Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą pełne nadziei i niosą ze sobą ciepło rodzinnych spotkań, wyzwań i wspólnego dzielenia się chwilami szczęścia.
Działające w ramach Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego COI ma być miejscem, w którym inwestor pozna możliwości ulokowania się w Kędzierzynie-Koźlu i uzyska informację o wszelkich ulgach, pozyskiwaniu zgód środowiskowych, pozwoleń budowlanych czy wsparciu.
- Zapraszam wszystkich inwestorów zainteresowanych terenami w Kędzierzynie-Koźlu właśnie do naszego Centrum Obsługi Inwestora – mówiła na otwarciu jednostki 4 września prezydent tego miasta Sabina Nowosielska. Zapewniła jednocześnie, że kierowany przez nią urząd będzie wspierać placówkę w sprawnej obsłudze procesów inwestycyjnych oraz uczestniczyć w kreowaniu strategii promocyjnej dla terenów inwestycyjnych gminy.
Kędzierzyńskie COI powstało w dawnym budynku NOT przy ul. Wojska Polskiego. W tym miejscu istnieją też Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy (KKPP), a także podlegające mu biuro nieruchomości oferujące biura, hale czy magazyny do wynajęcia oraz biuro Klastra Chemii Specjalistycznej Chem-Ster i biuro kędzierzyńsko-kozielskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
- Wszystkie te działalności stanowią elementy budowy kompleksowej obsługi biznesu oraz potencjalnych inwestorów – podkreśla Alicja Górska, prezes KKPP. – Dziś nie wystarczą dobre tereny inwestycyjne. Kluczowa jest kompleksowa oferta wskazująca na gospodarcze obszary synergii, zaplecze naukowe otwarte na współpracę z przemysłem, możliwości kształcenia pracowników czy zaplecze społeczne.
Górska dodała, że podlegające KKPP COI ma być miejscem, w którym przedsiębiorcy znajdą wszelkie niezbędne dla prowadzenia działalności informacje, bazy danych, oferty doradcze, szkoleniowe oraz wsparcie realizacji procedur i budowania kadry. – Ten zakres chcemy budować z naszymi partnerami: gminą Kędzierzyn-Koźle, kędzierzyńsko-kozielskim starostwem powiatowym, Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, z naszym biznesem i przy wsparciu społeczeństwa – dodaje prezes KKPP.
Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), w ramach którego od lat funkcjonuje Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE) koordynujące obsługę inwestorów w całym regionie zaznaczył, że pozyskanie inwestora to najczęściej proces długi i wymagający współpracy wielu stron: samorządu województwa, samorządów gmin, instytucji otoczenia biznesu, dostawców mediów, szkół.
- Nasze wieloletnie doświadczenia wskazują, że im lepiej przygotowane służby odpowiedzialne za pozyskiwanie inwestorów w gminach, im lepsza jest ich wiedza, im lepsze bazy danych i kontakty, tym skuteczniej można pozyskać nową firmę, a tym samym przyczynić się do powstawania kolejnych miejsc pracy. Dlatego powstanie sprofilowanej jednostki, która ma zająć się obsługą inwestorów, w drugim co do wielkości mieście regionu bardzo nas cieszy – uznał Wrzeciono.
Podkreślił też, że w ostatnich latach rośnie zainteresowanie zarówno terenami inwestycyjnymi w województwie opolskim, jak też w samym Kędzierzynie-Koźlu. Podał dla przykładu, że w 2015 roku do działającego w ramach OCRG COIE trafiło sto zapytań inwestorów, a w tym roku do końca sierpnia już 95. W 2015 roku 10 ofert dotyczyło tylko Kędzierzyna-Koźla, a w roku ubiegłym już 17. – To pokazuje, że tutejsze tereny i oferta miasta ma potencjał i wzbudza zainteresowanie – podkreślił.
Pomoc w obsłudze inwestorów i promocji terenów obiecali także władzom Kędzierzyna-Koźla obecni na otwarciu COI przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wśród atutów Kędzierzyna-Koźla wymienili m.in. dostępny wciąż w tym rejonie potencjał ludzki; dobrze uzbrojony teren; bogatą ofertę edukacyjną miasta, którą oferuje ono potencjalnym pracownikom; bogate otoczenie gospodarcze – np. w instytucje takie jak KKPP i atrakcyjną pomoc dla firm.