programów finansowania mających na celu zwiększenie konkurencyjności MŚP w sektorze spożywczym. Mówiąc dokładniej, projekt ma na celu promowanie produktów z oznaczeniem geograficznym w zaangażowanych regionach poprzez poprawę standardów jakości MŚP, wspieranie ich transformacji cyfrowej i promowanie autentyczności produktów.

Realizacja

W trakcie pierwszego semestru projektu partnerzy zorganizowali w hiszpańskiej Murcji spotkanie inauguracyjne z uczestnikami regionalnymi, w ramach którego odbyła się wizyta studyjna na polach ryżowych  hiszpańskiej Calasparze oraz na Murcia Food Brokerage Event, na którym prezentowane były najnowsze technologie i innowacje zastosowane w sektorze rolno-spożywczym. Podczas kolejnych wydarzeń przedstawione zostały społecznościom lokalnym cele i założenia projektu. Spotkania te posłużyły jako platforma do zbadania lokalnych wyzwań i możliwości, zachęcając do dyskusji na temat możliwości rejestracji nowych wyrobów, systemów zachęt dla MŚP oraz tworzenia dynamicznych sieci biznesowych. 

Natomiast od 4 do 7 września odbyło się drugie spotkanie międzyregionalne projektu SMEOrigin w Patras w Grecji. Wydarzenie było okazją do wymiany dobrych praktyk i oczekiwań każdego regionu partnerskiego, a także do odwiedzenia MŚP z regionu Patras wytwarzających wysokiej jakości produkty z oznaczeniami geograficznymi (ChNP, ChOG, OG, GTS), wina z regionu Achai, bottarga z zatoki Messelonghi i fetę z Kalavryta.

W ramach spotkania otwarte zostały międzyregionalne panele eksperckie przedstawicieli biznesu, nauki, samorządu oraz sektora społecznego na temat wyzwań, rozwoju i innowacji w MŚP z sektora spożywczego z regionów partnerskich projektu - Styrii (Austria), południowo-wschodniej Bułgarii, województwa opolskiego, północno-wschodniej Finlandii, zachodniej Grecji, Murcji (Hiszpania) i Nowej Akwitanii (Francja). Dyskusje będą kontynuowane online w trakcie dalszej realizacji projektu.

Zakres projektu

W wielu instrumentach polityki regionalnej produkty z oznaczeniami geograficznymi i sektor spożywczy są albo niedostatecznie reprezentowane, albo w ogóle nie są wymieniane. Partnerstwo będzie zatem dążyć, poprzez międzyregionalne uczenie się polityki oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, do poprawy odpowiednich polityk regionalnych i znalezienia programów mających na celu wspieranie sektora spożywczego. Ten międzyregionalny proces uczenia się będzie się odbywał w ramach wizyt studyjnych, wymiany dobrych praktyk i działań szkoleniowych. W planie projektu jest m.in. wizyta studyjna partnerów zagranicznych w woj. opolskim (w 2025 r.). Podczas projektu odbywać się będą również cykliczne spotkania regionalne: multilateralne i bilateralne z interesariuszami i ekspertami regionalnymi.

Uczestnicy

Partnerzy projektu:

  • Steirische Wirtschaftsförderungsges.m.b.H. (partner wiodący projektu)
  • Stara Zagora Regional Economic Development Agency
  • Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki/Województwo Opolskie
  • Savonlinna Development Services
  • Opolskie Centre for Economy Development/Opolskie Voivodeship
  • University of Patras
  • Municipality of Calasparra
  • INTERBIO Aquitaine/ Limousin/ Poitou-Charentes
logo-smeorigin-min-min

Dodatkowe informacje

 Kontakt: Marcin Staniszewski – Koordynator projektu, m.staniszewski@ocrg.opolskie.pl, tel. +48 77 40 33 668 / +48 515 424 015.

Link do strony projektu: https://interregeurope.eu/smeorigin

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.