Przejdź do sekcji:

Ostrawa to najlepsze miejsce do rozmów o polsko-czeskim biznesie

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Wydarzenie

Inwestycje i innowacyjność w praktyce; fundusze europejskie, wspólne projekty oraz współpraca firm i instytucji w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także rynek pracy w krajach Grupy - to m.in. tematy paneli dyskusyjnych, które odbyły się w ramach XXII Spotkania Biznesu w Ostrawie.

 

Spotkanie odbyło się 29 czerwca w Urzędzie Miasta w Ostrawie oraz ogrodach Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie. Wzięli w nim udział przedstawiciele stu firm oraz 50 instytucji otoczenia biznesu i organizacji skupiających przedsiębiorców z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Wśród uczestników tego wydarzenia byli też ambasador RP w Pradze Grażyna Bernatowicz; ambasador Republiki Czeskiej w Warszawie Jakub Karfik oraz ambasador Republiki Słowacji w Pradze Petr Weiss, a także np. prezes Polsko-Czeskiej Izby Handlowej i pełnomocnik Rządu ds. Kraju Morawsko-Śląskiego, Karlowarskiego i Usteckiego Jiri Cienciala; prezydent Ostrawy Tomas Macura czy zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Przemysłu i Handlu Czech Jiri Dornak.

Woj. opolskie reprezentowali natomiast członek zarządu woj. opolskiego Antoni Konopka; dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Jacek Suski, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Roland Wrzeciono oraz wicedyrektor OCRG Małgorzata Adamska.

Tematem konferencji gospodarczej, w której wzięli udział wszyscy uczestnicy XXII Spotkania Biznesu, były "Szanse i możliwości rozwoju współpracy gospodarczej Grupy Wyszehradzkiej". Podsumowano na niej m.in. prezydencję Czech w Grupie Wyszehradzkiej; mówiono o programie i priorytetach prezydencji Słowacji w Radzie UE. Natomiast ambasador RP w Pradze poinformowała o założeniach prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej. Jak mówiła Grażyna Bernatowicz pięć głównych, równoważnych celów tej prezydencji to: silny głos Grupy Wyszehradzkiej w Unii Europejskiej; budowanie synergii poprzez wzmocniony dialog; bezpieczeństwo i stabilność regionu; tożsamość i wizerunek Grupy Wyszehradzkiej – rozumiane też jako promocja tej Grupy oraz spójność i powiązania – np. w zakresie infrastruktury drogowej czy kolejowej.

- Dyskusje, które miały miejsce podczas Spotkania w Ostrawie doskonale obrazuje powiedzenie: myśl globalnie, działaj lokalnie. Podejmowaliśmy na tym Spotkaniu wiele bieżących i ważnych tematów, istotnych dziś dla całej Europy. Ale posługiwaliśmy się przykładami dobrze układającej się współpracy naszych regionów – mówił Antoni Konopka podczas zorganizowanej w trakcie ostrawskiej imprezy konferencji prasowej.

Jednym z tematów Spotkania była właśnie współpraca regionów państw należących do Grupy Wyszehradzkiej. Marszałek Konopka mówił, jak ta współpraca wygląda po stronie woj. opolskiego i jego partnerskich regionów.

Podczas panelu poświęconego inwestycjom i innowacyjności uczestnicy dyskusji zwracali uwagę, że aby innowacje mogły powstawać w danym mieście czy regionie potrzebna jest edukacja na wysokim poziomie; mała ilość barier administracyjnych ze strony państwa oraz kapitał – niekoniecznie wielki, służący finansowaniu wynalazków, ale na początek taki, który pozwoliłby pracować innowatorom bez konieczności martwienia się o byt. W firmach natomiast – jak mówili – ważna jest np. kultura i organizacja pracy, jak również motywowanie pracowników do innowacyjnego myślenia. Przedstawiciele biznesu zapewniali, że nie ma firm, które nie myślą o rozwoju i wprowadzaniu innowacji, a tym samym o budowaniu przewag konkurencyjnych.

