Przejdź do sekcji:

Opolszczyzna – istotny gracz na rynku automotive

automotive

Według statystyk branża motoryzacyjna miniony rok może uznać za udany. Według danych AutomotiveSuppliers od stycznia do września 2023 roku wyprodukowano o 34,6% więcej pojazdów samochodowych niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Rozwój branży automotive przyspieszył również na Opolszczyźnie.

Zobacz inne aktualności z katergorii:
Informacja

Po kryzysach związanych z pandemią, wybuchem wojny w Ukrainie i towarzysząca im reorganizacją światowego łańcucha dostaw branża motoryzacyjna znajduje się w fazie ożywienia. Trwająca od ubiegłego roku poprawa dostępności surowców i komponentów przełożyła się na wzrost produkcji pojazdów. Według danych Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych Newmark Polska, około 10 procent całkowitego popytu rejestrowanego u naszych sąsiadów z Dolnego Śląska stanowią właśnie firmy z sektora automotive. W rzeczywistości udział ten może być jeszcze większy, gdyż statystyki nie uwzględniają powierzchni wynajmowanej przez dostawców oraz innych firm współpracujących pośrednio z branżą motoryzacyjną. Na tej bliskości korzysta Opolszczyzna, która dzięki lokalizacji przy pasie autostrady A4 dzięki wpisuje się w większy obszar gospodarczy.

 – Jest to teren podzielony administracyjnie między dolnośląskie, opolskie i śląskie, jednak biorąc pod uwagę sieci kooperacyjne coraz bardziej zaczyna stanowić jeden obszar wzmożonej aktywności gospodarczej – mówi Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa Opolskiego.

Wskazując inwestycje kluczowe dla regionu warto zwrócić uwagę na współpracę Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Najważniejsze kryteria dotyczyły tworzenia nowych miejsc pracy, wykorzystania innowacyjnych technologii i współpracy z zagranicą, wysokiej jakości kultury pracy, poważnego podejścia do tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu, wykorzystania OZE czy otwartości na płatne staże i praktyki. – Od 2018 roku firma inwestująca na Opolszczyźnie może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. W naszym regionie ulga jest największa bo sięga aż 40 proc., dla porównania w Śląskiem jest to 30 proc., a w Dolnośląskiem – 25 proc.  – tłumaczy Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Jednym z sukcesów tej polityki jest z pewnością pozyskanie firmy Posco Mobility Solution Poland, która ogłosiła plany zbudowania nowoczesnej fabryki rdzeni do silników napędowych w Brzegu.  Inwestycja ta, opiewająca na kwotę 183,6 mln zł, skorzysta ze zwolnień podatkowych, a jej realizacja rozpocznie się w kwietniu 2024 r. Posco, jako piąty na świecie producent stali, wykazuje swoje zaangażowanie w promowanie ekologicznych technologii, a inwestycja stanowi ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Kolejną wielką inwestycją, tym razem na terenie Nysy jest wspólna inicjatywa firm Umicore oraz Volkswagen – spółka IONWAY, która jest istotnym krokiem zwiększenia roli Unii Europejskiej jako solidnego gracza na globalnym rynku elektromobilności. – Jej siedziba znajduje się w Brukseli, a pierwszy zakład produkcyjny powstanie w Nysie, w pobliżu istniejącej już fabryki należącej do firmy Umicore.  Inwestycję, w ramach której powstanie nawet do 900 nowych miejsc pracy, wspiera także polski rząd, który przekaże spółce IONWAY dotację finansową w wysokości 350 milionów euro, a łączna wartość inwestycji do 2030 r. wyniesie 1,7 miliarda euro – Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskiego.  Obecnie w Nysie trwają prace przygotowawcze poprzedzające start budowy fabryki, a rozpoczęcie produkcji w zakładzie zostało zaplanowane na 2025 r. Do tego czasu aktywny materiał katodowy (CAM) wykorzystywany przez firmę PowerCo będzie produkowany w nyskim zakładzie Umicore. Dzięki bliskiemu sąsiedztwu obu fabryk spółka IONWAY będzie mogła korzystać z know-how Umicore oraz surowców pochodzących z zakładów rafineryjnych firmy w Finlandii. Ponadto strategiczna lokalizacja fabryki umożliwi IONWAY dostęp do odnawialnych źródeł energii, a także zapewni wsparcie wykwalifikowanych pracowników z regionu.

