Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Spośród czterech firm opolscy przedsiębiorcy wybierali pośrednika, który będzie w ich imieniu negocjować ceny dostaw prądu i gazu na 2020 r. w ramach tworzonej właśnie grupy zakupowej. Udział w takiej grupie to dla firm szansa na duże oszczędności na opłatach za prąd i gaz.
Grupę zakupową na rok 2020 współtworzyć będą, tak jak w latach ubiegłych, firmy zorganizowane przez podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) oraz Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną (WSSE) Invest Park.
- W grupach zakupowych i spotkaniach im poświęconych uczestniczymy już piąty albo szósty rok z rzędu - mówi Marcin Łytka, główny energetyk firmy Vitroterm Murów S.A. - To dla nas opcja, dzięki której możemy wprowadzić oszczędności. Jak duże, zależy od roku. W jednym są większe, w innym mniejsze, ale zawsze jest to kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. A to dla firmy całkiem sporo.
Przedstawiciel firmy Vitroterm podkreśla, że korzyści z przynależności do grupy to nie tylko niższe rachunki za prąd. – Rynek energii w ostatnich latach jest tak ruchomy, że co roku dzieje się coś nowego. Warto bywać na spotkaniach takich, jak to dotyczące utworzenia grupy zakupowej i dowiadywać się, co będzie w najbliższej przyszłości i czego można spodziewać się w kolejnych latach.
Spotkanie przedstawicieli ponad 50 firm z woj. opolskiego zainteresowanych przystąpieniem do grupy zakupowej prądu i gazu na rok 2020 odbyło się w Opolu. Przedsiębiorcy wysłuchali prezentacji czterech firm, które chciały w ich imieniu negocjować ceny z dostawcami, a następnie zagłosowali na jedną z nich za pomocą specjalnej ankiety. Większością głosów wybrana została firma INNPACT z Wrocławia, która ceny prądu dla opolskich przedsiębiorców, zrzeszających się w grupy zakupowe za sprawą działań istniejącego w OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, negocjuje już od 4 lat.
Bogdan Plata, prezes INNPACT Sp. z o.o. wyjaśnia, że kierowana przez niego firma grupy zakupowe organizuje już w sumie od ośmiu lat. W ubiegłym roku zorganizowała ich w sumie cztery, w tym dwie z firmami zorganizowanymi przez WSSE i OCRG.
- Pierwszą uruchomiliśmy w czerwcu ubiegłego roku i tu udało się nam uzyskać bardzo dobre ceny zakupu energii i paliwa gazowego, bo jeszcze były one wtedy wyjątkowo niskie w stosunku do grup uruchomionych pod koniec roku – relacjonuje Bogdan Plata. – Potem mięliśmy już do czynienia z bardzo dużym wzrostem cen energii, prawie na poziomie pięćdziesięciu procent. Ci przedsiębiorcy, którzy kupili prąd wcześniej, w ramach wcześniej uruchomionej grupy, mogą się dzisiaj cieszyć z niższych cen, na poziomie około 260 złotych za megawatogodzinę. Na koniec roku ceny kształtowały się już na poziomie 360-370 zł na megawatogodzinę.
Ile opolskich firm przystąpi do grupy zakupowej energii i gazu na rok 2020 – to będzie wiadomo pod koniec marca. Do 8 marca deklaracje chęci przystąpienia do grupy mają złożyć firmy zainteresowane zakupem w taki sposób gazu. Deklaracje dotyczące przystąpienia do grupy zakupowej energii do firmy INNPACT trzeba wysyłać do 26 marca.
- Pomoc w organizowaniu grup zakupowych to jedno z tych działań naszej jednostki, jaką jest Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, które mają służyć wypracowaniu dodatkowych korzyści dla firm. Mamy nadzieję, że takie właśnie wsparcie tworzy przyjazny klimat dla przedsiębiorców w regionie – podkreśla marszałek województwa opolskiego Andrzeja Buła.