Z kolei uczestnicy panelu poświęconego rynkowi pracy w krajach Czwórki Wyszehradzkiej rozmawiali m.in. o wymianie siły roboczej na pograniczu; depopulacji w krajach tej Czwórki i tym, jak przekłada się to na rynki pracy w Polsce, Czechach na Słowacji i Węgrzech. Paneliści – w tym przedstawiciele urzędów pracy z Polski – zwracali uwagę m.in. na to, że procedury pozyskiwania pracowników z zagranicy są zbyt zbiurokratyzowane i należałoby je uprościć.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono relacjonował natomiast, że w woj. opolskim – zwłaszcza w powiatach o niskim, kilkuprocentowym bezrobociu – zaczyna brakować rąk do pracy. Powiedział, że bywa to dla niektórych firm kwestią ważniejszą, niż np. oferowane im na danym terenie ulgi. Dodał, że aby wyjść naprzeciw tym wyzwaniom OCRG podejmuje działania dot. np. wzmocnienia szkolnictwa zawodowego w regionie – tak, by bardziej związać je z biznesem i dostosować do jego potrzeb. Wrzeciono mówił również o realizowanym przez OCRG projekcie Opolski Program Stażowy, w ramach którego z funduszy unijnych finansowane są atrakcyjne, płatne staże dla absolwentów szkół wyższych, zawodowych i ponadgimnazjalnych. Co ważne – obecnie realizowana jest już druga edycja programu stażowego. Ponad 70 proc. osób, które brały udział w jego pierwszej edycji, znalazło pracę w ciągu 3 miesięcy od czasu zakończenia stażu. Z kolei podczas panelu poświęconego funduszom europejskim jego uczestnicy z Polski, Czech i Słowacji wymienili się informacjami o programach unijnych realizowanych w ich krajach i regionach oraz zainteresowaniu pieniędzmi z UE ze strony beneficjentów.

Wraz z OCRG do gościnnej Ostrawy pojechało kilkunastu przedsiębiorców z Opolszczyzny oraz kilku przedstawicieli izb gospodarczych i instytucji otoczenia biznesu. Wśród firm, które w Ostrawie szukały biznesowych inspiracji albo partnerów wśród tamtejszych przedsiębiorców były m.in. Filplast, Protec, Poliglotus, Trans Row, Elsteel, Loyal Solutions, ISM Consulting oraz kilku przedsiębiorców skupionych w Oleskim Koszyku, Opolskiej Izbie Gospodarczej czy Izbie Gospodarczej Śląsk.

Więcej aktualności

Ważne
a10

Satysfakcję z pracy a wypalenie zawodowe

Informacja
Ważne
ambasada biznesu

Przeciwdziałanie stresowi w pracy i wypaleniu zawodowemu tematem spotkania Ambasady Biznesu OCRG

Informacja
Ważne
info 2

Działanie 5.5 i 5.11 - terminy naborów

Informacja
Ważne
DSC00546-Poprawione-NR (Copy)

Wyróżnienia dla firm budujących regionalną gospodarkę

Informacja
Ważne
dzialanie511_2

OPOLSCY ZAWODOWCY II. NABÓR WNIOSKÓW W II TURZE ZAKOŃCZY SIĘ 16 PAŹDZIERNIKA

Informacja
Ważne
385517477_835686478049537_3311681554018071744_n

20-lecie Opolskiej Marki

Informacja
Ważne
IMG_9262

Opolskie dla biznesu po raz drugi!

Informacja
Ważne
KONGRES_Post na Facebooka

mBank partnerem strategicznym Kongresu "Opolskie dla biznesu"

Informacja
Ważne
IMG_8375

Innowacyjność, optymalizacja, nowoczesność – 10-lecie MM Systemy

Informacja
Ważne
k6

Kolejny nabór na prace badawczo-rozwojowe w MŚP

Informacja
Ważne
FEO1_1_graf

Pieniądze na wsparcie firm z Opolszczyzny

Informacja
Ważne
dzialanie511_2

Nabór wniosków na kursy i szkolenia // Krok po kroku

Informacja
Ważne
s1

II spotkanie międzyregionalne projektu SMEOrigin zakończone w greckim Patras

Informacja
Ważne
3

Znamy zwycięzców Turnieju Piłkarskiego o Puchar Marszałka!

Informacja
Ważne
IMG_6858

RUSZAMY Z NABOREM WNIOSKÓW NA STUDIA PODYPLOMOWE

Informacja
Ważne
II OPOLSKI KONGRES GOSPODARCZY_SM

II Opolski Kongres Gospodarczy // ZAREZERWUJ DATĘ!

Informacja
Ważne
4123

Wizyta przedstawicieli Opolszczyzny na targach w Monachium

Informacja
Ważne
aktywizacja

Aktywizacja kobiet z niepełnosprawnościami i zagrożonych wykluczeniem zawodowym

Informacja
Ważne
FEO 2021-2027 - umowa z BGK

Pożyczki na zwiększenie efektywności energetycznej gospodarki w regionie

Informacja
Ważne
Konferencja CSR_grafika

Społeczna odpowiedzialność biznesu czyli CSR w praktyce. Konferencja nt. profilaktyki zdrowia

Informacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.