Kolejną dużą inwestycją ogłoszoną w ostatnim czasie jest rozpoczęcie rozbudowy CTPark Opole. Nowy obiekt, w formule build-to-suit, zostanie zrealizowany na potrzeby globalnego dostawcy układów chłodzenia do samochodów ciężarowych  TitanX Engine Cooling. Najemca ten już od 2018 roku zajmuje 11 600 m kw. w tym parku, a w październiku zeszłego roku wprowadził się do nowego budynku o powierzchni 26 000 m kw., zajmując 18 200 m kw., a kolejne 8000 m kw. w 2025 roku. W zawiązku z gabarytami produkowanych podzespołów bardzo ważnym czynnikiem była prędkość dostaw.

 – Dzięki autostradzie mamy dobre połączenie na południe i na zachód. Dlatego właśnie czynnikiem decydującym, oprócz oczywiście warunków prowadzenia działalności, obsługi  inwestorskiej oraz wykwalifikowanych pracowników, była logistyka.  Położenie miasta pomiędzy Wrocławiem a tzw. śląską kolebką branży automotive (Gliwice, Zabrze i Katowice) ułatwia ściąganie inwestorów i specjalistów – dodaje Ogłaza.

Na tym jednak nie koniec, bowiem do 6000 nkw. swoją powierzchnię planuje powiększyć także firma UFI Filters. W związku z planowanym rozwojem w minionym roku ruszyła budowa piątego budynku w ramach parku przemysłowo-logistycznego CTPark Opole, który zostanie oddany do użytku w trzecim kwartale 2024 roku. Zakład w Opolu umożliwi przedsiębiorstwu obsługę głównych producentów samochodów w Europie oraz optymalizację czasu dostaw. W sumie wydatki inwestycje wśród firm z sektora mogą oscylować w granicach 2,7 miliarda euro i około 1500 miejsc pracy w całym regionie. 

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki jest współorganizatorem 9. edycji Automotive CEE Day.  

Więcej aktualności

Ważne
487508806_1225627146229356_4566498710810082151_n

Opolskie na światowych targach w Hanowerze

Informacja
Ważne
bh_bh-bh-dzialanie511

Lista rankingowa (nabór 10-14 marca 2025) – Działanie 5.11 „Kształcenie ustawiczne”

Informacja
Ważne
IMG_2693

Kompetencje przyszłości na rzecz rozwoju młodych ludzi

Informacja
Ważne
ee85b55b-df7d-47dd-9e8d-c3cb70a98143

Plan Działań Pomocy Technicznej Instytucji Pośredniczącej FEO 2021-2027 na 2025 rok

Informacja
Ważne
IMG_2576

Energetyczna przyszłość Polski i Europy – wyzwania, zagrożenia i innowacje

Forum
Ważne
mentoring (Post na Facebooka)(1)

Rekrutacja do Programu Mentoringu Biznesowego przedłużona do 31 marca!

Forum
Ważne
IMG_4513

Podsumowanie działań OCRG za 2024 rok i plany na przyszłość

Informacja
Ważne

Komunikat dot. zmian w Regulaminie rekrutacji i udzielania wsparcia z dnia 07.03.2025

Informacja
Ważne
IMG_1697

Zadbaj o swój biznes, skorzystaj z wiedzy ludzi sukcesu

Informacja
Ważne
Logo_FE_dla_Opolskiego_RGB-1

Zasady horyzontalne - warto wiedzieć!

Informacja
Ważne
bh_bh-dzialanie511

Lista rankingowa – Działanie 5.11 kształcenie ustawiczne

Nabór
Ważne
Targi Budowlane BUDMA w Poznaniu

Opolskie na BUDMIE – region stawia na rozwój i innowacje

Informacja
Ważne
foto strona

Twoja firma może być konkurencyjna

Informacja
Ważne
image2

Slodkie Targi w Niemczech

Informacja
Ważne
Grunt na medal_2025

XI edycja ogólnopolskiego konkursu „GRUNT NA MEDAL” 2025

Informacja
Ważne
podpisanie umowy

Prace naukowe dla biznesu

Informacja
Ważne
bh_baner

Konkurs grantowy na wyjazd na targi HANNOVER MESSE

Informacja
Ważne
dzialanie17

Rusza nabór na wsparcie dla IOB w zakresie profesjonalizacji usług

Informacja
Ważne
meltmann (4)

Nowa fabryka firmy Meltmann w Ujeździe. Inwestycja w rozwój i nowoczesne technologie

Informacja
Ważne
bh_dzialanie511

Projekt 5.11 - nabór dla osób bezrobotnych (start 10.02.2025)

Informacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.