Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Kolejna, VII już edycja programu Mentoringu Biznesowego, dająca młodym przedsiębiorcom okazję do nauki biznesu od opolskich szefów i menedżerów dobiegła końca. Udział w niej wzięło 11 mentorów, którzy podzielili się wiedzą oraz doświadczeniem z młodszymi kolegami i koleżankami stawiającymi na rynku pierwsze kroki. Program trwał od lutego 2023r.
Pierwsza edycja Mentoringu Biznesowego odbyła się w 2017 roku, a kolejne cieszyły się coraz większym zainteresowaniem oraz zgromadziły łącznie ok. 70 młodych przedsiębiorców, którzy dzięki mentorom zgłębili takie zagadnienia jak: organizacja i zarządzanie czasem, komunikacja z klientem czy finanse firmy. Kontynuując program, poszerzono grono mentorów, do których dołączyli m.in: Adrian Kajda - twórca aplikacji internetowych oraz entuzjasta nowych technologii oraz Agnieszka Kossakowska - CEO Stegu, od wielu lat na kluczowych stanowiskach w pionach finansowych oraz zarządach spółek. Czerpanie z wiedzy i doświadczenia wybitnych ludzi biznesu z naszego regionu to rzecz nie do przecenienia.
- Cieszymy się, że w tegorocznej edycji grono mentorów powiększyło się o nowe osoby, dzięki czemu zakres tematyczny VII edycji programu jest jeszcze szerszy – dodaje Tomasz Hanzel. dyrektor OCRG.
Podczas tegorocznej edycji programu, oprócz spotkań indywidulanych pomiędzy mentorem a mentee będących podstawą programu, odbyły się także:
W sumie do Programu Mentoringu Biznesowego przyjęliśmy 31 zgłoszeń, chęć przekazania wiedzy podjęło 11 mentorów, którzy pod swoje skrzydła wzięli 13 mentee (2 mentorów zgodziło się przyjąć 2 podopiecznych). Jednym z nich był Zbigniew Kawalec, właściciel QZ Solutions - spółki technologicznej tworzącej własne, innowacyjne technologie i produkty cyfrowe dla rolnictwa. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że spodziewał się bardziej formalnych spotkań, związanych z przedstawieniem tabel i wskaźników, jednakże w późniejszym ważniejszą wartością była dla niego po prostu rozmowa. Sam fakt opowiedzenia o swoich dylematach czy wyzwaniach osobie bardziej doświadczonej (w tym przypadku była to Agnieszka Kossakowska) był kluczowy dla dalszych kroków, które go czekały podczas prowadzenia działalności.
- W mojej firmie, może nie wydarzyło się tak dużo spektakularnych zmian, natomiast po spotkaniach z mentorem na pewno w moim życiu prywatnym pojawiło się dużo dobrych rzeczy. Rozmowy i pytania stawiane przez mentorkę sukcesywnie wyznaczały mi kierunki działania i uświadomiły, że powinnam się skupić na wybraniu kilku ścieżek a nie rozdrabnianiu się na wiele wątków - opowiedziała Paulina Burzyńska, właścicielka firmy zajmującej się architekturą wnętrz i wzornictwem przemysłowym.
Oprócz branż technologicznych oraz projektowania wnętrz, w programie udział wzięli również przedsiębiorcy z branży agencji nieruchomości, produkcji desek wakeboardowych, produkcji konstrukcji stalowych - wózków szkółkarskich dla ogrodnictwa czy nowoczesnej psychomertii - badaniu osobowości nastawionych na wykorzystanie w biznesie.
W VII edycji mentoringu biznesowego roli mentorów podjęli się:
1. Agnieszka Kossakowska - Senior Finance Manager, w International Automotive Components Group
2. Adrian Kajda- twórca aplikacji Fuelio, mentor dla startupów w Google for Startups
3. Paweł Zieliński, dyrektor finansowy w Multiservice Sp. z o.o
4. Katarzyna Rudzińska, dyrektor personalny w firmie Nutricia Zakłady Produkcyjne
5. Andrzej Lepich, prezes zarządu Alu-Pro Polska Sp. z o.o. oraz Fenzi Polska Sp. z o.o.
6. Roland Krause, współwłaściciel firmy MM Systemy Sp. z o.o.
7. Agata Duliniec, Prezes Zarządu w firmie GT Trailers
8. Andrzej Drosik, były wieloletni dyrektor przemysłowy w Nutricia Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o.
9. Ryszard Błaszków, były wieloletni dyrektor zakładu Lessafre Polska
10. Lesław Adamczyk, współtwórca i właściciel butiku inwestycyjnego LEAD
11. Łukasz Majcher, dyrektor zakładu i członek zarządu Schattdecor Sp. z o.o.