Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Maszyny do badań zmęczeniowych i wytrzymałościowych czy takie, które pomagają w przewidzeniu awarii, są już do dyspozycji opolskich firm w otwartym właśnie laboratorium w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu. Kupiono je w ramach projektu „Kooperacyjne Opolskie – profesjonalne otoczenie biznesu” realizowanego przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).
OCRG to jednostka samorządu województwa opolskiego. Park Naukowo-Technologiczny podlega z kolei opolskiemu urzędowi miasta. - Otwarte właśnie laboratorium to modelowy przykład współpracy województwa i miasta, a także modelowy przykład wsparcia biznesu przez samorządowe instytucji otoczenia biznesu – uznał członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza. – Najważniejsze jest jednak to, że o tym jakie maszyny znalazły się w tym laboratorium, zadecydowali nie przedstawiciele OCRG czy PNT, ale sami przedsiębiorcy, ponieważ przed zakupem zbadano zapotrzebowanie z ich strony. Można więc zakładać, że sprzęt w tym laboratorium będzie ciągle wykorzystywany.
Maszyny, które zostały kupione w ramach projektu do PNT, są unikatowe w skali kraju. Ich koszt to ponad 1,8 mln zł. - Dzięki nim możliwy będzie swobodny dostęp do prowadzenia badań rozwojowych i testowania materiałów wykorzystywanych np. do produkcji maszyn czy konstrukcji budowlanych, materiałów polimerowych, które wymagają zmiennego pola nacisku – wyjaśnia prof. Jarosław Mamala, prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu Sp. z o.o. - Dzięki temu możliwe jest na przykład sprawdzenie, jak materiały działają w naturalnych warunkach, kiedy trzeba kilka tysięcy razy nacisnąć, by sprawdzić czy nie pękną. To ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi.
Do laboratorium PNT kupiono:
1) INSTRON 8802 - maszynę do badań zmęczeniowych i wytrzymałościowych. Dzięki jej wyposażeniu w specjalistyczny piec, materiały można testować nawet w temperaturze 1100 stopni C. Elementy można badać zarówno statycznie, jak i dynamicznie.
2) ELECTROFORCE 5500 - maszynę ze wzbudzeniem Boose, która służy do badania bardzo małych elementów. Jest bardzo dokładna, a wykorzystywać ją można do badań bardzo cienkich płytek czy przewodów elektrycznych, gumy, złączy, wytrzymałości klejów.
3) BASLER AG z oprogramowaniem Mercury RT - maszynę optyczną do badania poziomu odkształceń geometrii. Dzięki niej można określić, czy dany element po wykonaniu tysiąca lub miliona zgięć ulegnie odkształceniom.
4) SYSTEM POMIAROWY FASTTRACER SEQUOIA - czujnik przyspieszeń w trzech osiach o wysokim poziomie przenoszenia i częstotliwości próbkowania. Maszyna ta umożliwia prowadzenie przeglądów maszyn produkcyjnych i pomaga w przewidzeniu awarii oraz określeniu miejsc, w których może do nich dojść.
PNT Opole chce też pozyskać spektometr - sprzęt do określenia składu materiałów metalowych. W związku z tym, że jednostka nie może prowadzić działalności komercyjnej, to cena za korzystanie z maszyn Parku ma pokrywać jedynie koszty i obsługę. Dzięki temu będzie rynkowo konkurencyjna.
Maszyny do laboratorium PNT kupione zostały w ramach realizowanego przez OCRG projektu „Kooperacyjne Opolskie - profesjonalne otoczenie biznesu”. W jego ramach odbywają się m.in. spotkania, warsztaty czy szkolenia dla przedsiębiorców (np. Międzynarodowa Akademia Zarządzania; cykl warsztatów BeLean; spotkania klubu HR; spotkania benchmarkingowe) czy wyjazdy studyjne na targi branżowe i misje gospodarcze. Mają też miejsce inicjatywy podejmowane wspólnie z instytucjami otoczenia biznesu, takie jak np. Program Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego czy inicjatywy podejmowane przez OCRG we współpracy z uczelniami czy innymi jednostkami na rzecz przedsiębiorców np. odpowiadające na potrzeby rynku pracy Studia Praktyczne czy przynoszące firmom wymierne korzyści finansowe zakupy grupowe.
- Głównym celem projektu jest wsparcie regionalnych instytucji otoczenia biznesu, a w efekcie sektora małych i średnich przedsiębiorstw funkcjonujących w województwie opolskim poprzez wzmocnienie oferty instytucji otoczenia biznesu. Ma to skutkować tworzeniem nowych lub doskonaleniem dotychczas oferowanych przez instytucje otoczenia biznesu wyspecjalizowanych usług. Mamy nadzieję, że to co oferujemy firmom w ramach dotychczasowych działań projektowych odpowiada ich potrzebom – podkreśla dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.