Diehl Controls Polska uroczyście świętowała otwarcie nowej hali produkcyjnej w Namysłowie. Inwestycja, warta 6 mln euro, ma umożliwić firmie zatrudniającej już ponad 1200 osób wprowadzenie do produkcji nowej generacji wyrobów.
W ramach rozbudowy zakładu Diehl Controls, która trwała od kwietnia 2016 r. do maja 2017 r., w Namysłowie powstały: hala produkcyjno-biurowa oraz hala przeznaczona do realizacji procesów logistycznych. Uroczyste ich otwarcie miało miejsce 31 maja na terenie zakładu. Jak wyjaśniają władze firmy – decyzja o tej inwestycji wyniknęła z potrzeby rozwoju firmy i konieczności wprowadzania przez nią do produkcji kolejnych nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Dzięki rozbudowie w namysłowskim zakładzie Diehl Controls mają być produkowane m.in.: wysokiej jakości elektroniczne interfejsy użytkowników oraz zaawansowane elektroniczne układy sterowania do wysokiej klasy urządzeń AGD.
Rozbudowa zakładu kosztowała 6 mln euro. - Jest to wartość inwestycji w budynki oraz infrastrukturę. Kwota ta nie uwzględnia natomiast planowanych nakładów inwestycyjnych w nowe linie produkcyjne – wyjaśnia dyrektor operacyjny Diehl Controls Wojciech Paruzel. I dodaje: - Przy założeniu, że nowa powierzchnia byłaby w pełni zagospodarowana, całkowita wartość inwestycji byłaby ponad dwukrotnie wyższa. Jest to jednak proces rozłożony na kilka lat.
Władze firmy wyjaśniają, że możliwa jest dalsza rozbudowa zakładu w Namysłowie – jeśli będzie miał miejsce wzrost zapotrzebowania na produkty Diehl Controls. - W przypadku kolejnej rozbudowy parku technologiczno-maszynowego naszej firmy może też znacznie ponad zaplanowane obecnie 150 osób wzrastać zatrudnienie – mówi dyrektor personalny firmy Grzegorz Kita.
Spółka Diehl Controls Polska powstała na bazie byłego Zakładu Elektrotechniki Motoryzacyjnej (ZEM) w Namysłowie produkującego alternatory do samochodów. Początkowo specjalizowała się w produkcji wkładów grzejnych do kuchenek elektrycznych z polami ceramicznymi. 1 kwietnia 2000 r. firma Diehl Controls rozpoczęła samodzielną działalność. Uruchomiona została wówczas produkcja mechanicznych urządzeń sterujących do pralek, a następnie programatorów do zmywarek oraz - w kolejnych latach - programatorów do suszarek. W roku 2002 Diehl Controls Polska rozpoczęła przygotowania do uruchomienia produkcji elektronicznej, która na początku odbywała się na jednej linii automatycznej, a w następnych latach rozwinęła się do dziesięciu nowoczesnych linii. Wzrost produkcji sterowników elektronicznych praktycznie całkowicie wyparł wtedy produkcję programatorów mechanicznych.
W 2006 r. do Wrocławia przeniesiony został Dział Rozwoju firmy. Obecnie mieszczą się tam laboratoria R&D oraz centrum kompetencji zakupów, sprzedaży i zarządzania projektami. Kolejny ważny krok dla Diehl Controls miał miejsce w 2011 r., kiedy została uruchomiona produkcja elementów sterowniczych wraz z elementami dekoracyjnymi. Natomiast w 2012 r. park technologiczny został powiększony o nowoczesną, zintegrowaną linię produkcyjną oraz nowoczesne systemy do Automatycznej Kontroli Optycznej (AOI) komponentów montażu powierzchniowego (SMT).
Rok 2013 stał pod znakiem głębokich zmian organizacyjnych w Diehl Controls w obszarze produkcji. Aby poprawić efektywność pracy i przygotować zakład do dalszego rozwoju został on podzielony, zgodnie z grupami produktów, na trzy niezależne obszary produkcyjne. - Całość zmian, polegających na fizycznej reorganizacji ułożenia maszyn i urządzeń, została przeprowadzona dzięki ogromnemu zaangażowaniu i determinacji całego zespołu. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że zakład pracuje 7 dni w tygodniu przez 24 godziny. Dzięki wysiłkom pracowników wprowadzane zmiany nie wpłynęły na jakość produkowanych wyrobów oraz terminowość ich dostaw – relacjonuje dyrektor łańcucha dostaw Diehl Controls Paweł Szczur.
Co ważne - dynamiczny rozwój firmy przekładał się na równie dynamiczny wzrost zatrudnienia. W ostatnich kilkunastu latach wzrosło ono o blisko 500% i wciąż rośnie.
Firma DIEHL Controls zdobywa też liczne nagrody i wyróżnienia. Są wśród nich np.:
- Opolska Nagroda Jakości 2010 przyznana przez Opolską Izbę Gospodarczą
- Gazela Biznesu 2009 dla najdynamiczniej rozwijających się firm
- Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej 2012 - nagroda Państwowej Inspekcji Pracy (szczebel wojewódzki i centralny)
- Srebrny Laur Umiejętności i Kompetencji 2012 Opolskiej Izby Gospodarczej
- Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji 2015 Opolskiej Izby Gospodarczej
- Diamenty Forbesa w latach 2013 i 2016