Przejdź do sekcji:

Ostrawa to najlepsze miejsce do rozmów o polsko-czeskim biznesie

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Wydarzenie

Inwestycje i innowacyjność w praktyce; fundusze europejskie, wspólne projekty oraz współpraca firm i instytucji w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także rynek pracy w krajach Grupy - to m.in. tematy paneli dyskusyjnych, które odbyły się w ramach XXII Spotkania Biznesu w Ostrawie.

 

Spotkanie odbyło się 29 czerwca w Urzędzie Miasta w Ostrawie oraz ogrodach Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie. Wzięli w nim udział przedstawiciele stu firm oraz 50 instytucji otoczenia biznesu i organizacji skupiających przedsiębiorców z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Wśród uczestników tego wydarzenia byli też ambasador RP w Pradze Grażyna Bernatowicz; ambasador Republiki Czeskiej w Warszawie Jakub Karfik oraz ambasador Republiki Słowacji w Pradze Petr Weiss, a także np. prezes Polsko-Czeskiej Izby Handlowej i pełnomocnik Rządu ds. Kraju Morawsko-Śląskiego, Karlowarskiego i Usteckiego Jiri Cienciala; prezydent Ostrawy Tomas Macura czy zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Przemysłu i Handlu Czech Jiri Dornak.

Woj. opolskie reprezentowali natomiast członek zarządu woj. opolskiego Antoni Konopka; dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Jacek Suski, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Roland Wrzeciono oraz wicedyrektor OCRG Małgorzata Adamska.

Tematem konferencji gospodarczej, w której wzięli udział wszyscy uczestnicy XXII Spotkania Biznesu, były "Szanse i możliwości rozwoju współpracy gospodarczej Grupy Wyszehradzkiej". Podsumowano na niej m.in. prezydencję Czech w Grupie Wyszehradzkiej; mówiono o programie i priorytetach prezydencji Słowacji w Radzie UE. Natomiast ambasador RP w Pradze poinformowała o założeniach prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej. Jak mówiła Grażyna Bernatowicz pięć głównych, równoważnych celów tej prezydencji to: silny głos Grupy Wyszehradzkiej w Unii Europejskiej; budowanie synergii poprzez wzmocniony dialog; bezpieczeństwo i stabilność regionu; tożsamość i wizerunek Grupy Wyszehradzkiej – rozumiane też jako promocja tej Grupy oraz spójność i powiązania – np. w zakresie infrastruktury drogowej czy kolejowej.

- Dyskusje, które miały miejsce podczas Spotkania w Ostrawie doskonale obrazuje powiedzenie: myśl globalnie, działaj lokalnie. Podejmowaliśmy na tym Spotkaniu wiele bieżących i ważnych tematów, istotnych dziś dla całej Europy. Ale posługiwaliśmy się przykładami dobrze układającej się współpracy naszych regionów – mówił Antoni Konopka podczas zorganizowanej w trakcie ostrawskiej imprezy konferencji prasowej.

Jednym z tematów Spotkania była właśnie współpraca regionów państw należących do Grupy Wyszehradzkiej. Marszałek Konopka mówił, jak ta współpraca wygląda po stronie woj. opolskiego i jego partnerskich regionów.

Podczas panelu poświęconego inwestycjom i innowacyjności uczestnicy dyskusji zwracali uwagę, że aby innowacje mogły powstawać w danym mieście czy regionie potrzebna jest edukacja na wysokim poziomie; mała ilość barier administracyjnych ze strony państwa oraz kapitał – niekoniecznie wielki, służący finansowaniu wynalazków, ale na początek taki, który pozwoliłby pracować innowatorom bez konieczności martwienia się o byt. W firmach natomiast – jak mówili – ważna jest np. kultura i organizacja pracy, jak również motywowanie pracowników do innowacyjnego myślenia. Przedstawiciele biznesu zapewniali, że nie ma firm, które nie myślą o rozwoju i wprowadzaniu innowacji, a tym samym o budowaniu przewag konkurencyjnych.

