Kształcenie ustawiczne, który trwał od 10 do 14.03.2025 r., publikujemy listę rankingową.
Rusza nabór na preferencyjne pożyczki na termomodernizację, wymianę źródeł ciepła i OZE. Po środki mogą sięgnąć m.in. przedsiębiorcy, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego i podmioty samorządowe. W puli jest prawie 65 mln zł.
O szczegółach pożyczek na efektywność energetyczną, podczas konferencji prasowej, poinformował Robert Węgrzyn, członek zarządu województwa.
– We współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przygotowaliśmy kompleksowy pakiet rozwiązań, który umożliwia finansowanie inwestycji związanych z efektywnością energetyczną. W województwie opolskim do dyspozycji są trzy rodzaje pożyczek kierowanych do różnych grup odbiorców. Do uzyskania wsparcia nie jest wymagany wkład własny. Istnieje także możliwość skorzystania z częściowego umorzenia – tłumaczy Robert Węgrzyn.
– Mam nadzieję, że to zachęci do realizowania przedsięwzięć, które przyczyniają się nie tylko do większych oszczędności, ale także do polepszenia komfortu użytkowania budynków mieszkalnych i publicznych oraz znacząco wpłyną na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska – dodaje Węgrzyn.
Finansowanie można przeznaczyć m.in. na docieplenie budynków, wymianę stolarki okiennej, budowę magazynu energii elektrycznej czy instalacji OZE. Możliwe jest też wykorzystanie pożyczki na wymianę źródła ciepła na ekologiczne lub przyłączenie budynku do sieci ciepłowniczej. Ze środków pożyczki można również sfinansować modernizację oświetlenia ulicznego.
Środki na pożyczki są dostępne dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027.
– Z uznaniem przyjmujemy uruchomienie projektu Instrumenty finansowe w obszarze środowiska, który jest doskonałym przykładem zaangażowania regionu opolskiego w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w wysokości ponad 228 milionów zł, projekt ten umożliwi realizację kluczowych inwestycji w efektywność energetyczną oraz odnawialne źródła energii. Cieszymy się, że Bank Gospodarstwa Krajowego, jako podmiot wdrażający Fundusz Powierniczy, będzie współpracować z partnerami finansującymi w celu zapewnienia mikro i małym przedsiębiorstwom, jednostkom samorządu terytorialnego oraz wspólnotom mieszkaniowym dostępu do pożyczek z dotacją. Komisja Europejska z radością wspiera takie działania, które są nie tylko zgodne z unijnymi priorytetami, ale także przynoszą realne korzyści społecznościom lokalnym – Angela Martinez-Sarasola, kierownik Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.
Preferencyjne finansowanie – dla kogo i na jakich warunkach?
W ofercie finansowania efektywności energetycznej dostępne są pożyczki z dotacją w formie umorzenia:
Największą korzyścią jest możliwość zastosowania dotacji, czyli częściowego umorzenia kapitału pożyczki na poziomie 25 – 50 proc., po spełnieniu określonych warunków. Oprocentowanie pożyczek jest stałe i wynosi od 2 proc., dodatkowo pożyczkobiorcy mogą skorzystać z szeregu innych preferencji.
– Dodatkowe preferencje przewidzieliśmy między innymi dla inwestycji, które wykorzystują OZE oraz skutkują oszczędnościami w zużyciu energii na poziomie co najmniej 40 proc. W takich sytuacjach pożyczkobiorca możne ubiegać się o obniżenie oprocentowania nawet o 1 pkt proc., wydłużenie okresu spłaty do 120 miesięcy oraz karencji w spłacie do 10 miesięcy. Preferencyjne warunki są także stosowane, gdy inwestycja dotyczy budynków, które spełniają szczególne funkcje społeczne. Chodzi np. o szkoły, ośrodki zdrowia, instytucje kultury – mówi Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający Pionem Funduszy Europejskich BGK.
Obligatoryjnym elementem ubiegania się o pożyczkę jest audyt energetyczny, z którego musi wynikać zmniejszenie (w wyniku planowanej inwestycji) zużycia energii na poziomie min. 30 proc. Koszty audytu mogą być pokryte ze środków pożyczki. Wnioski o pożyczkę przyjmuje i rozpatruje Fundacja Rozwoju Śląska. Wartym podkreślenia jest fakt, że za udzielenie oraz obsługę pożyczki nie są pobierane żadne opłaty ani prowizje.