Z kolei uczestnicy panelu poświęconego rynkowi pracy w krajach Czwórki Wyszehradzkiej rozmawiali m.in. o wymianie siły roboczej na pograniczu; depopulacji w krajach tej Czwórki i tym, jak przekłada się to na rynki pracy w Polsce, Czechach na Słowacji i Węgrzech. Paneliści – w tym przedstawiciele urzędów pracy z Polski – zwracali uwagę m.in. na to, że procedury pozyskiwania pracowników z zagranicy są zbyt zbiurokratyzowane i należałoby je uprościć.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono relacjonował natomiast, że w woj. opolskim – zwłaszcza w powiatach o niskim, kilkuprocentowym bezrobociu – zaczyna brakować rąk do pracy. Powiedział, że bywa to dla niektórych firm kwestią ważniejszą, niż np. oferowane im na danym terenie ulgi. Dodał, że aby wyjść naprzeciw tym wyzwaniom OCRG podejmuje działania dot. np. wzmocnienia szkolnictwa zawodowego w regionie – tak, by bardziej związać je z biznesem i dostosować do jego potrzeb. Wrzeciono mówił również o realizowanym przez OCRG projekcie Opolski Program Stażowy, w ramach którego z funduszy unijnych finansowane są atrakcyjne, płatne staże dla absolwentów szkół wyższych, zawodowych i ponadgimnazjalnych. Co ważne – obecnie realizowana jest już druga edycja programu stażowego. Ponad 70 proc. osób, które brały udział w jego pierwszej edycji, znalazło pracę w ciągu 3 miesięcy od czasu zakończenia stażu. Z kolei podczas panelu poświęconego funduszom europejskim jego uczestnicy z Polski, Czech i Słowacji wymienili się informacjami o programach unijnych realizowanych w ich krajach i regionach oraz zainteresowaniu pieniędzmi z UE ze strony beneficjentów.

Wraz z OCRG do gościnnej Ostrawy pojechało kilkunastu przedsiębiorców z Opolszczyzny oraz kilku przedstawicieli izb gospodarczych i instytucji otoczenia biznesu. Wśród firm, które w Ostrawie szukały biznesowych inspiracji albo partnerów wśród tamtejszych przedsiębiorców były m.in. Filplast, Protec, Poliglotus, Trans Row, Elsteel, Loyal Solutions, ISM Consulting oraz kilku przedsiębiorców skupionych w Oleskim Koszyku, Opolskiej Izbie Gospodarczej czy Izbie Gospodarczej Śląsk.

Więcej aktualności

Ważne
487508806_1225627146229356_4566498710810082151_n

Opolskie na światowych targach w Hanowerze

Informacja
Ważne
bh_bh-bh-dzialanie511

Lista rankingowa (nabór 10-14 marca 2025) – Działanie 5.11 „Kształcenie ustawiczne”

Informacja
Ważne
IMG_2693

Kompetencje przyszłości na rzecz rozwoju młodych ludzi

Informacja
Ważne
ee85b55b-df7d-47dd-9e8d-c3cb70a98143

Plan Działań Pomocy Technicznej Instytucji Pośredniczącej FEO 2021-2027 na 2025 rok

Informacja
Ważne
IMG_2576

Energetyczna przyszłość Polski i Europy – wyzwania, zagrożenia i innowacje

Forum
Ważne
mentoring (Post na Facebooka)(1)

Rekrutacja do Programu Mentoringu Biznesowego przedłużona do 31 marca!

Forum
Ważne
IMG_4513

Podsumowanie działań OCRG za 2024 rok i plany na przyszłość

Informacja
Ważne

Komunikat dot. zmian w Regulaminie rekrutacji i udzielania wsparcia z dnia 07.03.2025

Informacja
Ważne
IMG_1697

Zadbaj o swój biznes, skorzystaj z wiedzy ludzi sukcesu

Informacja
Ważne
Logo_FE_dla_Opolskiego_RGB-1

Zasady horyzontalne - warto wiedzieć!

Informacja
Ważne
bh_bh-dzialanie511

Lista rankingowa – Działanie 5.11 kształcenie ustawiczne

Nabór
Ważne
Targi Budowlane BUDMA w Poznaniu

Opolskie na BUDMIE – region stawia na rozwój i innowacje

Informacja
Ważne
foto strona

Twoja firma może być konkurencyjna

Informacja
Ważne
image2

Slodkie Targi w Niemczech

Informacja
Ważne
Grunt na medal_2025

XI edycja ogólnopolskiego konkursu „GRUNT NA MEDAL” 2025

Informacja
Ważne
podpisanie umowy

Prace naukowe dla biznesu

Informacja
Ważne
bh_baner

Konkurs grantowy na wyjazd na targi HANNOVER MESSE

Informacja
Ważne
dzialanie17

Rusza nabór na wsparcie dla IOB w zakresie profesjonalizacji usług

Informacja
Ważne
meltmann (4)

Nowa fabryka firmy Meltmann w Ujeździe. Inwestycja w rozwój i nowoczesne technologie

Informacja
Ważne
bh_dzialanie511

Projekt 5.11 - nabór dla osób bezrobotnych (start 10.02.2025)

Informacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.